Obradował zespół ds. usług publicznych Rady Dialogu Społecznego
W dniu 2 marca 2016 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. usług publicznych pod przewodnictwem Urszuli Michalskiej – przedstawicielki OPZZ. W spotkaniu udział wzięła Teresa Wargocka – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Krzysztof Michałkiewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Piotr Warczyński – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów. Tematem spotkania była dyskusja dotycząca planowanych zmian w edukacji w zakresie obowiązku szkolnego oraz ustroju szkolnego.
T. Wargocka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej poinformowała, że 22 grudnia 2015 r. Sejm przyjął ustawę o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji. Przypomniała, że Polska zobowiązała się przed Komisją Europejską do przyjęcia tejże ustawy do końca 2015 r., a niespełnienie tego warunku groziło utratą środków finansowych oraz brakiem decyzji na uruchomienie środków z nowej perspektywy finansowej skierowanych do rynku pracy na podnoszenie kwalifikacji osób dorosłych.
/ fot. Rada Dialogu Społecznego |
Następnie zakomunikowała, że 23 stycznia 2016 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Podkreśliła, że zgodnie z zapowiedzią w expose Pani Premier Beaty Szydło do rodziców będzie należał wybór czy dziecko rozpocznie naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat czy 7 lat. Kolejną zmianą w ustawie jest wzmocnienie roli kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół oraz prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty przez Ministra Edukacji Narodowej.
Wiceminister T. Wargocka zakomunikowała, że w resorcie ukończono prace nad zmianami w ustawie Karta Nauczyciela, które obejmują m.in. odejście od tzw. godzin karcianych, rozszerzenie wymogu niekaralności na wszystkich nauczycieli.
Obecnie resort edukacji pracuje nad zmianą ustawy o systemie oświaty, która przewiduje m.in. rezygnację ze sprawdzianu szóstoklasistów, powołanie kolegium arbitrażu egzaminacyjnego dotyczącego wyników egzaminów maturalnych.
Ponadto nadmieniła, że będą prowadzone debaty o systemie edukacji. Pierwsza odbędzie się 14 marca br. we Wrocławiu.
Ustalono, że kwestie dotyczące aspektów ekonomicznych wprowadzanych zmian w edukacji powinny zostać włączone pod obrady Rady Dialogu Społecznego oraz podjęto decyzję o powołaniu podzespołu ds. służb mundurowych.
źródło: Rada Dialogu Społecznego
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14