Posłowie za darmowym podręcznikiem
Dziś (tj. 21.02.2014 r.) sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie oświaty. Przyjęte zmiany stanowią pierwszy etap realizacji projektu „Darmowy podręcznik dla pierwszaka”. Nowelizacja umożliwia ministrowi edukacji narodowej zlecenie opracowania i wydania podręcznika lub jego części. W przypadku szkół artystycznych takie prawo będzie miał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Zgodnie z nowelizacją, zamówione przez siebie podręczniki będą dopuszczały do użytku szkolnego ministerstwa, które zleciły ich opracowanie i wydanie. Jakość podręczników, a w szczególności ich poprawność merytoryczna, dydaktyczna i wychowawcza będzie weryfikowana na etapie przygotowania i odbioru. Dotychczas ministerstwa dopuszczały podręczniki (odpowiednio w zakresie swych kompetencji) do użytku szkolnego na wniosek podmiotu posiadającego do niego autorskie prawa majątkowe, czyli prywatnych wydawców.
Ponadto, nowelizacja znosi termin, w jakim dyrektorzy szkół musieli podawać do publicznej wiadomości zestaw podręczników na następny rok. Do tej pory mieli oni na to czas do 15 czerwca. – Data 15 czerwca służy wyłącznie wydawcom. Dzięki temu – do tej pory – już 16 czerwca wiedzieli oni - co do sztuki - ile danych podręczników wydrukować – przekonywała w trakcie prac w parlamencie minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. – A trzeba brać dziś pod uwagę, że mamy bardzo wielu nauczycieli, którzy chcą korzystać z programów autorskich i zastanawiają się czy korzystać z podręcznika, czy z innych materiałów. Pamiętajmy, że podręcznik jest dodatkiem do nauczyciela, a nie na odwrót. Uważam, że nauczyciel ma prawo podejmować decyzję co do wyboru podręcznika nawet 15 września – dodała.
fot. Krzysztof Białoskórski (sejm.gov.pl)
Przyjęta dzisiaj przez sejm nowelizacja to pierwszy krok w kierunku darmowego podręcznika dla pierwszaka, który do szkół trafi już we wrześniu tego roku. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, jeden był przeciw, sześciu wstrzymało się od głosu.
Tym samym na nic zdał się list otwarty Związku Nauczycielstwa Polskiego z 19 lutego br., przestrzegający posłów przed rozwiązaniami, które zamiast uporządkowania rynku podręczników przyniosą bałagan i negatywnie odbiją się na jakości kształcenia. Treść listu publikujemy poniżej.
List otwarty do Pań i Panów Posłów RP
Panie i Panowie Posłowie!
Związek Nauczycielstwa Polskiego zwraca się do Pań i Panów Posłów kierowany coraz większym niepokojem wynikającym z trybu i formy wdrażania idei darmowego podręcznika dla uczniów klas I szkoły podstawowej, który ma być dostępny od września 2014 r.
Uporządkowanie rynku podręczników szkolnych, w tym zapowiedź bezpłatnego podręcznika, to spełnienie oczekiwań nie tylko rodziców uczniów, ale także nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego wielokrotnie w przeszłości zwracał uwagę na rolę Ministra Edukacji Narodowej w kształtowaniu rynku podręczników szkolnych. Opowiadając się za pełną autonomią nauczycieli w zakresie wyboru podręcznika i programu nauczania, jednocześnie apelowaliśmy o określenie przez MEN ogólnych standardów dla wydawców w zakresie podręczników, dotyczących m.in. zawartości pakietów (boxów) przeznaczonych dla ucznia, określenia maksymalnej ceny itp.
Tak się jednak nie stało. Minister Edukacji Narodowej dopuścił do użytku szkolnego na poziomie edukacji wczesnoszkolnej 39 takich pakietów, w tym dla klasy I szkoły podstawowej aż 19, składających się z podręcznika lub podręczników, kilku zeszytów ćwiczeń oraz zestawów pomocy dydaktycznych dla uczniów.
Dziś, nie licząc się z realiami szkoły, nie patrząc na skutki związane z nieuchronnym obniżeniem jakości, za wszelką cenę i w błyskawicznym tempie Minister Edukacji Narodowej chce przeprowadzić przez Sejm projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który przy okazji burzy systemowe rozwiązania dotyczące podręczników szkolnych, od lat dobrze służące uczniom i nauczycielom.
Związek Nauczycielstwa Polskiego apeluje do Państwa Posłów: nie głosujcie za rozwiązaniami, które spowodują obniżenie jakości kształcenia oraz chaos organizacyjny w szkołach. Negatywne skutki pośpiesznych, nieprzemyślanych decyzji dotkną wszystkich – uczniów, nauczycieli i rodziców.
Panie i Panowie Posłowie!
Słuszna i oczekiwana idea bezpłatnego podręcznika nie może być usprawiedliwieniem drogi na skróty. Dopuszczenie do użytku szkolnego podręcznika w drodze ustawy, z ominięciem procedur stosowanych wobec wszystkich pozostałych podręczników, to stworzenie groźnego precedensu na dziś i na jutro. To odejście od ustawowych procedur, które są gwarantem wysokiej jakości merytorycznej podręczników szkolnych.
ZNP jako groźne w skutkach ocenia również skreślenie z ustawy o systemie oświaty zapisu zobowiązującego dyrektora szkoły do podania najpóźniej do 15 czerwca każdego roku do publicznej wiadomości informacji o zestawie podręczników, które będą obowiązywały od nowego roku szkolnego. Skreślenie tego zapisu odnosi się do podręczników dla uczniów na każdym poziomie nauczania, a nie tylko do tych, którzy we wrześniu 2014 r. rozpoczną naukę w klasie I szkoły podstawowej.
Związek Nauczycielstwa Polskiego przestrzega przed rozwiązaniami, które zamiast uporządkowania rynku podręczników przyniosą bałagan i negatywnie odbiją się na jakości kształcenia. Szkole, w tym uczniom i nauczycielom, potrzebny jest przede wszystkim spokój, projektowane rozwiązania ten spokój bez wątpienia zburzą.
Związek Nauczycielstwa Polskiego
źródło: http://sejm.gov.pl/ | http://www.znp.edu.pl/
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14