Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Zawodowcy potrzebni od zaraz - ruszył Klaster Edukacyjny LSSE

Redakcja portalu, 18 Kwiecień 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Zawodowcy potrzebni od zaraz - ruszył Klaster Edukacyjny LSSE

Pewna praca dla młodych ludzi dzięki praktycznej nauce zawodu, dualnym studiom i klasom patronackim - te główne cele stawiają sobie partnerzy Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, który został powołany w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. List intencyjny o współpracy w ramach Klastra podpisało ponad 50 partnerów, w tym firmy, szkoły zawodowe i techniczne, uczelnie wyższe, samorządy lokalne i władze województwa, izba rzemieślnicza oraz kuratorium oświaty. W uroczystości wzięli udział m.in. Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Beata Pawłowicz, Dolnośląski Kurator Oświaty.

– Utworzony dziś Dolnośląski Klaster Edukacyjny ułatwi prognozowanie zapotrzebowania rynku pracy na konkretne umiejętności oraz zawody. Zwiększy również dostępność uczniów do praktycznej nauki zawodu. Wesprze także działania szkół i firm w obszarze klas patronackich i rozwijania idei kształcenia dualnego – powiedziała wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik podczas konferencji "Razem na rzecz szkolnictwa zawodowego" inaugurującej działalność Klastra Edukacyjnego. Spotkanie zorganizowane przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną odbyło się 9 kwietnia 2015 r. w Legnicy.
 

Klaster Edukacyjny LSSE

  / fot. http://lsse.eu/


Dolnośląski Klaster Edukacyjny Legnickiej SSE zrzesza 54 podmioty. Jego powołanie jest konsekwencją działań realizowanych w Legnickiej SSE od lat. W bezpośrednim otoczeniu Strefy znajduje się 26 szkół zawodowych i technicznych oraz 8 uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. To właśnie w Legnickiej SSE powstała idea powołania zawodu technik mechatronik, którą z powodzeniem od kilkunastu lat wspiera i rozwija Volkswagen Motor Polska. Śladem koncernu poszły kolejne firmy działające w Strefie, które wspólnie ze szkołami m.in. z Legnicy, Chocianowa czy Środy Śląskiej stworzyły już 10 klas patronackich realizujących autorskie programy kształcenia. Dzięki temu absolwenci po ukończeniu szkoły trafiają na rynek pracy jako świetnie wykształceni specjaliści z branż obecnych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Stanowi to gwarancję znalezienia pracy i pewną ścieżka rozwoju kariery zawodowej. – Musimy stworzyć trwały system współpracy nauki z biznesem, ponieważ tylko wtedy szkoły będą miały pewność, że tworzą przyszłe kadry na potrzeby przemysłu. Potrzebujemy partnerów, aby ten system działał sprawnie, a kierunki edukacji były dopasowane do potrzeb rynku. Dzięki wspólnie podejmowanym staraniom realne efekty będą widoczne już za trzy lata – podkreśliła podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn-Klik.

Bardzo ważna jest promocja szkolnictwa zawodowego. Chcemy wspólnie zachęcać młodych ludzi do wyboru szkoły zawodowej i przedstawiać im korzyści płynące z edukacji. Należy zmienić myślenie o zawodówkach, jako o szkołach gorszych i działać na rzecz wypracowania swoistej mody na szkoły zawodowe – kształcące specjalistów, dobrze wynagradzanych za swoją pracę, pewnych otrzymania stałego zatrudnienia i możliwości awansu – przekonuje Rafał Jurkowlaniec, Prezes Zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jeśli połączymy siły i środki finansowe dostępne na różnych szczeblach władzy oraz determinację firm i szkół to jesteśmy w kwestii szkolnictwa zawodowego "uszytego" na miarę pracodawców, skazani na sukces – podkreślał Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Podczas konferencji w Legnicy przedstawiciele Zespołu Szkół nr 1 im. Bolesława Krupińskiego w Lubinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy oraz Zespołu Szkół w Chocianowie zaprezentowali formy współpracy szkół z biznesem. Reprezentant Zakładu Szkolenia i Ekspertyz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego "PETEKS" omówił natomiast zagadnienia związane z refundacją kosztów kształcenia zawodowego.

Patronat honorowy nad inicjatywą utworzenia klastra edukacyjnego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej objęli Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki oraz Joanna Kluzik-Rostkowska, Minister Edukacji Narodowej.


źródło: http://lsse.eu/



 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej