Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Google.org zadba o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników Internetu
„Prawie 68% tzw. częstych sprawców przemocy tradycyjnej równie często sięgało po przemoc elektroniczną. Podobnie wygląda sytuacja ofiar. Kiedy ktoś doświadczał agresji twarzą w twarz, był także częściej ofiarą agresji online. Zagrożenia w sieci działają na podstawie tych samych mechanizmów, które znamy od lat w rzeczywistości offline. Występują jedynie w innym środowisku”* - oto jedno z głównych założeń, które przyświeca projektowi „Dobre łącza” przygotowanemu przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach projektu CEO opracuje narzędzia do rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci i młodzieży oraz przeprowadzi warsztaty w szkołach. Na realizację działań Fundacja otrzymała wsparcie z europejskiego funduszu Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci.
Samoświadomość, samokontrola, świadomość społeczna, zdolności interpersonalne i odpowiedzialne podejmowanie decyzji. To zestaw cech emocjonalno-społecznych, o które zdaniem specjalistów należy rozbudować zestaw kluczowych kompetencji ery cyfrowej.
/ fot. materiały prasowe |
– Bez odniesienia do możliwych źródeł niebezpiecznych zachowań w Internecie, takich jak niska samoświadomość, brak umiejętności stawiania granic czy brak samodyscypliny, edukacja cyfrowa staje się dla wielu gorzej funkcjonujących dzieci zestawem sztywnych zasad i scenariuszy, których w kryzysowych sytuacjach nie umieją zastosować – mówi Karolina Giedrys-Majkut, szefowa zespołu edukacji filmowej w Centrum Edukacji Obywatelskiej. – Właśnie dlatego chcemy uzupełnić kształtowanie kompetencji cyfrowych i medialnych o edukację z obszaru SEL, czyli umiejętności społeczno-emocjonalnych. W projekcie „Dobre łącza” skupiamy się na dobrostanie użytkownika, a nie na wyrwanych z kontekstu zachowaniach, takich jak naruszenia prywatności, cyberprzemoc, uzależnienie od gier, które łączy jedynie to, że odbywają się w sieci – tłumaczy.
W ramach projektu 100 szkół, 150 nauczycieli i 3000 uczniów otrzyma narzędzia edukacyjne oparte na metodzie psychoedukacji poprzez film. W ich skład wejdą filmy krótkometrażowe wraz ze scenariuszami zajęć dla dzieci odnoszące się do kompetencji społeczno-emocjonalnych (SEL). Dobrane zostaną także filmy dla rodziców, które będą wskazywać sposoby wspierania dzieci w rozwoju kompetencji SEL oraz zachęcać do refleksji nad własną postawą. Fundacja przeprowadzi również warsztaty i szkolenia wspierające w szkołach.
Projekt zostanie zrealizowany dzięki środkom z Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci. Ten europejski fundusz Google o wartości 10 milionów euro wspiera organizacje tworzące praktyczne rozwiązania w zakresie zwalczania nienawiści i ekstremizmu w sieci oraz zwiększania bezpieczeństwa dzieci. O jego wsparcie ubiegało się ponad 870 projektów z 44 krajów. Wśród 29 podmiotów z 14 krajów, które otrzymały środki znalazły się dwie organizacje z Polski: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polska Akcja Humanitarna.
Do grona laureatów Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci należą organizacje przygotowujące różnorodne projekty i kierujące je do różnorodnych odbiorców. Wśród beneficjentów, obok CEO, znalazły się FARE Network, który opracował narzędzia do skuteczniejszego konfrontowania się ze zjawiskiem nienawiści i dyskryminacji w środowisku futbolu czy też Mama Chat, która zapewnia bezpłatne i anonimowe wsparcie kobietom, zmagających się z trudną sytuacją czy też kryzysem psychicznym.
Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci – film podsumowujący:
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=EmmhkBXstuc
* * *
* Takie wnioski płyną np. z badań EU Kids online 2018 prowadzonych przez prof. UAM Jacka Pyżalskiego w partnerstwie z Fundacją Orange: https://fundacja.orange.pl/files/user_files/EU_Kids_Online_2019_v2.pdf
/informacja prasowa/
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14