Imię i nazwisko:
Adres email:


Dziecko - podmiot reklamy

Reklama, a zwłaszcza reklama telewizyjna, jest w znacznym stopniu elementem typowego chwytu marketingowego, za pomocą którego można bezpośrednio przemawiać do wyobraźni dzieci, gdyż ich opinie są ważne w rodzinie w podejmowaniu decyzji o zakupach.

Dzieci uczestniczą w decyzjach o zakupie nie tylko tych towarów, które dotyczą ich bezpośrednio, jak słodycze czy zabawki, lecz mają też wpływ, na przykład, na wybór pasty do zębów, rodzaju sprzętu grającego, a nawet proszku do prania czy płynu do zmiękczania tkanin. Jak wykazały badania, ich opinia opiera się w dużej mierze na reklamie.

Takie badania są przedmiotem zainteresowania wielu instytutów pedagogicznych i dotyczą szerszych problemów sytuacji kulturowej polskiego dziecka w latach transformacji ustrojowej w Polsce. Do najważniejszych cech tej sytuacji zalicza się panowanie kultury wizualnej nad kulturą słowa (75% dzieci woli oglądać telewizję, niż czytać książkę) oraz górowanie kultury dorosłych nad produktami kultury adresowanymi do dzieci. Odkryto też nowe źródło pozytywnych przeżyć dziecka – reklamę będącą nową formą komunikacji społecznej. Bo też reklama zasłużyła na miano medium między stanem kultury XX wieku a przekazem mającym skłonić do określonego zachowania. Szczególnie reklama telewizyjna stała się elementem szeroko rozumianej edukacji, która dostarcza młodszej części społeczeństwa powtarzających się doświadczeń, czegoś, co niewątpliwie uczy zachowań, podsuwa przykłady postaw i wartości.

Badacze zwrócili również uwagę na to, że dzieci uznały za najciekawsze reklamy artykułów chemicznych, a dopiero na drugim miejscu reklamy zabawek i słodyczy. Pokazuje to, jak łatwo świat medialny przenika do dziecięcej wyobraźni, staje się elementem świata telewizyjnego. Co gorsza, świat reklamy wyrabia w dziecku przekonanie, że jest jedynym z możliwych systemów wartości.

Z tego powodu reklama, głównie telewizyjna, od pewnego czasu jest przedmiotem zainteresowania polskich pedagogów. Z badań przeprowadzonych przez Wydział Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego na grupie 1000 dzieci w województwie stołecznym wynika, że odbiorca w wieku od pięciu do dziesięciu lat jest potencjalnie najbardziej podatny na oddziaływanie filmów reklamowych, że do niego kieruje się największą liczbę reklam, i to nie zawsze produktów dziecięcych. Dzieci w tym wieku są bezkrytyczne i nie odróżniają filmów reklamowych od innych programów, takich jak dobranocki i kreskówki, nie dostrzegają ukrytego charakteru tego typu przekazu. W jednakowym stopniu interesują się reklamami produktów dziecięcych, jak i tych dla dorosłych, np. środków piorących lub higienicznych, uważając, że te informacje są adresowane właśnie do nich.

Psychologowie twierdzą, że reklamy telewizyjne budzą w dzieciach pożądliwość, utwierdzają je w egoizmie, powodują utrwalanie się postaw wyższości nad innymi oraz pogłębiają poczucie mniejszej wartości u dzieci nieposiadających reklamowanych produktów. Dzieci, stwierdzają autorzy badań, odnoszą obrazy reklamowe do warunków, w jakich żyje ich rodzina. Często w wypowiedziach dzieci z ubogich rodzin na temat reklam pojawia się frustracja, bo nie są one w stanie się odnaleźć w prezentowanych obrazkach – to nie jest świat, w którym żyją. Małe dzieci (5-7 lat) traktują reklamy jako scenki do odtwarzania w rzeczywistości, dlatego często stają się one treścią ich zabaw; inscenizują zagadki, odśpiewują reklamowe piosenki i powtarzają padające z ekranu slogany. Dziecko nie jest w stanie samodzielnie odróżnić przedstawionej inscenizacji od istoty przekazywanego komunikatu. Na psychikę dzieci działa płynący z ekranu pogodny nastrój, wesołość zdarzeń, które wzmagają efekty specjalne, tj. łączenie treści opowiadania ze scenami animowanymi, tak aby realia w reklamie były zbliżone do tych, w których żyją nasze dzieci, a postacie zwierząt – bliskie dziecku. Krytycyzm wobec reklam uwydatnia się dopiero po ósmym roku życia.

Wpływ reklam na dzieci w różnych przedziałach wiekowych
Wiek
Reakcja dziecka
5-7 lat
Bezkrytycyzm: dziecko traktuje reklamę jak bajkę, która opowiada o rzeczywistości. Reklama kształtuje wyobrażenie dziecka o świecie.
8-13 lat
Umiarkowany krytycyzm: dziecko zaczyna odróżniać reklamy od innych programów w telewizji, ale nadal podatne jest na wpływ reklamy.
13-15 lat
Krytycyzm: dziecko, doświadczone dysonansem poznawczym podchodzi do reklam nieufnie, kieruje się raczej opinią kolegów o produkcie czy usłudze.
Źródło: opracowanie własne na podstawie: Kossowski, 1999


Zwiększenie atrakcyjności wyrobu czy pragnienia jego posiadania jest celem efektywnej komunikacji w przypadku dzieci. Kiedy baczniej przyjrzymy się narzędziom marketingowym, mającym najskuteczniej stymulować sprzedaż, zauważymy, że do świadomości dorosłych reklama dociera za pomocą innych środków niż do dzieci, np. przez porównanie cen, zachęcanie szczególnymi warunkami sprzedaży (promocje, upusty, transport). Natomiast psychikę dzieci opanowuje się przez wciągniecie ich w opowieść. Dzieci oglądają reklamy jak historyjki i dokładnie przyglądają się szczegółom. Jeśli uda się wciągnąć dziecko w prezentowaną opowieść, powodzenie reklamy jest zapewnione; tylko kwestią techniczną jest już powiązanie treści (emocji) z marką handlową. W efekcie przedmiot reklamy bardziej się podoba, następuje silniejsze utożsamienie się z produktem (marką) i dzieci skłonne są przyjmować wiele padających informacji na wiarę.

Elementem wielu reklam jest powielanie tych samych postaci lub ikon. Dzieciom z reguły podoba się to, co jest im znajome, stanowi punkt odniesienia do kolejnych opowiadań. Reakcja dzieci na bohaterów znanych z innych opowiadań ma wielkie znaczenie. Wystarczy tylko sprytnie powiązać bohatera z produktem, by dzieci uznały go za „oswojonego”. I tak obrazy lub cechy, które dziecko wiąże z daną postacią, stają się częścią procesu kojarzenia z produktem.

Ważne jest tylko to, aby dana historia i jej bohaterowie spodobały się dzieciom. Baczyć jeszcze trzeba na wiek adresata reklamy: jeśli dziecko odbierze reklamę jako przeznaczoną dla „mniejszych dzieciaków”, nie spełni ona swojego zadania. Wprawdzie młodsze dzieci chciałyby mieć rzeczy, które podobają się starszym dzieciom. Ostatecznie zawsze chodzi o to, by reklama się spodobała i by jej wynikiem było ukształtowanie opinii, że dana rzecz jest „super” i że na pewno spodobałaby się kolegom i koleżankom.

Badacze z Pracowni Teorii Upowszechniania Kultury Wydziału Pedagogiki UW podkreślają, że relacje na linii nadawca reklam – odbiorca często się formułuje w ramach psychologicznej teorii gier. Jednakże w przypadku reklamy skierowanej do dzieci ta relacja ma szczególny charakter, z założenia szanse między stronami są nierówne, gdyż dziecko nie rozumie istoty treści komunikatu, nie zna rzeczywistego celu nadawcy i w efekcie nie potrafi się przeciwstawić ukrytym zamiarom.


Anna Albertowska
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu


 

2006 Styczeń - STYCZEŃ
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej