Aktualności

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.
Już 4 września br. odbędzie się jublileuszowa - dziesiąta - edycja akcji Narodowe Czytanie. Na lekturę tegorocznej odsłony wybrano "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Tradycyjnie już, z przesłaniem zachęcającym do współtworzenia przedsięwzięcia, wystąpił Prezydent RP.

#UOKiKtestuje - tornistry
Książki, zeszyty, piórnik, kanapki, woda... Gdzie to wszystko pomieścić? Zaraz zabrzmi pierwszy dzwonek i powróci odwieczny dylemat rodziców i uczniów – jaki tornister wybrać? Walory estetyczne to jedno, jednak czy wiemy, który produkt będzie bezpieczny i wygodny dla naszych pociech? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przetestował 10 modeli tornistrów, weryfikując czy mają odblaski, jak funkcjonalne są ich uchwyty, szelki i budowa, ile ważą, czy wytrzymają upadki i obciążenia.

"O Tymku, niecnym Ralfie i strażniku książek" - zachęcamy do lektury!
W nawiązaniu do celebrowanego aktualnie Tygodnia Bibliotek 2021, uwadze Państwa polecamy książeczkę autorstwa Rafała Zalcmana pt. „O Tymku, niecnym Ralfie i strażniku książek”, której akcja – jakżeby inaczej – rozgrywa się w szkolnej bibliotece. Opowiastka napisana pięknym językiem (bez technologiczno-cybernetycznej nowomowy), z miłością do stylistyki i gramatyki, pomyślana została do wspólnej lektury dla ojca i syna.

Edukacja dzieci ma wysoki priorytet w polskiej rodzinie, nawet w mniej zamożnej. Wyniki raportu
Według 44% respondentów badania „Równy dostęp do edukacji dzieci i młodzieży” zrealizowanego przez Fundację Świętego Mikołaja i partnerów, edukacja jest najważniejszym czynnikiem określającym przyszłość dzieci. Wciąż jednak aż 43% respondentów uważa, że dzieci w Polsce nie mają równych szans edukacyjno-rozwojowych, z czego ponad 35% to respondenci z dwojgiem lub większą liczbą dzieci. Niestety według co drugiego respondenta, biorącego udział w badaniu szanse edukacyjne dzieci zależą przede wszystkim od dochodów rodziców.

Dyrektorzy do zadań specjalnych - czy polskie szkoły poradziły sobie z wyzwaniem edukacji zdalnej?
85% dyrektorów deklaruje możliwość realizacji obowiązku edukacji zdalnej w szkołach, w 74% szkół realizowany jest dotychczasowy rozkład zajęć, a 58% wprowadziło w swoich placówkach wspólne narzędzia do pracy na odległość. Częściej z wyzwaniami mierzyły się szkoły podstawowe i szkoły wiejskie, a jako wskazywane w pierwszej kolejności pojawiają się brak sprzętu i kompetencji cyfrowych.

Nabór kin do Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej
9 marca rusza nabór kin i domów kultury, które chciałyby wziąć udział w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej [NHEF] w kolejnym roku szkolnym – od października 2020 roku do kwietnia 2021 roku. NHEF to program edukacyjny realizowany obecnie w blisko 74 miastach w Polsce, w którym co miesiąc uczestniczy 58 tysięcy uczniów. Oferane w ramach programu filmy dostosowane są do konkretnych grup wiekowych (przedszkole, szkoła podstawowa klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła ponadpodstawowa).

RPD: Prace domowe są legalne i potrzebne, ale trzeba znać umiar
Rozpowszechniana w internecie informacja, jakoby zadawanie szkolnych prac domowych i ich ocenianie było bezprawnym działaniem nauczycieli, jest nieprawdziwa. Rzecznik Praw Dziecka nigdy nie podważał legalności prac domowych. Przeciwnie, uważa je za ważny element edukacji, z zastrzeżeniem, że zadania muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb ucznia i nie mogą być dla niego nadmiernym obciążeniem.

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu Google.org zadba o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników Internetu
„Prawie 68% tzw. częstych sprawców przemocy tradycyjnej równie często sięgało po przemoc elektroniczną. Podobnie wygląda sytuacja ofiar. Kiedy ktoś doświadczał agresji twarzą w twarz, był także częściej ofiarą agresji online. Zagrożenia w sieci działają na podstawie tych samych mechanizmów, które znamy od lat w rzeczywistości offline. Występują jedynie w innym środowisku”* - oto jedno z głównych założeń, które przyświeca projektowi „Dobre łącza” przygotowanemu przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach projektu CEO opracuje narzędzia do rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych dzieci i młodzieży oraz przeprowadzi warsztaty w szkołach. Na realizację działań Fundacja otrzymała wsparcie z europejskiego funduszu Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci.
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 19 Lipiec 2021
Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 10 Maj 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/
03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/
03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość
03 Listopad 2016, 13:14