Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Olimpiada Cyfrowa: Zawody Finałowe

Redakcja portalu, 19 Kwiecień 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Olimpiada Cyfrowa: Zawody Finałowe

Żyjemy w ciekawych czasach. Niektórzy mogą powiedzieć – na nasze nieszczęście. Wiele czynników sprawia, że czasami grunt usuwa się nam spod stóp, w przyszłość patrzymy z niepewnością, a otaczający nas świat bywa niezrozumiały. Nieustanne zmiany powodują, że musimy stosować stare zasady etyczne w zupełnie nowych kontekstach. I choć uniwersalne powiedzenie nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe nie straciło swojej aktualności, dziś jego stosowanie może wyglądać zupełnie inaczej niż kiedyś.


Gwałtowny rozwój technologii komunikacyjnych spowodował powstanie zupełnie nowych dylematów etycznych. Gdzie są granice wolności słowa? Jak powinniśmy reagować na – nieuniknione wobec rozwoju technologii sztucznej inteligencji – pojawienie się w naszej infosferze automatycznie produkowanej informacji, która może zdominować treści tworzone przez ludzi? Czy ktoś, kto w pewnym stopniu kontroluje obieg informacji w społeczeństwie (np. poprzez decydowanie jakie wyniki wyszukiwania pojawią się nam na pierwszym miejscu, albo które wpisy znajomych zobaczymy na swoim wallu, czy poprzez dobór wiadomości do głównego wydania serwisu informacyjnego albo pierwszą stronę portalu informacyjnego) ponosi odpowiedzialność wyłącznie przed posiadaczami udziałów w firmie? Czy może powinien mieć także inne zobowiązania? A jeśli tak, to jakie? W jaki sposób powinniśmy radzić sobie jako społeczeństwo z manipulacją, propagandą i kłamstwem? Czy wyłącznie poprzez edukację, czy też inne działania państwa? A jeśli państwo powinno działać, to jak? Budując własne, skuteczne narzędzia propagandowe? Cenzurując i kontrolując obieg informacji? Czy wiemy, gdzie jest granica pomiędzy obroną a opresją w sferze informacyjnej? 

Szczególne wyzwania w sferze wartości powstają, gdy zaczynamy z mediów korzystać w sposób twórczy i kreatywny. Technologia wzmacnia zasięg i znaczenie informacji, i w sposób nieunikniony, wzmacnia także wszystkie jej negatywne skutki. Głupia, złośliwa uwaga wygłoszona na korytarzu szkolnym pod adresem koleżanki może nie jest przyjemna, ale jej zasięg jest niewielki a skutki krótkotrwałe. Ta sama uwaga, rozpowszechniona na Instagramie czy Facebooku, jest znacznie szerzej dostępna, trwała i... bolesna. Pełno jest tu dylematów moralnych, na które trudno udzielić jednoznacznych odpowiedzi – także dlatego, że nie zawsze skutki naszych działań są przewidywalne. 

Jedyne, co możemy zrobić, to korzystać z technologii świadomie. Kontrolować technologię po to, żeby technologia nie kontrolowała nas. Edukacja cyfrowa wzmacnia umiejętności, wiedzę i kompetencje związane z całym tym gigantycznym obszarem. Od bezpieczeństwa i higieny korzystania z mediów, przez komunikację za pośrednictwem mediów i kształtowanie swojego wizerunku, aż po kreatywne korzystanie z technologii cyfrowych.

Fundacja Nowoczesna Polska od ponad dekady wzmacnia kompetencje cyfrowe Polaków. W tym roku już po raz drugi organizujemy Olimpiadę Cyfrową, bo wierzymy, że w ten sposób będziemy mogli popularyzować edukację cyfrową wśród uczniów i nauczycieli. Olimpiada jest konkursem interdyscyplinarnym, zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, sprawdzającym kompetencje cyfrowe uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci otrzymają indeksy prestiżowych warszawskich uczelni - Collegium Civitas i Akademii Leona Koźmińskiego. 

Celem Olimpiady jest kształtowanie świadomych użytkowników mediów cyfrowych, czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i którzy rozumieją język mediów. Przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci. W sposób przemyślany kształtują swój wizerunek i relacje. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.

Motywem przewodnim tegorocznej Olimpiady jest kreatywne korzystanie z mediów z poszanowaniem zasad etycznych i wartości. Wśród wygranych będą nie tylko ci, którzy znajdą się na podium i odbiorą dyplom laureata. Zwyciężą wszyscy, którzy dzięki olimpiadzie odzyskają kontrolę nad technologią - i własnym życiem.

Zawody finałowe tegorocznej edycji Olimpiady Cyfrowej odbędą się w dn. 20-21 kwietnia 2018 r. w Warszawie.


/informacja prasowa/


 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej