Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


ZMP negatywnie o planowanych zmianach w oświacie

Redakcja portalu, 28 Grudzień 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

ZMP negatywnie o planowanych zmianach w oświacie

Podczas posiedzenia, które w dn. 11 grudnia 2015 r. odbyło się w Gliwicach, członkowie Zarządu Związku Miast Polskich pochylali się m.in. nad planowanymi przez rząd zmianami w obszarze edukacji. Dyskutowane były kwestie: zniesienie obowiązku szkolnego od lat 6, wygaszania gimnazjów oraz likwidacji zapisów art. 42 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela. Punktem wyjścia do debaty było podjęte kilka dni wcześniej - 3-4 grudnia br. we Włocławku - stanowisko Komisji Edukacji ZMP, która opiniując wspomniane zmiany negatywnie, zaapelowała o przeprowadzenie szerokich konsultacji wśród przedstawicieli różnych środowisk, z uwzględnieniem opinii samorządów.


Stanowisko Komisji Edukacji ZMP pobrać można z tabeli pod artykułem. Poniżej fragment komunikatu z posiedzenia Zarządu ZMP w Gliwicach, odnoszący się do oświaty.
 

Komunikat z posiedzenia Zarządu ZMP w Gliwicach

Zarząd ZMP poparł stanowisko Komisji Edukacji, które rozszerzył o argumenty i konkretne przykłady przytaczane przez przedstawicieli miast. Wyrażono poparcie dla projektu PiS, złożonego w czerwcu 2015 r. (druk sejmowy nr 3606), gdyż realizuje on wcześniejsze postulaty ZMP (dobrowolność obowiązku szkolnego od lat 6, na wniosek rodziców). W kwestii gimnazjów zaproponowano takie samo stanowisko, jakie ZMP zajęło w momencie wprowadzania gimnazjów do systemu oświaty – reforma taka wymaga czasu, pieniędzy i dyskusji merytorycznej.

Samorządowcy podkreślają, że proponowane obecnie zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków i pozostawienie ich w placówkach przedszkolnych spowoduje, że w najbliższym roku szkolnym zostanie ograniczony bądź zupełnie uniemożliwiony dostęp dzieci 3-letnich do edukacji przedszkolnej. Może to rodzić falę protestów rodziców.

Powrót dzieci 6-letnich do przedszkoli i w związku z tym brak miejsc dla dzieci 3-letnich będzie zmuszał gminy do ogłaszania konkursów kierowanych do placówek niepublicznych, aby w ten sposób zapewnić miejsca wszystkim chętnym dzieciom. Przyjęcie takiego rozwiązania, w świetle obowiązujących przepisów, będzie generowało w samorządach kolejne wydatki na realizację zadania własnego, jakim jest zapewnienie wychowania przedszkolnego mieszkańcom gminy.

Istnieje też zagrożenie dla dalszego zatrudnienia rzeszy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, poprzez drastyczne zmniejszenie naboru do klas I. Jest bardzo prawdopodobne, że powstanie bardzo mała liczba klas I, ale klasy te będą liczyć po kilku uczniów. Kolejna kwestia związana ze skutkami finansowymi, dotyczy przekazywanej z budżetu państwa dotacji przedszkolnej, także na dzieci 6-letnie, która nie zrekompensuje utraty subwencji oświatowej z tytułu realizacji obowiązku szkolnego przez te dzieci.

Szczególnie trudna sytuacja czeka miasta niebędące miastami na prawach powiatu, mówił o tym obecny na posiedzeniu Piotr Głowski, prezydent Piły, gdzie przeanalizowano i policzono już skutki propnowanych zmian dotyczących zniesienia obowiązku szkolnego dla sześciolatków i likwidacji gimanzjów – trzeba będzie zwolnić 200 nauczucieli i personelu pomocniczego, zamknąć 2 szkoły, a nauka w niektórych placówkach będzie odbywała się na 3 zmiany. – Lepiej naprawiać, a nie burzyć – postulował P. Głowski.

Członkowie Zarządu zwracali uwagę na takie niebezpieczeństwa jak: zwrot kosztów dowożenia dzieci (obowiązek ustalania sieci przedszkoli spowoduje, że rodzice wybierając przedszkole poza obwodem 3 km, będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów dowożenia dziecka do przedszkola), ograniczenie zdolności poznawczych i rozwojowych dzieci, protesty społeczne, pozbawienie możliwości kreowania polityki oświatowej na terenie gminy, nieracjonalne gospodarowanie środkami publicznymi, zwrot środków z projektów współfinansowanych z UE (gimnazja). Dużym zagrożeniem jest też powrót do uzgodnień z kuratorem sieci szkolnej. – Oderwanie decyzji od odpowiedzialności to katastrofa – komentował Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes ZMP. Przypomniano dawne postulaty ZMP dotyczące uelstycznienia obwodów szkolnych.

Takie duże zmiany w edukacji wymagają rozważenia wszelkich konsekwencji ich wdrożenia i wykazania zrozumienia. Skutki mogą spowodować bowiem wielkie zamieszanie i degradację rozpoczętego procesu reformy oświaty, a także okazać się dramatyczne dla wielu samorządowych społeczności. – Błędy mogą być trudne do odkręcenia; to poważna sprawa, i nie można tego procedować w niezrozumiałym pośpiechu – mówił prezes ZMP.



źródło:
Związek Miast Polskich



 

Skojarzone pliki:
Stanowisko Komisji Edukacji Związku Miast Polskich w zakresie zmian w systemie edukacji [pdf]
 

Podziel się
KOMENTARZE
foto

Astropay(Gość) z: http://https://profiles.wordpress.org/astropayy/, 23 Luty 16 01:02

https://profiles.wordpress.org/astropayy/

foto

klamerka(Gość) z: http://www.klamerka.pl/3-1-urodzinowe.html, 29 Grudzień 15 07:14

Tak, jakby każdy robił dla siebie. Nie ma koordynacji i współpracy.

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej