MEN zachęca szkoły do udziału w Obchodach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
Resort edukacji zachęca wszystkie szkoły i placówki oświatowe do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Intencją ministerstwa jest, aby uczniowie wspólnie z nauczycielami zorganizowali w pierwszym tygodniu marca wydarzenia edukacyjne poświęcone bohaterom podziemia antykomunistycznego. Mogą to być spotkania ze świadkami historii, wizyty w lokalnych miejscach pamięci, lekcje o „Żołnierzach Wyklętych” czy apele pamięci. Lokalne inicjatywy można zgłaszać za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej do czwartku, 27 lutego br.
Zgłoś inicjatywę w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
– Wydarzenia organizowane z okazji Narodowego Dnia „Żołnierzy Wyklętych” pełnią ważną rolę edukacyjną. Przypominają o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie – powiedział minister Dariusz Piontkowski, zachęcając szkoły do włączania się w obchody tego święta.
– Chętnie poznam inicjatywy organizowane przez uczniów i nauczycieli z całego kraju. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wpisują się w akcję „Szkoła pamięta”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Inicjatywa zaangażowania społeczności szkolnej w tegoroczne obchody wyszła również z Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN – dodał szef MEN.
Resort zachęca szkoły, które w pierwszym tygodniu marca zorganizują wydarzenia z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, o zgłaszanie własnych inicjatyw.
Propozycje działań wraz z liczbą uczestników dyrektorzy szkół mogą przesyłać za pośrednictwem ankiety zgłoszeniowej widocznej w Strefie dla zalogowanych w SIO (zakładka „Ankieta”). Zgłoszenia przyjmowane będą do czwartku, 27 lutego br., do godz. 15:00.
Przykłady działań edukacyjnych poświęconych żołnierzom podziemia antykomunistycznego
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” MEN proponuje uczniom i nauczycielom:
- odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci,
- zorganizowanie szkolnej wystawy,
- przeprowadzenie lekcji o „Żołnierzach Wyklętych”,
- zaproszenie do szkoły badacza historii XX wieku,
- zebranie pamiątek rodzinnych,
- zorganizowanie apelu pamięci,
- zorganizowanie pokazu filmowego,
- nagranie relacji świadków historii.
Są to jedynie przykładowe działania upamiętniające. Ministerstwo zachęca szkoły do zamieszczania informacji o realizowanych inicjatywach na swoich stronach internetowych oraz postów w mediach społecznościowych z oznaczeniem #SzkołaPamięta.
Materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia:
- wystawa „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” – https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/73624,Wystawa-Zolnierze-Wykleci-Podziemie-niepodleglosciowe-19441963-do-pobrania-PLEN.html,
- serwis Żołnierze Wyklęci – https://www.polskieradio.pl/339,Zolnierze-wykleci.
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.
Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.
Oddziały zbrojne o antykomunistycznym charakterze walczyły z Urzędem Bezpieczeństwa, Korpusem Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Milicją Obywatelską. Podziemie niepodległościowe działało także na Kresach Wschodnich – ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.
źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14