Story cheering - innowacyjna metoda aktywizacji zawodowej młodzieży zagrożonej wykluczeniem
Fundacja Drabina Rozwoju w partnerstwie z miastem Ostrołęka przygotowała program psychoedukacyjny "Story cheering – innowacyjna metoda aktywizacji zawodowej młodzieży zagrożonej wykluczeniem".
Program jest odpowiedzią na potrzeby młodych ludzi, którzy opuszczając placówki opiekuńczo–wychowawcze zderzają się z trudną sytuacją, jaka panuje na rynku pracy. Celem programu jest wsparcie młodzieży w odkrywaniu ich własnych możliwości, kompetencji zawodowych i osobistych. Aby skuteczniej wspierać proces usamodzielniania wybrano narzędzia multimedialne, które oferują szeroki wachlarz możliwości do pracy.
Proponowany story cheering bazuje na nowatorskim zastosowaniu coachingu i zaadaptowaniu go do specyfiki potrzeb młodych osób. Coaching pełni ogromną rolę w wydobywaniu mocnych stron młodzieży, pomaga im w omijaniu osobistych barier i ograniczeń w drodze do osiągnięcia celu. Skoncentrowany jest na rozwiązaniu problemów i promowaniu rozwoju nowych strategii myślenia i działania.
Zależało nam na stworzeniu takich narzędzi które nie tylko będą skuteczne w pracy z młodzieżą, ale również przyjemne w użytkowaniu, dlatego dostosowaliśmy je do zainteresowań młodych osób - podkreślają pomysłodawcy. Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak film animowany i gra komputerowa, wzbogacone o narzędzie diagnostyczne, które pozwoli określić predyspozycje zawodowe młodzieży ma tu ogromne znaczenie - dodają.
Film przedstawia losy 25-letniej Dany, która w ramach rozmowy kwalifikacyjnej opowiada swoją historię. Opowieść ta nie musi być prawdziwa, ani fikcyjna – i to pozostaje dla widza zagadką. Scenariusz filmu jest bardzo precyzyjną konstrukcją, opartą jednak na niedopowiedzeniach, tak by odbiorca mógł utożsamiać się z główną bohaterką i jej niezwykłą historią.
Gra jest klasyczną grą przygodowa, w której użytkownik wciela się w postać jednego z nastolatków organizujących przyjęcie urodzinowe dla swojej sympatii. Zaprojektowana jako uzupełnienie warsztatów i filmu, stawia gracza w szeregu, na pierwszy rzut oka, zupełnie normalnych sytuacji jak np. uzgodnienie warunków wynajęcia sali, opracowanie "ogłoszenia”, wypożyczenie nagłośnienia, zatrudnienie DJ’a, zrobienie sałatki itp. Wszystkie te zadania mają na celu sprawdzić zachowanie gracza w różnych sytuacjach stresowych, wymagających asertywności i podjęcia rozsądnych wyborów.
Celem filmu i gry jest uruchomienie psychologicznego procesu dającego poczucie możliwości wyjścia ze świata biedy i wykluczenia, oraz pokazanie podstawowych dróg wiodących do osiągnięcia tego celu.
Komputerowa diagnoza profilu zawodowego to niezwykle przydatne narzędzie diagnostyczne, którego celem jest określenie zainteresowań, temperamentu, cech osobowości czy specyficznych talentów. Służy to wskazaniu predyspozycji zawodowych oraz słabych i mocnych stron tak by można było zdefiniować, które z zawodów są do użytkownika najbardziej dopasowane a przy których wymagana jest dalsza praca nad sobą aby osiągnąć sukces.
Obecnie powstały prototypowe wersje narzędzi, które od lutego 2013 będą testowane przez wychowawców i opiekunów z terenu Ostrołęki i Powiatu ostrołęckiego. Testy posłużą dopracowaniu narzędzi, które następnie będą nieodpłatnie udostępniane na stronie internetowej Fundacji.
Wypracowane w projekcie narzędzia kierowane są do młodzieży powyżej 15 roku życia opuszczającej placówki opiekuńczo–wychowawcze i rodziny zastępcze, jak również opiekunów i wychowawców uczestniczących w procesie usamodzielniania młodzieży.
Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy na stronę www.storycheering.com lub www.drabina.org.
/informacja prasowa/
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14