Imię i nazwisko:
Adres email:

Edukacja architektoniczna - czas zacząć...

Anna Komorowska, 01 Lipiec 09

Z wielkim zaciekawieniem śledzę zarówno artyuły jak i wpisy na blogi EiD. Postanowiłam dodać też coś od siebie. Tym bardziej, że będzie to troszkę inne spojrzenie, wynikające z pewnego niezwykłego zestawienia.

W skrócie, chcę pisać o edukacji architektonicznej (zwanej również przestrzenną, czyli jak i po co mówić dzieciom o architekturze), ale również o architekturze na potrzeby edukacji (dobrze zaprojektowane szkoły, klasy szkolne, ale również place zabaw). Skąd taki temat? Jestem architektem krajobrazu i pedagogiem jednocześnie. Prowadzę warsztaty na temat architektury dla dzieci i młodzieży, w Małopolskim Instytucie Kultury koordynuję program Autoportret. Warsztaty, w ramach którego szkolę nauczycieli, organizuję spotkania szkół z architektami krajobrazu. Pracownia k., którą prowadzę zajmuje się (między innymi) projektowaniem klas szkolnych, placów zabaw czy szkół. O tych tematach piszę również na swoim blogu, w Zieleni miejskiej i portalach branżowych, a do dzieci w klubie naukowym Architektura i krajobraz na portalu Uniwersytetu Dzieci. To tyle tytułem przedstawienia się.

Na początek krótko o tym czym edukacja architektoniczna jest, lub może być... (tekst pochodzi z publikacji Małopolskiego Instytutu Kultury, podsumowującej pierwszą edycję projektu Oswoić przestrzeń):

Edukacja przestrzenna uczy patrzeć uważnie na to, co nas otacza: środowisko zbudowane przez człowieka i naturalne, zabytki i architekturę nowoczesną, miejsca powszechnie znane i te osobiste, ważne dla nas samych. Co może wyniknąć z tej wnikliwej obserwacji? Zwracając uwagę na miejsca brzydkie, zaniedbane pokazujemy, jak łatwo zniszczyć piękne otoczenie, wskazujemy na potrzebę dbania o jakość przestrzeni. Pokazując pozytywne przykłady: ciekawie zaprojektowany plac zabaw, czyste, zadbane podwórka, dobrą architekturę: uczymy, że warto dążyć do takich rozwiązań, które podniosą jakość przestrzeni, a tym samym jakość naszego życia.

Edukacja przestrzenna to również podróż w głąb historii : pokazuje, jak zmieniały się wygląd i funkcje osad ludzkich, w jaki sposób wydarzenia historyczne i wynalazki wpływały na zmiany w sposobie budowania, jak przekształcany był krajobraz kulturowy. Poznawanie tradycyjnych metod budowlanych, konstrukcji stosowanych przez ludy pierwotne i samodzielne budowanie naturalnej wielkości obiektów może stać się fantastyczną wyprawą w przeszłość.

Uważne obserwowanie otoczenia, dokumentowanie fotograficzne i rysunkowe stanu obecnego, zwiedzanie wystaw architektonicznych, spotkania z architektami i architektami krajobrazu, projektowanie czy zajęcia manualne, takie jak budowanie modeli i konstrukcji przestrzennych, rozwijają zmysł estetyczny i plastyczny, a także wspomagają kreatywne myślenie, dlatego idealnie nadają się do wykorzystania na zajęciach z przedmiotu sztuka.

Edukacja przestrzenna odpowiada również na pytania związane z ekologią: w jaki sposób dom może umiejętnie wykorzystywać zasoby naturalne i nie szkodzić środowisku, na czym polega zrównoważony rozwój, jak sposób użytkowania terenu wpływa na środowisko naturalne. Analizując związki pomiędzy warunkami środowiska a wyborem materiału budowlanego i formy zabudowy, nawiązujemy do edukacji regionalnej.

Cdn... Obiecuję.

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej