„Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Rzecz o edukacji krajoznawczo – turystycznej w Polsce
Niedawno odbyła się druga edycja inicjatywy „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Z tej okazji wręczono medale osobom, które w szczególny sposób wyróżniły się w dziedzinie upowszechniania turystyki i krajoznawstwa. Wręczenie medali jest dobrą okazją do tego, żeby zapoznać się z założeniami inicjatywy „Nauczyciel Kraju Ojczystego” oraz by promować edukację turystyczno–krajoznawczą.
Czy edukacja turystyczno – krajoznawcza ma sens?
W potocznym myśleniu turystyka i krajoznawstwo kojarzą się z rekreacją, wypoczynkiem czy sposobem na spędzenie wolnego czasu, pozbawionym jednak głębszej refleksji nad znaczeniem i rolą odwiedzanych miejsc. Wbrew tym obiegowym opiniom, edukacja turystyczno – krajoznawcza dzieci i młodzieży pełni ważną rolę w wychowaniu młodych ludzi. Śmiało można stwierdzić, że stanowi ona istotną i integralną część wychowania patriotycznego.
Poznawanie różnych regionów Polski, ważnych miejsc, zabytków, kultury oraz lokalnych zwyczajów pozwala na pielęgnowanie tożsamości narodowej młodzieży. Dzięki temu pogłębiana i utrwalana jest wiedza o ważnych wydarzeniach historycznych, dostarczane są informacje o różnych rejonach Polski i o panujących tam zwyczajach. Edukacja turystyczno–krajoznawcza jest tak ważna, ponieważ stanowi wyraz troski o to, by młodzi ludzie znali własną ojczyznę.
Kim jest „Nauczyciel Kraju Ojczystego”?
Pracą z młodzieżą, która ma na celu upowszechnianie wiedzy o ojczyźnie, zajmuje się wiele osób. Dzięki ich pracy, młodzież i dorośli poznają i rozumieją, na czym polega specyfika i lokalny koloryt różnych regionów naszego kraju. „Nauczyciele Kraju Ojczystego” są promotorami patriotyzmu ogólnokrajowego, a także lokalnego. Za pomocą różnych środków metodycznych i dydaktycznych starają się upowszechniać wśród swoich uczniów wiedzę o małej i dużej ojczyźnie, zaszczepiać w nich ciekawość kraju i entuzjazm wobec jego ciągłego poznawania. Pełnią rolę przewodników w odkrywaniu ojczyzny.
Medal „Nauczyciela Kraju ojczystego” – kto może otrzymać takie wyróżnienie?
Warto zaznaczyć, że choć w Polsce działa wielu propagatorów turystyki i krajoznawstwa, to jednak nie wszyscy z nich mogą zostać wyróżnieni medalem „Nauczyciela Kraju Ojczystego”. Nagroda ta została ustanowiona przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w uznaniu dla specjalnych zasług nauczycieli i innych osób, które w sposób systematyczny prowadzą działania upowszechniające turystykę i krajoznawstwo w Polsce w środowisku dzieci i młodzieży.
Zgodnie z ustaleniami regulaminu, taki medal i tytuł może zostać przyznany osobie, która przynajmniej od dziesięciu lat czynnie pracuje z dziećmi i młodzieżą.
Poza tym regulamin zawiera również szereg wytycznych, które są brane pod uwagę przy przyznawaniu wyróżnienia. Są to miedzy innymi:
„szczególne osiągnięcia kandydatów prowadzących Szkolne Koła Krajoznawczo-Turystyczne lub sprawujących opiekę nad ich działalnością w zakresie kształtowania w młodym pokoleniu nawyków aktywnego poznawania i uprawiania różnych form turystyki i poznawania kraju ojczystego;
udokumentowane osiągnięcia w organizowaniu i udziale wychowanków w poszczególnych etapach konkursów krajoznawczo-turystycznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, w tym w szczególności konkursów organizowanych przez PTTK: Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Turystyczno – Krajoznawczym PTTK, Konkursie Krasomówczym, Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym "Poznajemy Ojcowiznę";
szczególne zaangażowanie i wieloletnia aktywność w zakresie organizowania i prowadzenia różnych form turystyki dzieci i młodzieży;
dodatkowo pożądanym jest, by kandydat do wyróżnienia uhonorowany został Medalem Komisji Edukacji Narodowej”.
(Tytuł i medal PTTK Nauczyciela Kraju Ojczystego - regulamin)
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14