Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Letni obóz Politechniki Warszawskiej - młodzi naukowcy poszukiwani

Redakcja portalu, 02 Czerwiec 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Letni obóz Politechniki Warszawskiej - młodzi naukowcy poszukiwani

Letni Obóz Politechniki Warszawskiej to już czwarta edycja wakacyjnego obozu rekreacyjno–naukowego dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. W 2013 roku Obóz odbędzie się w Miętnem koło Warszawy w terminie od 24 do 31 lipca.

Obóz skierowany jest do uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi oraz technicznymi, którzy rozważają możliwość studiowania na Politechnice Warszawskiej lub innej uczeni technicznej.

W trakcie Obozu oprócz standardowych zajęć rekreacyjno – sportowych oraz integracyjnych uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w jednym z siedmiu 25-godzinnych warsztatów z zakresu nauk ścisłych i technicznych:

  1. Architektura: Projekt: relaks
  2. Astronomia i optyka: Kosmos przez lornetkę
  3. Chemia: Chemia - nauka, pasja, sztuka
  4. Elektro-fizyka: Elektro-fizyka czyli elektronika na rozkazach fizyka
  5. Energetyka: Energetyka – skąd bierze się prąd i ciepło?
  6. Informatyka: Programowanie C++
  7. Robotyka: Warsztaty z robotyki z wykorzystaniem LEGO Mindstorms NXT 2.0


Warsztaty naukowe w trakcie obozu prowadzone będą przez młodych pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Warszawskiej oraz studentów działających w kołach naukowych tej uczelni. 

Warsztaty z architektury mają na celu zapoznanie uczestników z szeroko rozumianą problematyką projektowania architektonicznego i urbanistycznego oraz wzornictwa przemysłowego. Uczestnicy poznają różne tradycyjne i nowoczesne techniki oraz materiały budowlane, stworzą betonową rzeźbę, a także zaprojektują  środowisko przeznaczone do wypoczynku oraz wykonają jego makietę.

Celem warsztatów z astronomii i optyki jest zapoznanie uczestników z podstawami optyki, astronomii i sztuką obserwacji nieba. Uczestnicy zbudują własny peryskop, będą także projektować i budować proste układy elektroniczne reagujące na światło (prosty włącznik zmierzchowy, samochodzik sterowany światłem). Uczestnicy nauczą się korzystania z map nieba i programów komputerowych dotyczących astronomii, będą prowadzić obserwacje nieba, korzystając z lornetki i teleskopu, a także zaplanują misję na Marsa. 

Głównym celem zajęć z chemii jest zapoznanie uczestników z różnorodnością chemicznego świata – pokazanie chemii nie tylko jako nauki teoretycznej, ale skupienie się na jej praktycznych walorach. W trakcie pięciu dni zajęć, młodzi badacze przejdą przez program chemii nieorganicznej, chemii analitycznej, chemii organicznej i chemii kosmetycznej. Uczestnicy poznają praktyczne zastosowania wiedzy teoretycznej i przekonają się, że od pomysłu, do przemysłu droga jest trudna i daleka, ale osiągnięty cel daje prawdziwą satysfakcję.

Warsztaty z elektro-fizyki mają na celu zapoznanie uczestników z praktycznym wymiarem fizyki, realizowanym przede wszystkim poprzez wykorzystanie elektroniki. Posługując się własnoręcznie przygotowanymi układami elektronicznymi oraz korzystając z różnorodnego sprzętu, uczestnicy będą mieli okazję poznać prawa rządzące działaniem układów elektronicznych, wykonywaniem pomiarów, analizą sygnałów, a nawet badaniem sygnałów pochodzących z ciała człowieka. Aby było to możliwie, na kursie przewidziana jest zarówno powtórka z podstawowych zagadnień teoretycznych jak również nauka elektroniki w praktyce.

Celem warsztatów z energetyki jest zapoznanie uczestników z szeroko rozumianą problematyką energetyki. Począwszy od pierwotnych źródeł energii takich jak węgiel, czy energia słońca, poprzez podstawowe technologie wytwarzania energii, skończywszy na efektywności energetycznej i zagadnieniach dotyczących oszczędzania energii. Uczestnicy zbudują również samochody zdalnie sterowane zasilane ogniwami fotowoltaicznymi, stworzą również własną turbinę wiatrową, wybiorą  i „wybudują” własną elektrownię oraz zapoznają się z zasadami oszczędzania energii elektrycznej i ciepła. 

Przedmiotem warsztatu z informatyki będzie programowanie komputerów PC w języku C++. Język ten, który nie jest językiem "martwym", podlega stałej ewolucji - podobnie jak cały otaczający nas świat. Opanowanie C++ w stopniu zadowalającym jest doskonałym punktem startu do nauki innych języków (np. Java, Python, PHP), jak również programowania innych niż komputery PC urządzeń, np. mikrokontrolerów, telefonów komórkowych czy tabletów. Uczestnicy spotkają się z takimi zagadnieniami praktycznymi jak programowanie strukturalne, obiektowe, kontenery i algorytmy STL oraz Grafika 2D. 

Celem warsztatów z robotyki jest zapoznanie uczestników z podstawowymi zagadnieniami związanymi z robotyką oraz mechatroniką, a także realizacja własnych robotów wykorzystując w tym celu klocki Lego Mindstorms NXT 2.0 oraz proste środowisko do ich zaprogramowania. Uczestnicy w małych 3-osobowych zespołach nauczą się budować i programować różnego typu roboty, dowiedzą się jak działają i czym się różnią od siebie żyroskopy i akcelerometry oraz wykorzystają je w swoich robotach. Uczestnicy skonstruują też kołowy lub szynowy pojazd, którym będą mogli zdalnie sterować pilotem na podczerwień lub za pomocą najnowszej generacji telefonów komórkowych wyposażonych w moduł Bluetooth. Podczas warsztatów odbędą się zawody robotów, między zespołami.

Prowadzący warsztaty poza realizacją programu przewidują dodatkowe godziny zajęć, wykładów i konsultacji dla zainteresowanych uczniów. Zostaną równie zorganizowane konkursy z nagrodami.

Program naukowy połączony będzie również z zajęciami sportowymi i integracyjnymi prowadzonymi przez wychowawców, którzy również związani są z Politechniką Warszawską. Wszystko po to, aby młodzież miała możliwość zdobycia jak najwięcej informacji o studiowaniu na Politechnice Warszawskiej.

Portal Edukacja Internet Dialog objął patronat medialny nad wydarzeniem.

 
Letni Obóz Politechniki Warszawskiej
 

Więcej informacji na temat Obozu na stronie internetowej: www.klatrat.org

Kontakt: Monika Majewska, promocja.klatrat@gmail.com 
 

 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej