Upadek Żelaznej Kurtyny upamiętniony w wystawach online
Muzeum Historii Polski i Google udostępniają nowe wystawy internetowe dotyczące Solidarności i zapoczątkowanej przez polskie wydarzenia transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej, która doprowadziła do ostatecznego upadku komunizmu. Prezentacji wystaw towarzyszyła debata o przyszłości nauczania historii, którą otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski i prof. Henryk Samsonowicz. Wydarzenie zbiegło się w czasie z przypadającą 9 listopada 2012 r. 23. rocznicą obalenia Muru Berlińskiego oraz ze Świętem Niepodległości, którego obchody są dobrym momentem do refleksji nad tym, w jaki sposób przekazywać dziedzictwo historyczne młodym pokoleniom.
Wystawy opracowane przez polskie muzeum znalazły się wśród 13 nowych ekspozycji przedstawiających wydarzenia związane z upadkiem Żelaznej Kurtyny. Kuratorami wystaw, poza Muzeum Historii Polski, są instytucje partnerskie z Niemiec i Rumunii. Każda z nich przedstawia konkretne historie związane z przełomowymi wydarzeniami tamtego czasu, wykorzystując archiwalne dokumenty, materiały zdjęciowe i filmowe, a czasem także osobiste relacje świadków. Wystawy dostępne są dla internautów z całego świata na platformie Google Cultural Institute.
Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny, pierwsza z wystaw opracowanych przez Muzeum Historii Polski, to oparta na ikonografii relacja o historii oporu przeciwko komunizmowi w Polsce, powstaniu Solidarności i impulsie, jaki oddolne polskie ruchy społeczne dały innym narodom za Żelazną Kurtyną do odzyskania wolności.
- Pokojowa rewolucja Solidarności 1980 przeciwko komunizmowi była jednym z najdonioślejszych wydarzeń w historii Polski i stała się ważnym wydarzeniem w historii świata XX w. Autentyczny ruch robotniczy, domagający się poprawy warunków życiowych i wolności, zburzył wiarygodność systemu, który powoływał się na poparcie klasy robotniczej. Ruch Solidarności udzielił wsparcia i stał się inspiracją dla wielu inicjatyw opozycyjnych w innych krajach komunistycznych, przyczyniając się do obalenia Żelaznej Kurtyny. Solidarność inspirowała wiele innych ruchów obywatelskich i demokratycznych, nie tylko w krajach komunistycznych - powiedział Robert Kostro, Dyrektor Muzeum Historii Polski.
Druga wystawa - Rozdzieleni przez historię (1939-1989) - to wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu. Relacje pozwalają spojrzeć na wydarzenia historyczne z indywidualnej perspektywy świadków i uczestników wydarzeń. Cztery historie polskich rodzin ukazują różne koleje losów z czasów wojny i okupacji (aresztowania, deportacje, śmierć, powojenna emigracja), obrazują doświadczenie rozłąki, strachu, cierpienia, ale też nadziei, tęsknoty i siły przetrwania. Prezentacja zbudowana jest na podstawie osobistych wspomnień pisemnych i ustnych, przeplatanych prywatnymi zdjęciami, dokumentami oraz listami.
- Multimedialne wystawy realizowane przez nas w ramach projektu Google Cultural Institute odpowiadają wrażliwości współczesnego młodego odbiorcy, dla którego internet jest dzisiaj podstawowym źródłem wiedzy. Mogą być one również szeroko wykorzystywane przez nauczycieli i rozmaite instytucje korzystające z nowoczesnych narzędzi edukacji historycznej - dodał Robert Kostro.
Wystawy powstały dzięki udostępnieniu archiwów przez takie instytucje jak Muzeum Historii Polski, Muzeum NRD w Berlinie, rumuńska telewizja publiczna TVR, Getty Images i wiele innych. Kuratorami wystaw są m.in. Ewa Wójcicka i Michał Zarychta z Muzeum Historii Polski czy Niall Ferguson, profesor historii na Uniwersytecie Harvarda, znany ze swoich książek i programów na temat komunizmu.
Ekspozycje można oglądać na stronach Google Cultural Institute w sekcji Upadek Żelaznej Kurtyny. Poza wystawami stworzonymi przez Muzeum Historii Polski dostępne są również zbiory dotyczące wydarzeń w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, np.:
- Wizje podziału - życie w podzielonych Niemczech i koszty społeczne istnienia Muru Berlińskiego przedstawione przez prof. Patricka Majora, specjalizującego się w historii Zimnej Wojny;
- Lata zmiany - dziennik fikcyjnego autora opisujący wydarzenia w Berlinie takie jak fałszowanie wyborów, pierwsze protesty czy koncert Davida Hasselhoffa na Murze Berlińskim;
- Berlińska praca - osobista relacja z życia w Berlinie Wschodnim, autorstwa niezależnego kuratora Petera Millara, który był w latach 80. jedynym zagranicznym korespondentem w Berlinie Wschodnim;
- Upadek Muru - Relacja fotograficzna Steve'a Easona z Getty Images dokumentująca upadek Muru Berlińskiego;
- Rumuńska rewolucja - 4 wystawy prezentujące ponad 50 nagrań wideo wybranych z materiałów pokazywanych na żywo w rumuńskiej telewizji podczas obalania dyktatora Ceausescu.
Obok wystaw sekcji Upadek Żelaznej Kultury, udostępniono dzisiaj także 5 kolejnych ekspozycji obejmujących inne ważne momenty historii, m.in. dotyczące zamieszek w Paryżu w 1968 r., podróży Prezydenta Roosevelta do Azji oraz hiszpańskiej wojny domowej.
Wcześniej, w październiku br., w ramach platformy Google Cultural Institute uruchomiono pierwsze 42 interaktywne wystawy historyczne. Trzy z nich, dotyczące Holokaustu, powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.
Wystawy historyczne to kolejne przedsięwzięcie Google Cultural Institute, który współtworzy takie projekty, jak między innymi World Wonders czy Art Project. Google współpracuje z fundacjami i instytucjami partnerskimi, by pomóc rozszerzać dostęp do zasobów kultury oraz archiwów historycznych, prezentując je w internecie w nowoczesny sposób i zachowując dla przyszłych pokoleń.
Nowe wystawy można obejrzeć na stronie www.google.com/culturalinstitute.
/informacja prasowa/
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14