"Szkoła Dobrze Wychowana" - Odpowiedzialność za przyszłość.
Nadeszła chwila by wreszcie powiedzieć to jasno, choć bycie idealistą w tych czasach jest delikatnie mówiąc coraz bardziej ekscentryczne. Projekt Szkoła Dobrze Wychowana powstał po to, by coś zmienić. Naszym wielkim planem i głównym zamysłem jest kształtowanie przyszłości narodu – nie dość, że brzmi staromodnie, pompatycznie to jeszcze odstrasza. Ale naprawdę trudno znaleźć określenie, które lepiej oddało by sens tego, co robimy w projekcie.
Odpowiedzialność inaczej
Właśnie na naszych stronach pojawił się nowy konspekt. O bardzo poważnie brzmiącym tytule „Narodowość i obywatelstwo” – w dobie agresywnych marszy „narodowców”, awantur i demonstracji na ulicach to bardzo niepopularna tematyka. Dla świętego spokoju omijana przez niektórych a przez innych podsycana niezdrowo w celu wywołania jeszcze większego chaosu. I w tym wszystkim siedzi nasz uczeń, który myśli, przygląda się i wyrabia sobie o nas zdanie. Nadejdzie taki dzień, kiedy ten uczeń pójdzie do urny wyborczej i będzie głosował. Zbuntuje się przeciw naszym poglądom lub nas poprze. Innymi słowy: pewnego dnia przestanie być widzem a weźmie udział w przedstawieniu, któremu na imię demokracja. Co wtedy zrobi? Dobrze byłoby spróbować odpowiedzieć na to pytanie już dziś. I właśnie o to nam chodzi. Przyszłość, o której myślimy dziś obejmuje nie najbliższe lata, nie przyszłość nas samych jako jednostek, ale przyszłość całego społeczeństwa i (jakbyśmy tego nie nazwali) narodu. Ten młody człowiek, któremu dziś nie chce się przeczytać lektury czy odrobić pracy domowej jutro będzie ustalał wysokość naszych emerytur. To niesprawiedliwość? Raczej naturalna konsekwencja wymiany pokoleniowej. Możemy obruszać się na pompatyczne zwroty ale nie zmienimy faktów – my, nauczyciele dzierżymy dziś klucz do serc i umysłów, które jutro będą decydować o nas.
Oni to my
Celem bloku obywatelskiego, który jest serią tematów związanych z problemami działania aktywnego społeczeństwa obywatelskiego jest kształtowanie właściwych postaw uczniów. Chcemy sprawić by młodzież zmieniła swoje podejście z roszczeniowego na aktywne i twórcze. Chcemy, by młodzi ludzie zrozumieli, że wiele zależy od nich samych, że warto hartować się w działaniu, podejmować inicjatywę i wykorzystywać już istniejące w państwie mechanizmy po to, by polepszać życie swoje i innych. Najważniejsze jednak ze wszystkiego: chcemy, by młodzież przestała obwiniać innych o codzienne trudności i zrozumiała, że ci „oni”, których zwykle obarcza się odpowiedzialnością to tak naprawdę my.
Dołącz do naszej społeczności!
W tym roku rozpoczęliśmy IV edycję SzDW – zapisy do niej są otwarte przez cały rok (można dołączyć w dowolnym momencie). Wszystkie szczegóły oraz materiały znajdują się na www.wychowanie24.pl – w naszym portalu. Zachęcamy także do znalezienia nas na Facebooku – tam na bieżąco można komentować wydarzenia projektu i nasze tematy, dołączać swoje propozycje lekcji. Zapraszamy do przejrzenia tematyki, którą podejmowaliśmy w poprzednich latach i wykorzystania tegorocznych scenariuszy. Zapraszamy do włączenia się w pozytywne zmiany, które chcemy wywołać.
Szkoła Dobrze Wychowana
O autorce: | ||
Katarzyna Redas-Bartosik
Kulturoznawca i była dziennikarka lokalnych stacji radiowych w Lublinie.
|
||
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14