Zawodowcy potrzebni od zaraz - ruszył Klaster Edukacyjny LSSE
Pewna praca dla młodych ludzi dzięki praktycznej nauce zawodu, dualnym studiom i klasom patronackim - te główne cele stawiają sobie partnerzy Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, który został powołany w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. List intencyjny o współpracy w ramach Klastra podpisało ponad 50 partnerów, w tym firmy, szkoły zawodowe i techniczne, uczelnie wyższe, samorządy lokalne i władze województwa, izba rzemieślnicza oraz kuratorium oświaty. W uroczystości wzięli udział m.in. Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty.
– Utworzony dziś Dolnośląski Klaster Edukacyjny ułatwi prognozowanie zapotrzebowania rynku pracy na konkretne umiejętności oraz zawody. Zwiększy również dostępność uczniów do praktycznej nauki zawodu. Wesprze także działania szkół i firm w obszarze klas patronackich i rozwijania idei kształcenia dualnego – powiedziała wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik podczas konferencji "Razem na rzecz szkolnictwa zawodowego" inaugurującej działalność Klastra Edukacyjnego. Spotkanie zorganizowane przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną odbyło się 9 kwietnia 2015 r. w Legnicy.
/ fot. http://lsse.eu/ |
Dolnośląski Klaster Edukacyjny Legnickiej SSE zrzesza 54 podmioty. Jego powołanie jest konsekwencją działań realizowanych w Legnickiej SSE od lat. W bezpośrednim otoczeniu Strefy znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz 8 uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. To właśnie w Legnickiej SSE powstała idea powołania zawodu technik mechatronik, którą z powodzeniem od kilkunastu lat wspiera i rozwija Volkswagen Motor Polska. Śladem koncernu poszły kolejne firmy działające w Strefie, które wspólnie ze szkołami m.in. z Legnicy, Chocianowa czy Środy Śląskiej stworzyły już 10 klas patronackich realizujących autorskie programy kształcenia. Dzięki temu absolwenci po ukończeniu szkoły trafiają na rynek pracy jako świetnie wykształceni specjaliści z branż obecnych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Stanowi to gwarancję znalezienia pracy i pewną ścieżka rozwoju kariery zawodowej. – Musimy stworzyć trwały system współpracy nauki z biznesem, ponieważ tylko wtedy szkoły będą miały pewność, że tworzą przyszłe kadry na potrzeby przemysłu. Potrzebujemy partnerów, aby ten system działał sprawnie, a kierunki edukacji były dopasowane do potrzeb rynku. Dzięki wspólnie podejmowanym staraniom realne efekty będą widoczne już za trzy lata – podkreśliła podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn-Klik.
– Bardzo ważna jest promocja szkolnictwa zawodowego. Chcemy wspólnie zachęcać młodych ludzi do wyboru szkoły zawodowej i przedstawiać im korzyści płynące z edukacji. Należy zmienić myślenie o zawodówkach, jako o szkołach gorszych i działać na rzecz wypracowania swoistej mody na szkoły zawodowe – kształcące specjalistów, dobrze wynagradzanych za swoją pracę, pewnych otrzymania stałego zatrudnienia i możliwości awansu – przekonuje Rafał Jurkowlaniec, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Jeśli połączymy siły i środki finansowe dostępne na różnych szczeblach władzy oraz determinację firm i szkół to jesteśmy w kwestii szkolnictwa zawodowego "uszytego" na miarę pracodawców, skazani na sukces – podkreślał Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Podczas konferencji w Legnicy przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 im. Bolesława Krupińskiego w Lubinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy oraz Zespołu Szkół w Chocianowie zaprezentowali formy współpracy szkół z biznesem. Reprezentant Zakładu Szkolenia i Ekspertyz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego "PETEKS" omówił natomiast zagadnienia związane z refundacją kosztów kształcenia zawodowego.
Patronat honorowy nad inicjatywą utworzenia klastra edukacyjnego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej objęli Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki oraz Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej.
źródło: http://lsse.eu/
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14