Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Raport Polska 2030

Magda , 22 Czerwiec 09 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Raport Polska 2030

Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów opublikował 17 czerwca 2009 r. Raport Polska 2030.


Raport jest podsumowaniem analizy dylematów rozwojowych stojących przed Polską,których rozstrzygnięcie będzie miało podstawowe znaczenie dla dalszego rozwoju w perspektywie kolejnego pokolenia – 20 lat.

W słowie wstępnym do Raportu, premier Donald Tusk zachęca do rozpoczęcia otwartej i merytorycznej debaty inspirowanej wyzwaniami zarysowanymi w "Polsce 2030".

 

W cześci VI raportu -  "Gospodarka oparta na wiedzy i rozwój kapitału intelektualnego" - dokonano oceny efektywności polskiego systemu edukacji oraz zaproponowno najważniejsze kierunki reform.

Fragmenty raport:

"O innowacyjności polskiej gospodarki w 2030 r. zadecyduje obecna efektywność systemu edukacyjnego"


"Według stosowanych w krajach OECD porównywalnych miar jakości kształcenia PISA polscy 15-latkowie plasują się na tle swych rówieśników w gronie średniaków."

"Talenty w polskich szkołach nie będą się rozwijać, jeśli nie zostaną wprowadzone systemowe rozwiązania, które pozwolą szkołom regularnie i w jednolity sposób monitorować osiągnięcia każdego ucznia."

"Podobnie jak w wypadku systemu innowacji i wbrew obiegowej opinii jakości systemu edukacyjnego nie da się poprawić, wyłącznie zwiększając nakłady."

"Polski system oświaty charakteryzuje również anachroniczne podejście do roli nauczyciela – widzianego bardziej jak urzędnik zbiurokratyzowanego systemu niż jako „pracownik wiedzy” i współwychowawca przygotowujący młodych ludzi do uczenia się przez całe życie."

"Światowe dane, według noblisty z dziedziny ekonomii J. Heckmanna, pokazują, że wczesne lata nauki mają kolosalne znaczenie dla późniejszego sukcesu życiowego. Tymczasem w Polsce dostęp do edukacji przedszkolnej ma tylko 41% czterolatków."

"Badania PISA pokazują, że Polska należy do krajów o najsilniejszym wpływie pochodzenia społecznego na wybory edukacyjne. Częściej niż w innych krajach o wyborze przez ucznia drogi kształcenia nie decydują jego umiejętności, ale społeczno-ekonomiczny status rodziców."

"Statystyki dotyczące różnych aspektów kapitału intelektualnego nie pozostawiają wątpliwości – Polska nie jest dobrze przygotowana do konkurowania w świecie jako społeczeństwo oparte na wiedzy."

"Kluczowe dla rozwoju kapitału intelektualnego jest również uświadomienie sobie synergicznych powiązań między systemem edukacji a systemem innowacji."

Więcej informacji o raporcie

Podziel się
KOMENTARZE
foto

Zofia Radomska, 24 Czerwiec 09 10:46

Nie mogę się z tym zgodzić. Obecnie te różnice się już mocno zacierają. Już nie ma elity intelektualistów, a dyplom magistra już nie jest nobilitujący. Coraz większy odsetek społeczności kończy uczelnie wyższe

foto

Jarosław Kordziński, 23 Czerwiec 09 09:13

Kopalnia mądrości -;)W raportach wszystko zawsze pisane jest drukowanymi literami. I zawsze można w nich znaleźć istotne wątki. Dla mnie najważniejsza jest kwestia dziedziczenia obojętności na rozwój. To oczywiście przede wszystkim zasługa środowiska. Bo jak mam i tata tylko czekają na to, co im państwo powinno dać, to dzieci też z czasem zaczynają tak się zachowywać. I w tym miejscu powinna wkroczyć szkoła, a jeszcze przedtem przedszkole. Placówki, w których możliwie wcześnie pokaże się dziecku, co może a następnie konsekwentnie będzie się te moce w nim pielęgnować. Problem polega jednak na tym, że my uwielbiamy dzielić świat na ty z... inteligentnych, dobrych domów i tych pozostałych. W efekcie to nie tylko środowisko rodzinne wzmacnia dziedziczenie obojętności na rozwój. Olbrzymie zasługi ma w tym również szkoła ;-(

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej