Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Jan Olszewski - projekt we współpracy z Fundacją PZU

Redakcja portalu, 18 Kwiecień 19 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Jan Olszewski - projekt we współpracy z Fundacją PZU

Spieszymy poinformować, iż dzięki grantowi pozyskanemu od Fundacji PZU, wspólnie z Fundacją Instytut Edukacja Pro Futuro przystępujemy do realizacji projektu, w postaci przygotowania specjalnego wydania czasopisma "Edukacja i Dialog", poświęconego w całości śp. premierowi Janowi Olszewskiemu. Dzięki wspomnianemu dofinansowaniu wydanie to niedopłatnie trafi do min. 1200 placówek oświatowych w całej Polsce.


Celem projektu jest opracowanie i wydanie specjalnego numeru czasopisma "Edukacja i Dialog" poświęconego osobie śp. premiera Jana Olszewskiego. Czasopismo będzie oparte na wywiadach z samym premierem oraz na szerokim przedstawieniu jego sylwetki. Zmarły niedawno Jan Olszewski był pierwszym premierem wyłonionego w wyniku pierwszych w pełni wolnych wyborów po 1989 r. Specjalne wydanie czasopisma ma przedstawić czytelnikom ważną dla naszego kraju osobę i przybliżyć jej sylwetkę i działalność.

Bohater specjalnego wydania był politykiem, publicystą, adwokatem. W okresie PRL-u był aktywnym działaczem opozycyjnym, później obejmował stanowisko prezesa Rady Ministrów i posła Sejmu I, II oraz IV kadencji, a także był członkiem Trybunału Stanu oraz doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Został uhonorowany Orderem Orła Białego oraz Medalem Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek uznał Jana Olszewskiego za symbol cywilnego, niezłomnego oporu przeciwko władzy komunistycznej. Podkreślił, że był to człowiek niepodległej Polski, służył tej sprawie niepodległej Polski nawet w tych czasach, gdy zdecydowana większość w ogóle nie myślała o tym, że niepodległa Polska może jeszcze za ich życia wrócić. Celem wydania czasopisma jest przedstawienie placówkom edukacyjnym Jana Olszewskiego w szerokim kontekście. Będzie to także niezwykle trwała forma upamiętnienia jego osoby, zachowania jego pamięci i uznania dla jego zasług.

Głównym celem projektu jest opracowanie i wydanie specjalnego numeru czasopisma "Edukacja i Dialog" poświęconego osobie premiera Jana Olszewskiego - przedstawienie ostatnich wywiadów przeprowadzonych z nim i przybliżenie jego sylwetki. Pozostałe cele to: zainteresowanie osobą Jana Olszewskiego szerokiego grona odbiorców - minimum 1200 placówek oświatowych (m.in. w postaci szkół i bibliotek) oraz upamiętnienie osoby Jana Olszewskiego i zachowanie żywej pamięci o jego działalności społecznej i zawodowej.

Cele pośrednie projektu to: (1) aktywizacja historyczna Polaków, (2) przybliżenie wiedzy o Janie Olszewskim, (3) lepsze poznanie historii najnowszej przez społeczeństwo, (4) wzbogacenie oferty edukacyjnej placówek oświatowych o specjalny numer czasopisma, (5) propagowanie wiedzy historycznej wśród całego społeczeństwa, (6) dostarczenie historycznych źródeł o funkcjonowaniu sceny politycznej w pierwszej dekadzie III RP, uwzględniając lata 1991-1992, (7) zgłębienie tematu o działaniach premiera Jana Olszewskiego.

Planowane rezultaty miękkie: (1) wydanie czasopisma w całości poświęcone tylko i wyłącznie osobie premiera, zawierające m.in. ostatnie wywiady, jakie zostały z nim przeprowadzone, (2) upowszechnienie wśród społeczeństwa sylwetki wielkiego Polaka, patrioty, który swoją aktywnością społeczną i polityczną służył Polsce.

Planowane rezultaty twarde: (1) liczba wydanych egzemplarzy numeru specjalnego czasopisma "Edukacja i Dialog" o premierze Janie Olszewskim - 1200, (2) liczba zeszytów przekazanych placówkom edukacyjnym i zainteresowanym osobom - 1200 egz. Ww. rezultaty będą trwałe, bowiem wiedza nabyta o Janie Olszewskim zostanie zakorzeniona i może być w sposób nieprzerwany wykorzystywana przez odbiorców projektu, np. podczas zajęć w szkołach czy na studiach. Wiedza historyczna zostanie poszerzona i będzie opierać się na solidnych fundamentach, popartych praktyczną znajomością faktów, wydarzeń i osób. Dodatkowo, biblioteki otrzymując egzemplarze czasopisma będą mogły krzewić wiedzę historyczną wśród jeszcze większej liczby zainteresowanych osób. Warto zauważyć, że część wywiadów, którą przeprowadził już Artur Kłus z samym premierem jest niebagatelnym, unikatowym źródłem wiedzy historycznej, do której rozpowszechniania, nikt inny nie będzie już uprawniony.


Jako że wydanie - zgodnie z harmonogramem projektu - trafi do druku z początkiem maja, wówczas także uruchomiony zostanie formularz, poprzez który placówki oświatowe będą mogły złaszać zapotrzebowanie na rzeczone wydanie czasopisma.

 

Sfinansowano - PZU
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej