Noc atrakcji w warszawskim Instytucie Lotnictwa

Odkrywanie tajemnic tunelu aerodynamicznego, fontanna ciśnieniowa, zajęcia w laboratorium z profesjonalnymi mikroskopami elektronowymi i trójwymiarowymi - takie atrakcje czekają 23 października na uczestników "Nocy w Instytucie Lotnictwa" w Warszawie. Po raz pierwszy w historii instytucja udostępnia swoje wnętrza warszawiakom. Instytut otwiera swoje podwoje od godz. 18.00 do 22.00 - informuje Przemysław Szpojankowski z IL. Dodaje, że to przedsięwzięcie ma się przyczynić do promocji zawodów inżynierskich oraz nauk ścisłych.
Goście będą mogli m.in. zobaczyć największy w Polsce tunel aerodynamiczny małych (ponad 200 km/h) prędkości oraz tunel dużych (dwukrotna prędkość dźwięku) prędkości. Poznają również tajniki budowy samolotów polskiej konstrukcji: Biesa, Iskry i Irydy. Obejrzą pokazy poduszkowców i polskiej produkcji wiatrakowca.
Na chętnych będzie czekał komputerowy symulator lotu samolotem bojowym. Po szczęśliwym lądowaniu można zaś będzie obejrzeć silnik odrzutowy samolotu Boeing 737.
Organizatorzy przygotowali również laboratorium z profesjonalnymi mikroskopami elektronowymi i trójwymiarowymi, stanowisko do badań obiektów pionowego startu, a także pokazy filmów o lotnictwie.
Tylko tej nocy będzie też można obejrzeć efektowną fontannę ciśnieniową i - jak zapowiadają organizatorzy - oświetlony pas startowy Lotniska Okęcie z bardzo nietypowej strony.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.nocwinstytucielotnictwa.pl
***
Instytut Lotnictwa to jedna z najstarszych placówek badawczych w Europie, powstała w 1926 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń zajmujących się tematyka lotniczą, m.in. EREA (Stowarzyszenia Zakładów Badawczych nad Aeronautyką). Siłą Instytutu jest wysoko wykwalifikowana kadra oraz zaplecze badawcze w postaci nowoczesnych laboratoriów, posiadających wszelkie międzynarodowe akredytacje.
Dzieli się na cztery piony merytoryczne takie jak: Centrum Nowych Technologii, Centrum Badań Materiałów i Konstrukcji, Net Instytut, Engineering Design Center. Do głównych obszarów badawczych Instytutu należą: technologie kosmiczne, materiałoznawstwo, aerodynamika, projektowanie konstrukcji lotniczych i hałas lotniczy.

Świetnie, że o tym piszecie - wybieram się tam właśnie dziś:)
![]() |
![]() |
![]() |
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14