Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Konferencja nt. nowoczesnych technologii w kształceniu osób niewidomych

Redakcja portalu, 10 Grudzień 09 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Konferencja nt. nowoczesnych technologii w kształceniu osób niewidomych

Eksperci z dziedziny kształcenia osób niewidomych i słabo widzących, a także konstruktorzy i programiści tworzący specjalistyczne oprogramowanie i urządzenia, biorą udział w trwającej w Owińskach (Wielkopolskie) konferencji poświęconej wykorzystaniu nowych technologii w edukacji i życiu codziennym osób niewidomych.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który był obecny na otwarciu konferencji: "Bezpieczeństwo i wyrównywanie szans kierunkiem działań Unii Europejskiej w XXI wieku. Brajl - kluczem do wiedzy. Innowacje w Edukacji Niewidomych i Słabo Widzących" i który przyjął patronat nad imprezą, zachęcił do aktywnego korzystania z unijnych środków, jakie mogą być przeznaczone na rozwój technologii na potrzeby niepełnosprawnych.

Według Marii Tomaszewskiej - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach - dokonania Polski odnośnie wprowadzania nowych technologii kształcenia osób niewidomych, choć godne uwagi, nie są powszechnie znane. Jak stwierdziła, bardzo aktywne, mające ogromne osiągnięcia, są zwłaszcza specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla dzieci niewidomych - w tym także podpoznańska placówka.

W trakcie trzydniowej konferencji specjaliści dyskutują na temat współczesnych zastosowań pisma brajla, nauki orientacji przestrzennej osób niewidomych, a także najnowszych technologii stosowanych w edukacji osób niewidomych i słabo widzących.

Wśród prezentowanych podczas konferencji projektów znajdują się m.in.: program wykorzystujący dźwięk w terapii i rehabilitacji dzieci autystycznych i dzieci o upośledzonym wzroku, program pozwalający osobom niewidomym uczyć się i rozpoznawać zapis nutowy w brajlu oraz oprogramowanie (w formie gry) wspomagające naukę słyszenia po wszczepieniu implantu ślimakowego.

Według prof. Buzka, nowe technologie w znakomity sposób są w stanie wesprzeć edukację osób niewidomych."Dzieło Braille'a może ulec nadzwyczajnemu wzmocnieniu. Możemy przy pomocy technologii informatycznych, elektronicznych wesprzeć ogromnie tych, którzy mają pełne warunki do tego by być pełnowartościowymi i aktywnymi członkami naszego społeczeństwa. Trzeba im tylko trochę pomóc" - mówił były premier.

Jerzy Buzek zachęcił też do korzystania z funduszy europejskich, które można wydać na opracowywanie nowych technologii na potrzeby osób niewidomych i słabo widzących. Jak stwierdził, osoby niepełnosprawne cały czas nie mogą korzystać w pełni ze swoich praw obywatelskich i należy to szybko zmienić.

"Dzisiaj niepełnosprawni w zasadzie nie mają równych praw wyborczych. Muszą korzystać z pomocy dodatkowych osób. O ile wiem, nie mogą nawet założyć konta. To absolutnie musimy zmienić" - zapewnił.

Podczas konferencji zaprezentowany został również projekt unikatowego w skali Europy Parku Orientacji Przestrzennej i Ogrodu Zmysłów, który w najbliższych latach ma powstać na terenie ośrodka w Owińskach.

Organizatorami imprezy są: Powiat Poznański, Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Owińskach - placówka, w której kształci się ok. 260 dzieci i osób do 24. roku życia.


Źródło: Nauka w Polsce

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej