Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Szkoła 2030: Kto nauczy dzieci tabliczki mnożenia i praw fizyki?

Redakcja portalu, 23 Grudzień 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Szkoła 2030: Kto nauczy dzieci tabliczki mnożenia i praw fizyki?

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród dyrektorów szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego (STO), w ciągu ostatnich dwóch lat niemal 85 proc. z nich miało problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na nauczycieli. Brakuje zwłaszcza matematyków, fizyków i anglistów. Ankietowani twierdzą, że z podobnymi trudnościami zmagają się szkoły publiczne. Zdaniem STO to czas na poważną debatę o przyszłości polskiej szkoły.


Dobry matematyk jest dla szkoły na wagę złota. Blisko połowa respondentów w ankiecie STO (48 proc.) przyznała, że napotkała na trudności przy okazji rekrutacji nauczycieli matematyki. Podobnym wyzwaniem było zatrudnianie fizyków (42 proc.), a 3 na 10 dyrektorów długo poszukiwało nauczyciela języka angielskiego. O skali trudności może świadczyć fakt, że niektóre rekrutacje trwają kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Zdaniem respondentów, z podobnymi, a nawet większymi trudnościami zmagają się szkoły publiczne w ich miastach. Uważa tak 90 proc. dyrektorów, którzy brali udział w ankiecie. 

Szkoły społeczne to zwykle szkoły kameralne. Ich specyfika sprawia, że mogą szybciej niż placówki publiczne reagować na zmiany w oświacie, w tym na trudności w rekrutacji nauczycieli – opowiada Zygmunt Puchalski, Prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego. – Szkoły STO są w relatywnie dobrym położeniu, bo wiele z nich funkcjonuje w zespołach. Dzięki temu nauczyciele gimnazjalni prowadzą zajęcia w klasach VII i VIII szkół podstawowych. Fakt, że nawet te szkoły mierzą się z deficytem kandydatów, pokazuje skalę wyzwania, przed którym stoi cała polska oświata. Zatrudnienie dobrego nauczyciela przedmiotów ścisłych już teraz wymaga wiele czasu i wysiłku. Tymczasem dla studentów matematyki lub fizyki, szkoła z pewnością nie jest pierwszym wyborem jako przyszłe miejsce pracy. Najwyższy czas na poważną dyskusję o tym, kto za 10 lat będzie uczył nasze dzieci i wnuki – dodaje. 

Będzie jeszcze trudniej?

Potrzebę pilnej dyskusji i projektowania rozwiązań na przyszłość dostrzegają także ankietowani dyrektorzy. 71 proc. z nich przyznało, że pozyskanie dobrych nauczycieli stanowi coraz większe wyzwanie, a 9 na 10 twierdzi, że w kolejnych latach rekrutacje będą jeszcze trudniejsze.

Szkoły obserwują zachodzące zmiany, ale mogą jeszcze nie doceniać skali zjawiska. Jeśli dyrektor w ciągu kilku lat nie musiał zatrudniać geografa, biologa czy polonisty, może sądzić, że w tych obszarach problemu nie ma. O tym, że trudności są, przekonuje się zwykle dopiero wtedy, gdy zaczyna poszukiwać nauczyciela. Z moich obserwacji wynika, że obecnie na każde ogłoszenie aplikuje znacznie mniej kandydatów niż jeszcze kilka lat temu – zauważa Jarosław Pytlak, dyrektor Zespołu Szkół STO na Bemowie, autor popularnego bloga pt. „Wokół Szkoły”.


O ankiecie

Badanie ankietowe wśród dyrektorów szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego zostało przeprowadzone w dniach 19-20 grudnia br. Informacji o rekrutacjach prowadzonych w ostatnich 2 latach udzielili dyrektorzy 60 szkół STO z całej Polski.


/informacja prasowa/


 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej