Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Interaktywne tablice wkraczają do szkół

Agnieszka Świątecka, 05 Październik 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Interaktywne tablice wkraczają do szkół

Ponad 2300 interaktywnych tablic - a w rzeczy samej multimedialnych zestawów edukacyjnych - trafi do szkół w regionie kujawsko-pomorskim. Docelowo uczniowie pierwszych trzech klas każdej tamtejszej szkoły mają zapomnieć o istnieniu tablic, po których maże się kredą i ściera to, co napisano, szmatką. Pieniądze wyłoży na to samorząd wojewódzki i fundusze unijne.

"W ramach realizowanego wspólnie przez samorząd województwa i samorządy lokalne projektu zakupionych zostanie 2346 zestawów urządzeń, które trafią do 627 szkół w całym województwie. To największy tego typu projekt w Polsce, zakłada wyposażenie w takie urządzenie niemal każdej klasy pierwszej, drugiej i trzeciej szkoły podstawowej w regionie" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Na jeden zestaw złoży się tablica interaktywna wraz z oprogramowaniem, specjalistyczny projektor o krótkiej ogniskowej oraz notebook. W każdej szkole znajdzie się również wizualizer, czyli urządzenie, które pozwala pokazywać przedmioty lub dokumenty w powiększeniu, wykorzystując w tym celu projektor.

W wyniku przetargu sprzęt dostarczy konsorcjum firm z Poznania i Warszawy. Koszt zakupu sprzętu wyniesie 28,98 miliona złotych, przy cenie jednego zestawu (tablica, laptop, projektor oraz zawieszenie ścienne) - 11,7 tysiąca złotych. Usługa przewiduje też montaż urządzeń w szkołach i techniczne przeszkolenie nauczycieli z obsługi tablic.

"Dzięki tak dużemu zleceniu udało nam się obniżyć cenę pojedynczego zestawu o kilka tysięcy złotych. Wyposażenie szkół w tablice interaktywne to największy unijny projekt tego typu, którego skala wdrożenia nie miała dotąd w Polsce precedensu, ale co najważniejsze, już niedługo prawie sto tysięcy uczniów korzystać będzie codziennie z tego nowoczesnego urządzenia edukacyjnego i bawić się nauką" - podkreślił marszałek Całbecki.

Tablica interaktywna to urządzenie edukacyjne, które działa podobnie jak dotykowy ekran. Podłączenie do niej komputera umożliwia za jej pomocą obsługiwanie każdego programu uruchomionego w komputerze. Oprócz tego można na niej pracować, jak na zwykłej tablicy, sporządzać notatki, a następnie zapisać i wydrukować zawartość ekranu.

Partnerami przedsięwzięcia, finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, zostało 156 jednostek samorządu terytorialnego z regionu. Pierwsze 1,2 tysiąca zestawów trafi do szkół jeszcze w tym roku, a pozostałe w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nauczyciele uczą się też obsługi tablic interaktywnych oraz poznają możliwości wykorzystania tych urządzeń w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowskie projektu edukacyjnego "Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty".

Źródło: dziennik.pl

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej