Imię i nazwisko:
Adres email:

Cyfrowa szkoła?

Leszek Lotkowski, 06 Marzec 12

Uczestnicząc w debacie zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą „Podręczniki 2.0 - Czy cyfrowe książki i biblioteki są już warte szkolnej wyprawki”, z ciekawością wsłuchiwałem się w doświadczenia naszych zachodnich koleżanek i kolegów z systemowego wprowadzania do rzeczywistości szkolnej e-podręczników.  

Przykład Hiszpanii prezentowany przez Jaume Vicens (wiceprzewodniczącego Związku Wydawców Katalońskich) jednoznacznie ukazywał konieczność wprowadzania e-podręczników do szkół z jednoczesnym właściwym szkoleniem nauczycieli. Władze Katalonii wydały miliony Euro na wprowadzenie systemu e-podręczników skupiając się wyłącznie na technolgii bez właściwego przygotowania nauczycieli do wykorzystywania nowego narzędzia i w konsekwencji swoich działań przegrały. Ze względu na brak skuteczności  wstrzymały realizację drogiego, ale źle zaplanowanego projektu. Taki rewolucyjny sposób zamiany podręcznika „papierowego” na elektroniczny nie powiódł się. Holendrzy dokonali próby pogrupowania wytworzonego „kontentu edukacyjnego” i udostępnili szkołom. Dalida van Dessel (specjalistka ds. edukacji w Holenderskim Instytucie Wizji i Fonii) przedstawiła, moim zdaniem, skuteczny system dostępu do treści za pomocą portali internetowych.  Holenderka jako współtwórca projektu LES 2.0. wskazała na możliwość prowadzenia lekcji on-line. Per Christian Opsahl (Norwegia) omówił system, w którym właściwie za moment wersja papierowa podręcznika nie będzie miała racji bytu, a rząd nie zatwierdza żadnych podręczników dając nauczycielowi pełną swobodę korzystania z dowolnych materiałów. W tym kraju powody do niezadowolenia mają wydawcy. Najbardziej zrównoważony system prezentował Mario Franco lider zespołu wdrażającego program e-szkoły, który to umożliwił 1,7 miliona Portugalczykom dostęp do Internetu. Ten, z wykształcenia filozof, mówiąc „w starożytnej Grecji ludzie mieli niewolników do czytania tablic, my dzisiaj mamy swoich niewolników tj. urządzenia do odtwarzania i audiobooki”  wskazywał na potrzebę dostosowania szkoły do XXI wieku. Ale ciekawe było również stwierdzenie, iż „szkoła powinna potrafić zawiązać kontekst” łączyć nowoczesność a jednocześnie pamiętać o ludziach, ich doskonaleniu i przeszłości. 
 
 
cyfrowa_szkola
 
 
Prezentowane doświadczenia pozwalają na stwierdzenie, że tylko ewolucja oraz łączenie nowoczesnych technologii z doskonaleniem kadry wdrażającej staje się właściwą drogą dla polskiej szkoły. Podobnymi refleksjami dzielili się z publicznością obecni podczas debaty Minister Edukacji Narodowej - Krystyna Szumilas oraz Minister Cyfryzacji - Michał Boni. W budżecie na 2012 roku zaplanowano 50 milionów złotych na program „cyfrowej szkoły”. Co nam przyniesie program oraz jak będzie przeprowadzony? - zobaczymy. Oby przykłady europejskie posłużyły jako wskazówki do najwłaściwszego wykorzystania tych środków. 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



PROFIL
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej