"Szkoła Dobrze Wychowana" - Kształtowanie wspólnoty.
Rozpoczęliśmy kolejny blok zagadnień, które proponujemy do zrealizowania nauczycielom na godzinach wychowawczych. Jest to blok zagadnień związanych z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Najtrudniejszy w realizacji, bo efekty jego skuteczności poznamy dopiero za kilkanaście lat.
Trudne zadanie
Aby młody człowiek poczuł odpowiedzialność za wspólnotę, aby poczuł się jej częścią niezbędne jest uświadomienie mu jego obowiązków i praw jako jednostki funkcjonującej w ramach społeczeństwa. To odpowiednie wprowadzenie młodych ludzi w zagadnienia społeczeństwa obywatelskiego ale zaraz za tym musi iść zapewnienie, że społeczeństwo, w którym żyje się najlepiej to społeczeństwo aktywne. Podejmujące inicjatywę. To bardzo ważne, by nie zostawiać młodego człowieka z listą zakazów i nakazów ale umieć wskazać właściwe przykłady wykorzystania praw obywatelskich do tego by podejmować działania. Przez wiele lat byliśmy społeczeństwem biernym, wciąż pokutuje w nas przeświadczenie, że są w państwie organy, które powinny zająć się wieloma rzeczami za nas. Bywamy grupą ludzi, którzy nie czują wspólnoty, niechętnie się podporządkowują zasadom i przepisom a równocześnie stawiają żądania. Blok obywatelski ma być pierwszym krokiem w kierunku formowania u młodych ludzi świadomości własnej siły – świadomości, że poprzez wykorzystanie istniejących w prawie polskim zapisów mogą uczynić swoje własne życie łatwiejszym a przy okazji ułatwić życie także innym dookoła.
Przełamanie postaw
Postawa roszczeniowa wśród młodych ludzi jest w szkołach coraz częściej spotykana – łączy się (co najtrudniejsze) zwykle także z roszczeniową postawą ich rodziców. Być może wpływ na takie postrzeganie świata mają reklamy telewizyjne i billboardy, które wprost mówią o tym, że pewne rzeczy nam się po prostu „należą”. Dlatego bycie nauczycielem we współczesnej szkole wymaga coraz lepszych umiejętności interpersonalnych i niejednokrotnie powoduje napięcie. Niestety nie ma prostego przepisu na to, jak takie postawy przełamywać. W wielu rozmowach z nauczycielami spotykamy się z nutą rozgoryczenia w ich głosie i czasami rezygnacji. Na naszej drodze wciąż uczymy się od nich „jak to się robi”. Jak się dobrze wychowuje. Niezmiennie przekonujemy się, że tajemnica tkwi w ludziach. W wychowawcach. Dlatego, nauczycielu, jeśli czytasz te słowa i wątpisz w skuteczność podejmowania działań, które proponujemy – zatrzymaj się na chwilę. Ufamy, że warto się z tym problemem zmierzyć i wierzymy, że w polskich szkołach pracują ludzie obdarzeni szczególną intuicją. Ty także do nich należysz!
Dołącz do naszej społeczności!
W tym roku rozpoczęliśmy IV edycję SzDW – zapisy do niej są otwarte przez cały rok (można dołączyć w dowolnym momencie). Wszystkie szczegóły oraz materiały znajdują się na www.wychowanie24.pl – w naszym portalu. Zachęcamy także do znalezienia nas na Facebooku – tam na bieżąco można komentować wydarzenia projektu i nasze tematy, dołączać swoje propozycje lekcji. Zapraszamy do przejrzenia tematyki, którą podejmowaliśmy w poprzednich latach i wykorzystania tegorocznych scenariuszy. Zapraszamy do włączenia się w pozytywne zmiany, które chcemy wywołać.
Katarzyna Redas – Bartosik
prezes Fundacji Solidarności Obywatelskiej
Szkoła Dobrze Wychowana
www.wychowanie24.pl
O autorce: | ||
Katarzyna Redas-Bartosik
Kulturoznawca i była dziennikarka lokalnych stacji radiowych w Lublinie.
|
||
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14