Rada Ministrów przyjęła projekty ustaw reformujących edukację
– Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia tej reformy – powiedziała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów, na którym został przyjęty projekt ustawy zakładający reformę edukacji.
– Mamy pieniądze zabezpieczone w budżecie. Pani minister Zalewska jest przygotowana organizacyjnie do przeprowadzenia tej reformy – mówiła szefowa rządu. Jak dodała chcemy, aby szkoła dawała nie tylko dobre przygotowanie, nie tylko wychowywała, ale żeby była szkołą bezpieczną, szkołą która mierzy się z wyzwaniami współczesności, szkoła która daje nowoczesne dobre przygotowanie i wykształcenie.
/ fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów |
Premier poinformowała, że wszelkie pytania dotyczące reformy można będzie kierować do instytucji bezpośrednio zaangażowanych w przeprowadzenie zmian. – Przygotowaliśmy pełną informację na temat wprowadzanych zmian. O te zmiany będziecie mogli państwo pytać w kuratoriach, zobowiązani zostaną wojewodowie, kuratorzy do organizowania spotkań – zaznaczyła premier. – Rodzice mogą pytać o te zmiany w każdej szkole, ponieważ do każdej szkoły zostanie dostarczony pakiet informacyjny, o który rodzice mogą pytać i mogą tam zasięgać pełnej informacji – mówiła premier. Jak podkreśliła premier, to jest trudna reforma, ale jest to reforma, której potrzebuje Polska.
Spotkanie z wojewodami i kuratorami
Prezes Rady Ministrów poinformowała, że w środę (9 listopada) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się narada koordynacyjna wojewodów, kuratorów i wicekuratorów Oświaty z udziałem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Sebastiana Chwałka w celu omówienia przebiegu wprowadzania reformy.
Główne założenia reformy
Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowego ustroju szkolnego oraz modyfikację organizacji szkół i placówek oświatowych. Przede wszystkim wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum ogólnokształcące. Wprowadzanie zmian rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018.
Obecny system składa się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej. Po zmianach system będzie obejmował:
8-letnią szkołę podstawową,
4-letnie liceum ogólnokształcące,
5-letnie technikum,
3-letnią branżową szkołę I stopnia,
3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,
2-letnią branżową szkołę II stopnia,
szkołę policealną.
źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14