Imię i nazwisko:
Adres email:

"Na kolonii... na kolonii życie płynie..." Jak przygotować dziecko na pierwszy wyjazd kolonijny?

Karolina Krzysik, 25 Czerwiec 13

Lada dzień zakończy się kolejny rok szkolny i rozpoczną się wakacje. A wraz z wakacjami przyjdzie czas na nowy sezon wyjazdów kolonijnych i obozowych. Jednak zanim dziecko wyruszy na swoją pierwszą przygodę z samodzielnym wyjazdem, warto by rodzice omówili z nim najważniejsze sprawy dotyczące wyprawy oraz dobrze je do wyjazdu przygotowali. O co warto zatroszczyć się przed wysłaniem dziecka na wypoczynek?
 

Porozmawiaj z dzieckiem o wyjeździe.

Dla wielu z rodziców ten pierwszy wyjazd dziecka na kolonie czy też obóz, jest stresującą sytuacją, a podjęcie decyzji o tym, czy dziecko jest gotowe na taką wyprawę, jest niekiedy bardzo trudną decyzją. Dlatego też istotne jest, aby wspólnie z dzieckiem omówić te kwestie.  Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, czy czuje się gotowe na to, by wyjechać gdzieś bez rodziców na kilkanaście dni. Dobrze jest opowiedzieć mu też o tym, jak wygląda taki wyjazd, przeanalizować oczekiwania dziecka odnośnie miejsca wypoczynku, proponowanych form aktywności, odległość miejsca wyjazdu od domu rodzinnego. Znając wszystkie najważniejsze dane, decyzję o tym czy i gdzie wyjechać, dziecko powinno podejmować wspólnie z rodzicami, gdyż dzięki temu będzie bardziej zadowolone z wypoczynku.


Uświadom dziecku, że nie będzie na wyjeździe osamotnione.

Często zdarza się, że dzieci, mimo iż są bardzo pozytywnie nastawione do samej idei wyjazdu, obawiają się jednak tego, że będą odłączone od rodziców i osamotnione, zdane same na siebie. Czują się przez to mniej bezpieczne. Dlatego dobrze jest wyjaśnić dziecku, że w razie jakichkolwiek problemów zawsze będzie mogło liczyć na pomoc wychowawcy kolonijnego, a także że będzie podczas wyjazdu mogło być w stałym kontakcie z rodzicami, np. za pośrednictwem telefonu.


Wspieraj w dziecku jego poczucie samodzielności.

Dzieci, które w wielu codziennych sytuacjach polegają na pomocy ze strony swoich rodziców, obawiają się, że podczas kolonii będą miały problemy z samodzielnym poradzeniem sobie z różnymi czynnościami. Jeśli rodzicowi zależy na tym, aby dziecko poczuło się pewniej w sytuacji wyjazdu, powinien utwierdzić dziecko w przekonaniu, że dobrze sobie poradzi z czynnościami samoobsługowymi, utrzymaniem porządku, przystosowaniem się do reguł obowiązujących podczas wyjazdu, z nawiązaniem nowych znajomości. Taki wyjazd jest bowiem doskonałą okazją do tego, aby dziecko rozwijało w sobie samodzielność i poczucie kompetencji oraz wiarę we własne możliwości.

Dlatego, jeśli rodzic odczuwa obawy, dobrym pomysłem jest przeprowadzenie jeszcze przed wyjazdem, w domu, symulacji trudnych sytuacji, z którymi może się spotkać dziecko na koloniach. Jeśli dziecko wraz z rodzicami przećwiczy w domu ścielenie łóżka, samodzielne ubieranie się, sprzątanie, pakowanie, to będzie się czuło podczas wyjazdu dużo pewniej i bezpieczniej.


Ustal z dzieckiem kwestie finansowe związane z wyjazdem.

Powszechną praktyką wśród rodziców, jest wyposażanie potomka wyjeżdżającego na wypoczynek tak zwanego kieszonkowego. Wbrew pozorom, jego wysokość jest ważną kwestią, a ustalenie optymalnej wysokości kieszonkowego to bardzo istotna sprawa. Dobrze jest przed wyjazdem dziecka zapoznać się z harmonogramem wyjazdu - planowanymi wycieczkami i atrakcjami, bowiem mogą się one wiązać z okazją do pewnych wydatków finansowych. Dlatego warto ustalić, ile pieniędzy dziennie i na jakie rzeczy dziecko może wydać, gdzie powinno przechowywać pieniądze, czy otrzyma od razu całą kwotę, czy też raczej pieniądze zostaną przekazane wychowawcy i to on będzie przekazywał dziecku codziennie określone sumy. Ustalenie tych spraw jest ważne, bowiem dziecko musi wiedzieć jak powinno gospodarować otrzymanymi pieniędzmi oraz jak zabezpieczyć się przed kradzieżą czy też zgubieniem kieszonkowego.


Ustal z dzieckiem, jakie przedmioty powinno zabrać na wyjazd

Analogicznie do kwestii finansowych, powinno się przed wyjazdem przedyskutować z dzieckiem sprawy dotyczące tego, co może, a czego nie powinno zabrać ze sobą na kolonie. Często zdarza się, że dzieci wyjeżdżając, zabierają ze sobą cenne rzeczy – kosztowne aparaty fotograficzne, odtwarzacze muzyki i plików multimedialnych, sprzęty do gier, telefony komórkowe. Takie wartościowe przedmioty lepiej pozostawić w domu, bowiem nie tylko zdarza się, że budzą one zawiść innych dzieci, ale też psują się podczas wyjazdu, giną bądź padają ofiarą kradzieży. 


Dobrze zorganizuj bagaż dziecka.

Istotne jest, aby dziecko, wyjeżdżające na kolonie było odpowiednio spakowane. Wydaje się to truizmem, jednakże często zdarza się, że dzieci wyjeżdżają spakowane niewłaściwie. Co powinno znaleźć się w takim bagażu? Przede wszystkim odpowiednia ilość bielizny, bowiem dzieci często się brudzą, zwłaszcza gdy się dobrze bawią oraz zróżnicowana odzież, dopasowana do różnych okazji pogodowych i odwiedzanych miejsc. Ponadto ważne jest wygodne obuwie (kilka par na zapas), które zapewni dziecku komfort, np. podczas wycieczek. Dobrze jest wyposażyć dziecko w lekką torbę lub plecak, odpowiednią jako podręczny bagaż. Jeśli dziecko wybiera się na kolonię lub obóz stacjonujący w jednym miejscu, najbardziej optymalnym jest spakowanie jego rzeczy w walizkę bądź torbę na kółkach, ułatwiającą przenoszenie bagażu. W przypadku obozu wędrownego, najlepszym pomysłem jest wygodny i lekki plecak, z którym dziecko bez problemu i zbędnego obciążenia będzie mogło się przemieszczać.
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej