Imię i nazwisko:
Adres email:

Wiedza do zobaczenia na jedno kliknięcie

Szymon Konkol, 18 Grudzień 15

Ostatnie lata pokazują wzrost popularności treści wideo zamieszczanych w sieci. Internauci coraz wyżej oceniają przydatność edukacyjną wizualizacji treści. Praktycznie każda platforma edukacyjna proponuje dziś tutoriale i filmy. Obecnie własny kanał wideo prowadzi niemal każdy portal czy platforma. Z pewnością wiedza podawana technikami wizualnymi jest szybciej przyswajana lecz czy ma szansę wyprzeć tradycyjne formy przekazu informacji?
 

Postępowy uniwersytet

Na szczególną uwagę zasługuje Uniwersytet Śląski, który niezwykle umiejętnie prowadzi swój kanał w serwisie YouTube. Wszyscy spragnieni wiedzy mogą tam znaleźć interesujące filmy instruktażowe z różnych dziedzin nauki. Kanał jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dla studentów kierunków ścisłych np. matematyki, fizyki czy chemii. Ponadto osoby odpowiedzialne za prowadzenie kanału czasem publikują nagrania całych wywiadów. W tym przypadku tematyka jest znacznie obszerniejsza. Wartym uwagi są także krótkie filmiki uczące rzeczy, które bez względu na wiek i wykształcenie powinien potrafić każdy człowiek. Do najważniejszych można zaliczyć serię poświęconą udzielaniu pierwszej pomocy. Ponadto Uniwersytet Śląski posiada swoją własną telewizję internetową, którą prowadzą studenci. To świetne rozwiązanie dla żaków, ponieważ już w trakcie nauki mogą zdobywać doświadczenie, które może się okazać bezcenne po rozpoczęciu kariery zawodowej. Telewizja Uniwersytetu Śląskiego jest bardzo profesjonalna. Posiada całkiem nieźle rozbudowaną ramówkę. Każdy internauta znajdzie w niej wiele merytorycznych informacji, ale też relacji z życia placówki. Uniwersytet Śląski znakomicie połączył wideo i internet nie tylko w celu lepszego kształcenia, ale także do działań promocyjnych.


Każdy może zostać nauczycielem!

Kolejną godną pochwały inicjatywą jest interaktywna platforma edukacyjna prowadzona przez fundację WikiVid. Serwis oficjalnie rozpoczął swoją działalność dopiero kilka miesięcy temu, ale działa już w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii a na początku przyszłego roku planuje zagościć w Rosji i na Ukrainie. Platforma propaguje otwarte zasoby edukacyjne. Została zaprojektowana z myślą o użytkownikach, dlatego charakteryzuje się bardzo prostym designem. Bezproblemowo mogą z niej korzystać internauci w każdym wieku. Jednak prosty design nie przeszkodził twórcom w naszpikowaniu platformy innowacyjnymi funkcjami. Obecnie największym powodzeniem cieszy się „lista życzeń”. Dla jednych użytkowników jest to miejsce gdzie mogą zgłaszać swoje propozycje na nowe VIDs. Natomiast autorzy kanałów mogą je realizować, a następnie podpinać pod zamieszczone życzenia. Zatem „lista życzeń” służy im jako miejsce inspiracji. Funkcja w pewnym sensie wytycza kierunki tematyczne, w których zmierza portal. Przeglądając materiały zamieszczane na platformie, można wnioskować, że nowych filmów stale przybywa, co jest najlepszym wyznacznikiem sukcesu.
 

VikiVid


Edukacyjne światy równoległe

Jednym z najbardziej popularnych elektronicznych światów równoległych jest Second Life. Jest to stworzony przez firmę Linden Lab wirtualny świat, który istnieje od 2003 roku. Z definicji SL jest grą komputerową polegającą na odtwarzaniu ludzkich praktyk codziennych w rzeczywistości wirtualnej. Chociaż środowisko Second Life nie zostało stworzone z myślą o edukacji to jednak jego otwarta formuła, dostępność i duża popularność stanowią ogromny potencjał predysponujący do wykorzystania tego środowiska właśnie celów edukacyjnych. Interesującą ofertę edukacyjną proponuje Uniwersytet Jagielloński pełniący pieczę nad wirtualną uczelnią Academia Electronica. Academia Electronika dysponuje bardzo rozbudowaną rezydencją, na którą składa się kilka bardzo atrakcyjnych graficznie i funkcjonalnie miejsc służących jako aule wykładowe, wernisaże, miejsca spotkań czy rozrywki. Odbywają się tutaj regularnie wykłady, sympozja, debaty a nawet przeprowadzane są tutaj obrony prac magisterskich. Otwarta formuła wykładów gromadzi osoby o różnych zainteresowaniach - co owocuje interesującymi dyskusjami. Wykładowcy spotykają się tutaj ze studentami pod postacią wykreowanych przez siebie awatarów. Aule Academii Electroniki są otwarte dla wszystkich i każdy może tutaj uczestniczyć w organizowanych cyklicznie prelekcjach.
 

Second Life


Konsekwencja w działaniu

Khan Academy to edukacyjna organizacja non-profit założona w roku 2006 przez absolwenta Massachusetts Institute of Technology, Salmana Khana. Hasło przedsięwzięcia to "zapewnienie wysokiej jakości edukacji każdemu i wszędzie". Khan Academy działa również w Polsce i od momentu swojego powstania konsekwentnie realizuje swoje postanowienia. Obecnie na łamach serwisu znajduje się kilka tysięcy filmów edukacyjnych. Najwięcej zostało poświęconych tematyce matematyki, fizyki, chemii i biologii. Platforma jest znana i poważana na całym świecie. Korzystają z niej przede wszystkim wykładowcy, studenci oraz wszyscy, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę z nauk ścisłych. Niemal wszystkie filmy są zachowane w formie wideo prezentacji przez co ich przyswojenie jest proste i nie zajmuje wiele czasu.
 

Khan Academy


Powyższe przykłady pokazują, że wideo służy edukacji. Zarówno uniwersytety, jak i fundacje umiejętnie odnajdują się w ciągle zmieniającym się Internecie. Jednak nadal nie wiadomo, w jakim stopniu pod naciskiem technologicznym zmienią się formy kształcenia przyszłych pokoleń.



* * *
 

 
 O autorze:
Szymon Konkol  

Szymon Konkol 

Nauczyciel dyplomowany,  magister pedagogiki, mistrz cukierniczy, wielokrotny laureat wyróżnień branżowych i edukacyjnych, inicjator oraz koordynator projektów edukacji zawodowej, w tym Małej Akademii Mistrzostwa Zawodowego (www.mamz.pl), autor subiektywnego bloga o edukacji EDUfabryka (www.edufabryka.blogspot.com) , współzałozyciel portalu społecznościowego Republika Edukacji (www.republikaedukacji.pl) oraz członek redakcji serwisu wolnej publicystyki edukacyjnej Nowy Model Szkoły (www.nowymodelszkoly.edu.pl). Pracuje jako nauczyciel zawodu w szkołach w województwie śląskim.

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej