Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Rząd dzieli sześciolatki na pół

Redakcja portalu, 26 Kwiecień 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Rząd dzieli sześciolatki na pół

– Nie możemy być głusi na obawy rodziców, szczególnie tych, którzy troszczą się o sześciolatków młodszych, to znaczy tych którzy rodzą się pod koniec roku, a nie na jego początku – tłumaczył, obwieszczając podczas dzisiejszej konferencji prasowej, zorganizowanej po spotkaniu z rodzicami z ruchu „matek I kwartału”, kolejne odroczenie bezwzględnego obniżenia wieku obowiązku szkolnego, premier Donald Tusk. Mimo bowiem całej stanowczości z jaką prezes rady ministrów zapewniał, że „rok 2014 jest rokiem wejścia w życie tej reformy”, trudno o inny odbiór decyzji, na mocy której, we wrześniu przyszłego roku, w ławach szkolnych obok siedmiolatków nieodwołalnie zasiądą dzieci 6-letnie, ale tylko te urodzone w okresie styczeń-czerwiec 2008 r. Pozostałe, wraz z całym już rocznikiem 2009, naukę rozpoczną rok później. 

Wszystko to – jak przeczytać można na stronie internetowej MEN – aby uniknąć:
 

  • tworzenia zbyt licznych oddziałów klasowych; od września 2014 roku klasy 1-wsze nie będą mogły liczyć więcej niż 25 uczniów. Taki przepis będzie obowiązywał od września 2014 roku i docelowo będzie dotyczył klas 1-3 (we wrześniu 2014 klasy 1-wsze, we wrześniu 2015 r. klasy 1-wsze i 2-gie, od września 2016 r. klasy 1-3);
  • w miarę możliwości, tworzenia oddziałów klasowych z uczniów o dużej różnicy wieku w latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 - w szkołach, gdzie utworzonych będzie więcej niż 1 oddział klasy pierwszej, dzieci zostaną dobrane do poszczególnych oddziałów klasowych według wieku, począwszy od najmłodszych. Dzięki temu w oddziałach klasowych będą skupione dzieci w zbliżonym wieku.


Przekonujący od lat o słuszności reformy obniżającej wiek obowiązku szkolnego ZNP dzisiejszą decyzję premiera określił jako „zaskakującą, choć racjonalną w swojej argumentacji”. W wystosowanym na tę okoliczność przez Związek komunikacie, przeczytać można m.in.:

 

„Podzielenie wprowadzania obowiązku szkolnego sześciolatków na dwa etapy ma swoje plusy i minusy. Na pewno pozwoli na uniknięcie skumulowania w jednym roku dwóch roczników uczniów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie mniejszych liczebnie oddziałów klasowych, co z kolei sprzyjać będzie lepszej, bardziej zindywidualizowanej pracy nauczycieli i korzystnie wpłynie na końcowe efekty edukacyjne uczniów. Byłoby jednak bardzo źle, gdyby rząd dalej odwlekał tę reformę.”

Odmiennego zdania są, zbierający podpisy pod wnioskiem o Ogólnopolskie Referendum Edukacyjne (jednym z pytań ma być - „Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szkolnego sześciolatków?”), organizatorzy akcji Ratuj Maluchy!, którzy temu co sądzą o reformie wyraz dali już m.in. nagrywając spoty „Rodzice odwołują reformę” oraz „Pani Minister! Dajmy już spokój z tą reformą...”.

O tym, który scenariusz ma większe szanse powodzenia nie sposób dziś przesądzać, gdyż jak stwierdził sam premier, zaproponowane rozwiązania będą jeszcze konsultowane...  


/RZ/
 
 

 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej