Gimnazjalistki złożyły list do Rzecznika Praw Dziecka
Kinga Kępa i Hanna Bieżyńska, uczennice Gimnazjum nr 1 w Świdnicy w imieniu samorządu uczniowskiego szkoły złożyły w piątek, 20 listopada petycję do Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka. Nie zgadzają się one z postanowieniami nowej władzy w sprawie likwidacji gimnazjów. O sprawie, w wydaniu z 23 listopada, poinformowały „Wiadomości Świdnickie”.
Warto dodać, że list jest wynikiem debaty, która odbyła się w poniedziałek, 16 listopada w Gimnazjum nr 1 w Świdnicy. Chętni uczniowie wypowiadali się w niej, prezentując swoje zdanie na temat zmiany systemu edukacji. Młodzież niemal jednogłośnie stwierdziła, że jest przeciwna pomysłowi wygaszania gimnazjów. Zwrócono uwagę na stereotypy dotyczące osób w wieku gimnazjalnym i stwierdzono, że powszechne przekonania o młodzieży są jednym z głównych powodów planowanej reformy. Uczniowie pierwszych i drugich klas przyznali, że uczęszczanie do szkoły podstawowej obecnie byłoby dla nich niekomfortowe. Problemem stałaby się zbyt duża różnica wieku między uczniami. W celu przeciwstawienia się hipotezie o reprezentowaniu przez gimnazjalistów niskiego poziomu wiedzy, odczytano wyniki badań i testów tej grupy wiekowej w Europie i na świecie. Uznano, że rezultaty polskiej młodzieży są zadowalające. Zwrócono uwagę na fakt, że głównym celem planowanej reformy jest dobro uczniów. Wszyscy uczestnicy debaty zastanowili się, czy zmiany rzeczywiście je zapewnią i doszli do wniosku, że byliby zadowoleni, jeżeli szkolnictwo zachowałoby swoją obecną formę.
W liście czytamy m.in.:
Chcemy podkreślić, że planując wszystkie zmiany, nie zapytano nas, gimnazjalistów o zdanie, a przecież to przede wszystkim my i nasi młodsi koledzy będziemy odczuwać skutki nowej reformy. Niezwykle przykry jest fakt, że zarzuca nam się skłonności do agresji i zachowań uważanych za naganne. Traktuje się nas jako sprawiający najwięcej problemów element społeczeństwa, podczas gdy najnowsze badania pokazują, że to nie gimnazjaliści, a uczniowie szkół podstawowych mają największą tendencję do przemocy. (…) Wygaszanie gimnazjów wiązałoby się z zaprzepaszczeniem wszystkiego, na co te szkoły pracowały przez ostatnie 16 lat. Oznaczałoby koniec uczniowskich więzi, tradycji i historii. (…) Naszym zdaniem gimnazjum jest ważnym momentem w życiu ucznia. Uczy ono akceptowania zmian, które przecież są nieustannym elementem naszego życia i są niewątpliwie potrzebne.
Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 1 w Świdnicy
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak obiecał, że list wręczy nowej minister edukacji narodowej Annie Zalewskiej.
autor: (BFG)
fot. i list: nadesłane
źródło: Wiadomości Świdnickie
Skojarzone pliki: | |
List gimnazjalistek ze Świdnicy do RPD [pdf] | |
Co to za badania, w których uznają, że wyniki nauczania polskiej młodzieży za zadowalające.
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14