Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu, 29 Czerwiec 22 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Mała „Warszawska Liga Debatancka” to całoroczny konkurs skierowany do uczniów warszawskich szkół podstawowych z klas VII-VIII. Organizatorem ligi w roku szkolnym będzie Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego. Opiekę merytoryczną natomiast Fundacja Nowy Głos, która również jest współorganizatorem konkursu. Patronem jest Prezydent Miasta Warszawy wraz z Biurem Edukacji.


Liga ma charakter demokratyczny, dlatego o większości kwestii decydujemy wspólnie (tematy debat, harmonogram, organizacja rund). Tworzymy też społeczność - grupę pasjonatów: uczennic, uczniów, nauczycielek, nauczycieli, oraz doświadczonych i utytułowanych debatantek i debatantów z Nowego Głosu. 

W trakcie projektu reprezentanci szkół biorą udział w sportowych debatach w formacie oksfordzkim, mających na celu naukę tworzenia wystąpień publicznych, pracy w zespole, wykorzystywania struktur argumentacyjnych oraz aktywnego słuchania swoich rozmówców.

Obecnie WLD mała i duża jest największą taką ligą działającą w Polsce: od 2016 roku udział w niej bierze ponad 40 szkół, podstawowych i średnich. Jest to dwa razy większa liczba niż w przypadku podobnych projektów realizowanych w Krakowie, Tarnowie, Poznaniu czy Trójmieście. Mała liga jest pierwszym i jedynym takim projektem skierowanym do szkół podstawowych w Polsce. Warto zaznaczyć, że liga debatancka przeznaczona dla szkół podstawowych wyrosła z ligi gimnazjalnej - wielu trenerów ma wieloletnie doświadczenie, którym chętnie się dzieli.


Czemu debaty? (...są takie świetne, by w nich startować)

Dzięki debatom oksfordzkim uczniowie mogą się nauczyć: jasnego formułowania własnego stanowiska, obrony pomysłów i argumentów, refleksu w polemice, kreatywności, szacunku do rozmówcy (zwłaszcza jeśli ma inne zdanie niż nasze własne), kultury wystąpień publicznych, patrzenia na problem z różnych punktów widzenia, świadomego używania retoryki i odróżniania jej od manipulacji, sztuki publicznego przemawiania, pracy w grupie, myślenia strategicznego, brania aktywnego udziału w dyskusji, uważnego słuchania, zbierania informacji oraz logicznego i krytycznego myślenia.

Nauczycielki i nauczyciele dzięki organizowaniu debat mogą spełnić się jako pedagodzy. Jednocześnie wzbogacając swój warsztat kształcenia, przekazują uczniom umiejętności potrzebne i praktyczne, zazwyczaj pomijane w gonitwie za szkolną realizacją podstawy programowej.


Jak debatujemy?

Debata WLD opiera się na formacie debaty oksfordzkiej. W rozgrywce biorą udział dwie czteroosobowe drużyny – strona Propozycji (która broni tezy) i strona Opozycji (która ma za zadanie obalić tezę). Każdy z mówców ma inne zadanie do wykonania:
 
  • Pierwszy mówca: tłumaczy jak drużyna rozumie tezę, wyjaśnia pojęcia ważne w danej debacie, wprowadza model (mechanizmy na których będzie się opierać argumentacja), zarysowuje argumentację drużyny i może wprowadzać pierwsze argumenty;
  • Drugi mówca: argumentuje, ewentualnie może odnieść się do słów strony przeciwnej;
  • Trzeci mówca*: zbija argumenty przeciwników;
  • Czwarty mówca*: podsumowuje debatę, wskazuje linie sporu, oceniając ich ważność;


*Trzeci i czwarty mówca nie mogą wprowadzać nowych argumentów by drużyna przeciwna miała szansę odnieść się do wszystkich treści pozytywnych


Kiedy i gdzie debatujemy?

Liga odbywa się w dwóch etapach:
Grupowym - na początku rozgrywek drużyny są dzielone na grupy. Drużyny rozgrywają debaty w grupach, tak by każda drużyna zmierzyła się ze sobą. Runda odbywa się mniej więcej co jeden lub półtorej miesiąca. Dzięki gościnności Pałacu Dzieci i Młodzieży debaty rozgrywać się będa w Pałacu Kultury i Nauki. Etap ten odbywa się od października do maja. W okolicy przełomu zimy i wiosny tradycyjnie staramy się zorganizować rundę absurdalną o charakterze integracyjnym i luźnym (runda ta nie jest punktowana). 
Finałowym - w czerwcu najlepsze drużyny ze swoich grup uczestniczą w finałach o strukturze pucharowej - gdzie zwycięzca przechodzi do następnego etapu. Na koniec dwie najlepsze drużyny mierzą się ze sobą w ostatecznym finale.


O czym debatujemy?

Tematyka jest bardzo zróżnicowana. Tezy dotyczą kwestii współczesnej Warszawy, edukacji, etyki, społeczeństwa, ekologii, historii. Są zarówno praktyczne, jak i zupełnie abstrakcyjne. Każdy może znaleźć coś dla siebie, a różnorodność stanowi dodatkową motywację do pogłębiania swojej wiedzy i poszerzania horyzontów. Dobra teza do debaty musi być wyrównana i nie mieć prostego rozwiązania przechylającego szalę na jedną ze stron. Opiekę merytoryczną nad tezami sprawują doświadczeni debatanci startujący na poziomie mistrzostw polski w debatowaniu. Poniżej kilka tez z różnych kategorii prezentujących jak różnorodne treści obecne są podczas debat:
 
  • Szkoła - Rodzice powinni kłaść nacisk na osiągnięcia swoich dzieci, nawet kosztem ich szczęścia.
  • Społeczeństwo - Ruchy feministyczne powinny aktywnie podnosić problemy mężczyzn.
  • Etyka - Biorąc pod uwagę obecny stan świata, niemoralnym jest, aby ludzie świadomie się rozmnażali.
  • Historia - Należy żałować narracji gloryfikującej powstania.
  • Ekologia - Ruchy ekologiczne powinny skupić się na lokalnych, a nie globalnych problemach związanych ze środowiskiem.
  • Warszawa - Warszawa powinna zostać wydzielona jako osobne województwo z województwa mazowieckiego.


Co jeśli pomysł Ci się podoba, ale…

Masz obawy związane z organizacją? Może nie masz dużego doświadczenia w debatowaniu w formie oksfordzkiej? Twoja szkoła jest spoza Warszawy? (w lidze biorą dwie drużyny z okolic Warszawy) Skontaktuj się z nami - pomożemy. Również Fundacja Nowy Głos organizuje regularnie szkolenia dla trenerów, debatantów i sędziów. Może ktoś z doświadczonych debatantów z dużej ligi będzie w stanie pomóc Ci w przygotowaniu drużyny. Po każdej debacie sędziowie przekazują informacje zwrotne by niezależnie od wyniku uczennice i uczniowie mogli się lepiej rozwijać. Nieważne czy jesteś uczniem czy nauczycielem - aby zacząć wystarczy zebrać grupę uczniów i trenera-nauczyciela. Planujemy na początku roku szkolnego zorganizować warsztaty z debatowania i sędziowania. Na stronie Fundacji Nowy głos są dostępne materiały przygotowujące do debaty oksfordzkiej (odnośniki do filmów instruktażowych, pokazowej debaty oraz podręcznika).


Jak się zgłosić?

Nic prostszego! Na początku każdego roku szkolnego szkoły (przez nauczyciela-trenera) wysyłają zgłoszenia do organizatorów. W tym roku termin nadsyłania złodzeń upływa 15.09.2022 r.. Następnie organizujemy spotkanie dla trenerów i kapitanów drużyn. Wtedy też odbywa się losowanie grup i zaczynamy rozgrywki!


Koordynator:

Patryk Zaremba
email: ligadebatancka@gmail.com
telefon: 883923377 
 
 
 
 
Skojarzone pliki:
Regulamin Warszawskiej Ligi Debatanckiej dla Szkół Podstawowych [.pdf]
 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej