Ogólnopolski Dzień Tornistra
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas wraz z Minister Edukacji Narodowej Anną Zalewską wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Tornistra w Szkole Podstawowej nr 316 w Warszawie. Wydarzenie, które miało miejsce w dniu 1 października br. zainaugurowało „Miesiąc ważenia tornistrów”. Celem przedsięwzięcia było poinformowanie o rozpoczęciu nowych, wspólnych działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, na rzecz edukacji prozdrowotnej ukierunkowanej na profilaktykę wad postawy.
Minister Anna Zalewska oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas przybyli na lekcję z własnymi tornistrami, których zawartość została zweryfikowana przez uczniów klasy trzeciej. Oprócz rzeczy niezbędnych, takich jak cienkie zeszyty, podręczniki zgodne z planem zajęć czy drugie śniadanie, ministrowie w plecakach przynieśli wiele niepotrzebnych rzeczy, takich jak podręcznik do języka angielskiego, którego akurat dziś nie było w planie zajęć, zabawkę kucyka pony czy całe pudełko kredek pastelowych.
/ fot. Główny Inspektorat Sanitarny |
Następnie Minister Anna Zalewska, Minister Jarosław Pinkas wspólnie z Mazowieckim Kuratorem Oświaty Aurelią Michałowską, Wiceburmistrzem Bemowa Błażejem Pobożym oraz wszystkimi uczniami przy użyciu tablicy multimedialnej przenieśli do tornistra tylko potrzebne przedmioty, za pomocą QR kodów rozwiązali zadanie matematyczne – ile ważył tornister ministra, oraz zaprogramowali drogę ozobotom – roboty musiały przejechać drogę tak, aby najechać tylko na niezbędne w plecaku elementy.
Podczas konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej zwróciła uwagę na istotę dostępu wszystkich szkół do szerokopasmowego Internetu oraz możliwości korzystania z kilkudziesięciu tysięcy e-zasobów, czyli podręczników i pomocy dydaktycznych, dostępnych na stronach ORE i MEN.
Główny Inspektor Sanitarny podkreślił, że Państwowa Inspekcja Sanitarna przykłada ogromną wagę do edukacji i promocji zdrowia, zwłaszcza w odniesieniu do najmłodszych. Z punktu widzenia profilaktyki, Ogólnopolski Dzień Tornistra jest wartościową inicjatywą, która może przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej, a w rezultacie do ograniczenia występowania wad postawy i chorób układu ruchu.
– Tornistry nie mogą być cięższe, niż 10% masy ciała ucznia. Należy to sprawdzać każdego dnia, należy je wziąć do ręki i zobaczyć, że rzeczywiście ogromna ilość rzeczy to przedmioty w szkole do niczego nie potrzebne. Najważniejsze jest także to, by w tornistrze znalazł się odpowiedni zestaw śniadaniowy i tutaj mam gorącą prośbę – niech tam znajdzie się polskie, wspaniałe jabłko. Będziemy także jako Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawdzać czy rzeczywiście dyrekcja, nauczyciele stosują się do naszych zaleceń – a te zalecenia to nic innego jak zdrowie dzieci – mówił podczas konferencji prasowej Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.
Wady postawy dzieci w wieku rozwojowym – występujące u ok. 50–60% populacji i najczęściej spowodowane są złymi nawykami lub nadmiernym w stosunku do wzrostu i wagi obciążeniem ciała – mogą prowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie narządu ruchu.
– Bardzo ważne jest to, abyśmy nauczyli dzieci nosić plecaki, nosić tornistry… Mamy w tej chwili nieprawdopodobną dostępność na rynku do plecaków, które spełniają wszystkie wymagane kryteria. Są po pierwsze lekkie, po drugie łatwe w użytku, po trzecie musimy także nauczyć dzieci jak nosić tornistry – nie ma możliwości by nosić je tylko za pomocą jednej ręki. Chcemy rzeczywiście by tornister był dopasowany. Taką akcję podejmujemy wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W sieci dostępna jest masa różnych porad nt. kupowania odpowiedniego tornistra i sposobu jego noszenia – I tu mam wielką prośbę, aby rodzice jednak zwracali na to uwagę – podkreślał Jarosław Pinkas w dniu dzisiejszym.
W 2016 roku Państwowa Inspekcja Sanitarna przeprowadziła w szkołach podstawowych oraz gimnazjach ogólnopolskie badanie obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Największy problem widoczny był w grupie najmłodszych: 62% uczniów klas pierwszych oraz 64% uczniów klas czwartych miało za ciężki tornister. Rekordzistą był uczeń 2. klasy szkoły podstawowej, który dźwigał plecak o wadze 11 kg, co stanowiło aż 50% masy jego ciała. Tym samym występuje potrzeba podejmowania skutecznych działań zmierzających w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu u najmłodszych.
Ogólnopolski Dzień Tornistra będzie wydarzeniem cyklicznym, wpisanym na stałe w kalendarz roku szkolnego, a Państwowa Inspekcja Sanitarna będzie aktywnie włączała się w działania zmierzające do rozwiązania problemu zbyt dużego obciążenia tornistrów.
Potrzebny jest dialog ze środowiskiem szkolnym, mający na celu zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie profilaktyki wad postawy.
Główny Inspektor Sanitarny podkreślił również, że kolejnym działaniem prozdrowotnym, którym zajmie się Inspekcja, będzie edukacja w zakresie prawidłowo skomponowanego drugiego śniadania, które uczniowie zabierają do szkół.
źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14