Imię i nazwisko:
Adres email:

„Zdrowy przedszkolak”, czyli kilka słów o promowaniu zdrowego sposobu żywienia dzieci

Karolina Krzysik, 13 Grudzień 12

Na fali zainteresowania zdrowym stylem życia powstaje coraz więcej inicjatyw promujących zdrowe odżywianie dzieci i młodzieży. Liczne źródła donoszą o wzrastającym problemie nadwagi i otyłości wśród polskiej młodzieży, toteż kampanie społeczne oraz programy różnych partii politycznych starają się wprowadzać zmiany w nawykach żywieniowych tej grupy, np. poprzez projekt zakazu sprzedawania słodyczy na terenach placówek edukacyjnych. W trend tych zmian wpisuje się również kolejna kampania społeczna „Zdrowy przedszkolak”. 




Zdrowe jedzenie = zdrowy przedszkolak?

Głównym celem kampanii „Zdrowy Przedszkolak” jest poprawa jakości odżywiania dzieci w przedszkolach i  poszerzanie świadomości dzieci oraz dorosłych w  zakresie naturalnego odżywiania.

Tym, co wyróżnia akcję „Zdrowy przedszkolak” spośród innych podobnych inicjatyw, jest grupa docelowa, czyli dzieci w wieku przedszkolnym. Dotychczas większość kampanii dotyczyła promocji zdrowej diety wśród młodzieży szkolnej, natomiast „Zdrowy przedszkolak” stawia na promowanie zdrowej diety już wśród małych dzieci.

Organizatorzy kampanii wyróżnili kilka grup osób, od których szczególnie zależy to, czy dzieci będą jadały zdrowe produkty. Kampanię zaadresowano więc do rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, do pedagogów i osób odpowiedzialnych za żywienie dzieci w placówkach przedszkolnych, do firm cateringowych i innych dostarczających pożywienie dla przedszkoli, do ekorolników oraz dystrybutorów promujących ekologiczne żywienie oraz do wszystkich osób i organizacji, dla których zdrowie dzieci jest istotne. 


Zdrowo jeść od najmłodszych lat.

Bez wątpienia upowszechnianie zdrowego sposobu odżywiania wśród przedszkolaków ma głęboki sens, albowiem dzieci w wieku przedszkolnym bardzo intensywnie się rozwijają. W tym czasie doskonalą swoje możliwości fizyczne oraz intelektualne. Artykuły żywnościowe oraz sposoby żywienia w tym okresie, mają wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, bowiem wpływa na samopoczucie dziecka oraz na przebieg wielu istotnych czynności jego organizmu. Dodatkowo, młodsze dzieci szybko przyswajają sobie nawyki żywieniowe, które w przyszłości będą kształtować ich wybory dietetyczne . 


Jaka powinna być dieta przedszkolaka?

Dieta, którą promuje się w akcji „Zdrowy Przedszkolak”, jest opracowywana w oparciu o kilka zasad. Przede wszystkim posiłki powinny być komponowane adekwatnie do wieku dziecka i powinny zawierać dobrze zbilansowane składniki odżywcze. Produkty używane do przygotowywani posiłków dla dzieci powinny być dobre jakościowo, nisko przetworzone i zróżnicowane. Te zasady powinny obowiązywać nie tylko rodziców przedszkolaków, ale także powinny być wytycznymi dla osób, które odpowiadają za opracowywanie jadłospisów przedszkolnych.


Popierasz zdrowe odżywianie dzieci przedszkolnych? To podpisz petycję!

Organizatorzy akcji na stronie internetowej zamieszczają wiele cennych informacji i wskazówek dla rodziców i opiekunów dzieci przedszkolnych. Na stronie tej można również znaleźć petycję w sprawie zmiany sposobu żywienia dzieci w przedszkolach. Podpisują ją m.in. rodzice dzieci, którzy sądzą, iż dzieci w przedszkolach spożywają zbyt dużo wysoko przetworzonej żywności, zawierającej szkodliwe chemiczne dodatki, ulepszacze i wzmacniacze smaku, natomiast za mało jedzą owoców i warzyw. Podpisując petycję, rodzice opowiadają się np. za większym urozmaiceniem posiłków dla dzieci, za ograniczeniem ilości cukru w potrawach, za zastąpieniem napojów słodzonych wodą i sokami owocowymi. 

Dotychczas petycję podpisało już ponad osiem tysięcy osób. Dokument z podpisami ma być złożony m.in. w biurze rzecznika praw dziecka, w Ministerstwie Edukacji Narodowej czy w Inspektoracie Sanitarnym. Pozostaje mieć nadzieję, że te apele pomogą autorom kampanii w przeforsowaniu zmian dotyczących norm żywienia, które obecnie obowiązują w placówkach edukacyjnych.

Ze szczegółami kampanii „Zdrowy Przedszkolak” można zapoznać się na stronie internetowej

Petycję można podpisać TUTAJ

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej