Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Konkurs MEN "Szkoła się opłaca" wystartował

Redakcja portalu, 23 Listopad 14 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Konkurs MEN "Szkoła się opłaca" wystartował

18 listopada br. rozpoczął się konkurs "Szkoła się opłaca - edycja 2014". Jest to druga edycja konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej, w którym nagradzane i promowane są najlepsze praktyki edukacyjne. W poprzedniej edycji wyłonionych zostało 14 laureatów.

Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy oraz promocja dobrych praktyk podejmowanych przez instytucje będące beneficjentami Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Działania mają na celu zachęcenie instytucji do podejmowania dobrych praktyk poprzez wskazanie najbardziej efektywnych sposobów wspierania kształcenia i tym samym podnoszenia jego jakości. Konkurs adresowany jest do wszystkich beneficjentów konkursowych Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, którzy zrealizowali i zakończyli projekty. Zgłoszenia przesyłać można do dnia 28 listopada 2014 r. Najlepsze praktyki będą oceniane przez Jury konkursowe w czterech kategoriach: edukacja matematyczno-przyrodnicza, szkolnictwo zawodowe, kształcenie ogólne, kształcenie specjalistyczne. Nagrodzone projekty znajdą się w "Raporcie dobrych praktyk edukacyjnych. Szkoła się opłaca - edycja 2014"

Dokładne informacje o konkursie znaleźć można pod adresem: www.efs.men.gov.pl/konkurs-szkola-sie-oplaca.

 


* * *
 

 

W poprzedniej edycji konkursu, w 2012 r., nagrodzono między innymi projekt "Akademia kompetencji kluczowych - program rozwoju uczniów szkół ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej", realizowany przez firmę Unizeto Technologies S.A. Jego celem było zwiększenie potencjału zawodowego i społecznego uczniów szkół ponadgimnazjalnych w 5 województwach Polski wschodniej. W projekcie wzięło udział ponad 10 tys. uczniów uzdolnionych z obszarów defaworyzowanych, dla których zorganizowano zajęcia dodatkowe z jęz. angielskiego, z podstaw przedsiębiorczości oraz zajęcia komputerowe.

Kolejną inicjatywą godną odnotowania był projekt "Aedifico et conservo. Eskalacja jakości kształcenia zawodowego w Polsce", który realizowała Fundacja Hereditas. Celem podjętych działań było podwyższenie i dostosowanie kwalifikacji zawodowych nauczycieli do zmieniającej się gospodarki poprzez zdobycie przez nich doświadczenie w rzeczywistym środowisku pracy. Nauczyciele szkół zawodowych kierunków architektoniczno-budowlanych i inżynieryjno-technologicznych odbyli staże związane z konserwacją zabytków.

W 2012 r. za projekt "E-nauczyciel przyrody" nagrodzono również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczelnia testowała program komputerowy wspomagający nauczanie przedmiotów przyrodniczych. Program udostępniał uczniom m.in. animacje komputerowe przedstawiające zjawiska przyrodnicze oraz działał jako platforma e-learningowa. Korzyścią z przeniesienia środowiska doświadczeń do świata wirtualnego jest ograniczenie kosztów zakupu przez szkoły drogiej aparatury naukowej do wykonywania doświadczeń. 

Doceniono również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 dla dzieci i młodzieży słabo widzącej i niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, który zrealizował projekt "Bliżej świata - od konkretu do abstrakcji". Ośrodek przygotował innowacyjny program nauczania, który miał pomóc uczniom placówki funkcjonować w środowisku przyrodniczym oraz wyrównać ich szanse w społeczeństwie. W zajęciach indywidualnych oraz grupowych, m.in. z biblioterapii, kinoterapii czy nordic walking uczestniczyły osoby niewidome, słabo widzące oraz głuchoniewidome. Nauczyciele przeszli specjalistyczne szkolenia oraz doposażono placówkę w nowoczesny sprzęt do diagnozy, terapii i nauczania.

Wymienione powyżej projekty, wyłonione w poprzedniej edycji konkursu, to tylko część docenionych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dobrych praktyk podejmowanych przez beneficjentów Priorytetu III Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w latach 2007-2012. Efekty najlepszych dobrych praktyk mogą stać się zachętą dla kolejnych instytucji do podejmowania podobnych działań w ramach funduszy unijnych przeznaczonych na edukację w latach 2014-2020.



/informacja prasowa/


 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej