Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Uczyć bawiąc i... angażując

Marek Tobolewski, 27 Marzec 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Uczyć bawiąc i... angażując

Questing robi w Polsce furorę. Tę innowacyjną formę zwiedzania, zwaną również "turystyką z zagadkami", pokochali mali i duzi wędrowcy. Miasta i regiony coraz chętniej wykorzystują ją w promocji. Ale questing to również świetne narzędzie edukacyjne. Dzięki niemu można twórczo odkrywać świat!

Questy to nieoznakowane szlaki, opisane na dostępnych dla każdego ulotkach. Turyści wyposażeni we wskazówki, często wierszowane, wędrują trasami, by zdobyć ukryty na końcu "skarb". Po drodze rozwiązać muszą liczne zadania i łamigłówki, związane z danym miejscem, jego topografią, historią czy kulturą.


Lokalnie i ciekawie

Dzięki partnerstwu trzech Lokalnych Grup Działania z Łódzkiego właśnie powstało prawdopodobnie największe w Polsce zagłębie questingu. "BUD-UJ RAZEM", "Dolina rzeki Grabi" oraz Fundacja Rozwoju Gmin "PRYM" połączyły swe siły w projekcie QUIZ, czyli "Questing Umożliwi Innowacyjne Zwiedzanie". Jego rezultatem jest stworzenie 35 nowych ścieżek questingowych na terenie województwa łódzkiego. – To największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce – mówi koordynująca projekt Agnieszka Ciebiada z "Doliny rzeki Grabi". – Nam pomogło odkryć bogactwo lokalnego dziedzictwa, a turystom pozwala połączyć poznawanie województwa z dobrą zabawą.

 

Questing
Quest „Przyrodnicze wycieczki wokół Bzury – czystej rzeki” najwygodniej pokonać na rowerze (fot. archiwum QUIZ)


Wytyczone trasy pokazują mniej znane walory ziemi łódzkiej: przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Przykłady? W okolicach Budziszewic "Leśne przygody" prowadzą przez ostępy pełne wiekowych drzew, gdzie poznamy liczne gatunki flory i fauny. W Chociszewie udajemy się na wycieczkę wokół Bzury – czystej rzeczki. A w Zelowie idąc "Śladami Braci Czeskich" zobaczymy zwyczaje, tradycje i religię społeczności czeskich kolonistów, którzy w początkach XIX w. osiedlili się w miasteczku, gdzie ich potomków można spotkać do dziś.


Samodzielnie i aktywnie

Questy mają formę edukacyjnej zabawy. Dlatego doskonale nadają się do edukacji i turystyki najmłodszych. I dlatego warto z nich korzystać w praktyce szkolnej. – Questing jest dostępny dla każdego, samoobsługowy i pozwala odkrywać walory regionu, których często nie zauważamy – tłumaczy Agnieszka Dzikowska z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Szczawinie, nauczycielka, która brała udział w tworzeniu questów na terenie LGD Fundacji Rozwoju Gmin "PRYM". I dodaje: – Towarzyszące wędrówce emocje pozwalają więcej zapamiętać i zrozumieć.

Questing odpowiada na oczekiwania twórczego spędzania wolnego czasu. Pozwala też uczyć bawiąc. Zawiera w sobie wszystkie trzy "E", które charakteryzują nowe trendy w turystyce: rozrywkę (entertainment), ekscytację (excitement) i edukację (education), wypierając tradycyjne 3S (słońce – sun, piasek – sand, morze – sea). – Mówimy, że questing to nawet 4E! Bo do trzech pozostałych dodać można zaangażowanie, czyli engagement. Nie da się pokonać trasy bez samodzielnego w niej udziału – mówi Anna Doliwa, prezes LGD "Dolina rzeki Grabi".

Aktywny i twórczy sposób poznawania świata sprzyja też budowaniu więzi między uczestnikami. Questy są więc doskonałym sposobem na spędzenie czasu podczas wycieczki szkolnej.


Wygodnie i nowocześnie

Ulotki do wszystkich 35 ścieżek z województwa łódzkiego znaleźć można w terenie, u opiekunów poszczególnych questów. Ale można również ściągnąć je z Internetu i samodzielnie wydrukować. W tym celu wystarczy wejść na stronę quiz.questing.pl.

Łódzkie questy są też dostępne na specjalnie przygotowanej aplikacji na urządzenia mobilne. Dzięki tej innowacji questować można z użyciem smartfona. To niewątpliwie przyjazne rozwiązanie dla młodych turystów, którzy zwykle są fanami nowych technologii, a tradycyjne formy zwiedzania często mają za przestarzałe.

Zamierzenie było takie, żeby questy przygotowane w ramach QUIZ były dostępne dla każdego i zawsze. Dlatego uruchomiliśmy też ich wersje na popularne platformy mobilne: Android oraz iOS – tłumaczy Jolanta Pęgowska prezes LGD Fundacji Rozwoju Gmin "PRYM". – Nasze trasy przypadną do gustu dużym i małym, rodzinom czy szkolnym wycieczkom. Gorąco zapraszamy wszystkich, którzy zechcą poznać mniej znane oblicze ziemi łódzkiej.



 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej