Reprezentacja Młodych Naukowców na EUCYS 2016
Matematyka, biologia i medycyna – to tematyka trzech uczniowskich projektów, które uzyskały równorzędne 1. nagrody w Polskiej Edycji EUCYS. Ich autorzy – Jadwiga, Igor i Maciek – będą reprezentować kraj na finałach tego prestiżowego konkursu w Brukseli.
W niedzielę 10 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie uroczyście ogłoszono wyniki Polskiej Edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS 2016). To bardzo trudny konkurs organizowany przez Komisję Europejską dla uczniów, którzy zajmują się nauką naprawdę na poważnie.
Najlepsze uczniowskie projekty badawcze z całej Polski można było w CNK obejrzeć i omówić z ich autorami. Jurorzy prowadzili takie rozmowy z młodymi badaczami przez długie godziny w piątek i sobotę, by w niedzielę ogłosić werdykt.
Trzy równorzędne 1. nagrody w wysokości 6.000 PLN oraz nominacje do reprezentowania Polski na finałach EUCYS 2016 uzyskały projekty:
- Jadwigi Czyżewskiej z Warszawy, Kolorowanie płaszczyzny, prostych i okręgów,
- Igora Kaczmarczyka z Osiniaka-Piotrowa, Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy,
- Macieja Mańki z Chorzowa, Urządzenie do produkcji płuca-na-chipie.
Seria niezwykłych polskich sukcesów
– Konkurs od lat przebiega w dość podobny sposób. Spośród kilkuset nadesłanych prac, po wstępnej selekcji, wysyła się do recenzji prawie setkę. Jury złożone z bardzo kompetentnych osób przegląda zarówno prace, jak i recenzje i na ich podstawie wybiera dwudziestkę finalistów. W czasie finałów krajowych każdy juror rozmawia z wszystkimi finalistami osobno i po dyskusji ustalane są zwycięskie projekty – wyjaśnia przewodniczący Jury Polskiej Edycji EUCYS dr Piotr Chrząstowski-Wachtel.
– Sama procedura jest niezmienna od lat i co najwyżej dostosowywana jest do wymagań finałów europejskich; niedawno wprowadzono na przykład ograniczenie, że w żadnej dziedzinie jeden kraj nie może zgłosić więcej niż jednego projektu – dodaje uczony. – Na finałach EUCYS od lat idzie nam tak dobrze, że nie widzimy potrzeby eksperymentowania z dobrze działającymi procedurami, które przez lata wypracowaliśmy.
Jury Polskiej Edycji EUCYS nagrodziło ponadto sześć innych wyróżniających się prac badawczych
- Anna Lewandowska z Warszawy za projekt Wpływ wybranych herbat, wód mineralnych, napojów izotonicznych i energetyzujących, soków, słodzików oraz jonów strontu i selenu na powstawanie i przebieg egzogennej erozji szkliwa,
- Damian Pikor z Warszawy za projekt Wpływ pH gleby na infekowanie aparatów szparkowych igieł sosny przez grzyba Lophodermium Seditiosum,
- Tomasz Przybyłowski z Florianowa, O budowaniu na trójkącie.
- Bartłomiej Bekier z Łodzi za projekt Synteza i badanie własności termo- i pH-czułych żeli polimerowych zawierających grupy fluoroforowe,
- Jakub Morawski z Bielska-Białej za projekt Wyznaczanie rozłożenia przestrzennego obłoków wodoru w Drodze Mlecznej na podstawie obserwacji radiowych,
- Krzysztof Zamarski z Krakowa za projekt Ciągi komplementarne.
Festiwal ODKRYCIA
Na Festiwalu Odkrycia ogłoszono wyniki jedenastej edycji konkursu uczniowskiego Fizyczne Ścieżki. Konkurs współorganizują Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
Pierwszą nagrodę w kategorii Pokaz Zjawiska Fizycznego uzyskał Marcin Wachowiak ze Śremu za projekt Głośnik plazmowy. W kategorii Praca Naukowa najlepszy wynik uzyskali Michał Biały i Maciej Janus z Gliwic za projekt Jak fizyk i matematyk mogą pomóc budowniczym autostrad?. Nagrodę za najlepszy esej o fizyce odebrała zaś Marta Wróbel z Częstochowy.
Dodatkowe informacje o Festiwalu: odkrycia.fundusz.org
/informacja prasowa/
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14