Rodzice chcą uczciwej debaty w sprawie likwidacji gimnazjów - stanowisko Fundacji "Rodzice Szkole"

"Ewentualne wydłużenie nauki, w szkołach podstawowych do lat 8 oraz powrót do 4-letnich liceów ogólnokształcących, powinno być poprzedzone szeroką debatą publiczną z udziałem wszystkich zaangażowanych stron, przede wszystkim rodziców i uczniów, na których przyszłe życie podejmowane decyzje, w sposób szczególny, będą wpływały" - przeczytać można w stanowisku Fundacji „Rodzice Szkole” w sprawie debaty na temat likwidacji gimnazjów. Fundacja zarzuca ponadto organizującemu akcję „Razem dla gimnazjów” Związkowi Nauczycielstwa Polskiego, sprzeczne z etosem zawodu nauczyciela, nieformalne wpływanie na decyzje rodziców. Pełna treść stanowiska poniżej.
Stanowisko Fundacji "Rodzice Szkole" w sprawie debaty na temat likwidacji gimnazjów
W wielu szkołach nauczyciele we współpracy ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego rozpoczęli zbieranie wśród rodziców podpisów pod protestami w sprawie likwidacji gimnazjów.
Fundacja „Rodzice Szkole” traktuje prowadzone działania jako próbę nieformalnego wpływania na decyzje rodziców, uważa je za sprzeczne z etosem zawodu nauczycielskiego i apeluje o ich zaniechanie.
Wszak to właśnie w rękach nauczycieli leży kształcenie, wychowywanie oraz ocenianie uczniów. Trudno więc w powyższych działaniach nie dostrzec manipulacji, bowiem niejeden rodzic złoży podpis pod petycją w obawie przed narażeniem się nauczycielowi swojego dziecka.
Jednocześnie, co warto podkreślić, w organizowanej przez ZNP akcji „Razem dla gimnazjów”, poza hasłami populistycznymi i stricte politycznymi (od których związki zawodowe powinny się dystansować), wyraźnie brakuje argumentów merytorycznych, podnoszonych w duchu troski o dobro wspólne.
Według Fundacji „Rodzice Szkole” ewentualne wydłużenie nauki, w szkołach podstawowych do lat 8 oraz powrót do 4-letnich liceów ogólnokształcących, powinno być poprzedzone szeroką debatą publiczną z udziałem wszystkich zaangażowanych stron, przede wszystkim rodziców i uczniów, na których przyszłe życie podejmowane decyzje, w sposób szczególny, będą wpływały. Taką debatę zaproponowała p. Anna Zalewska, obecna minister edukacji narodowej. Szkoda, że z tej możliwości nie chcą skorzystać władze ZNP, które stanowisko w sprawie likwidacji gimnazjów już zajęły – bez dyskusji i konsultacji, nie tylko z rodzicami i uczniami, ale nawet z własnymi członkami.
W świetle powyższych działań zabiegiem czysto propagandowym wydaje się być apel skierowany przez p. Sławomira Broniarza, prezesa ZNP do p. Prezydenta Andrzeja Dudy o zorganizowanie „okrągłego stołu”, poświęconego reformie polskiej szkoły.
Zwracamy się do rodziców i ich reprezentantów – rad rodziców o aktywne włączenie się w debatę na temat przyszłości narodowej oświaty, o prezentowanie własnych, suwerennych opinii, dotyczących likwidacji lub utrzymania gimnazjów.
W imieniu Fundacji „Rodzice Szkole”
Wojciech Starzyński
Prezes Zarządu
źródło: Fundacja "Rodzice Szkole"
![]() |
![]() |
![]() |
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14