Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Czy media społecznościowe służą wykluczonej młodzieży?

Agnieszka Świątecka, 05 Październik 10 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Czy media społecznościowe służą wykluczonej młodzieży?

Nowe technologie, takie jak portale społecznościowe, gry online i aplikacje telefonów komórkowych mogą wspierać inkluzję społeczną zagrożonej młodzieży. Dowodzą tego projekty badawcze realizowane w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej, prezentowane podczas konferencji INCLUSO w Leuven (Belgia) 13-14 września 2010.

Portale społecznościowe, takie jak Facebook, Netlog i Twitter, czy też portale służące dzieleniu się własną twórczością, jak np. YouTube są wykorzystywane przez rosnącą liczbę użytkowników. Narzędzia z grupy tzw. Web 2.0, w których zawartość tworzą głównie użytkownicy, stały się nieodłączną częścią życia współczesnej młodzieży. Do tej pory w publicznej debacie koncentrowano się, skądinąd słusznie, na zagrożeniach i negatywnych skutkach korzystania przez młodzież z Internetu i jego zasobów: rozważano ryzyko rozpadu więzi, uzależnienia, przemoc internetową, łamanie praw autorskich. Jednakże inicjatywy oparte na nowych technologiach niosą ze sobą również korzyści. Stwarzają nowe szanse i możliwości dla młodzieży, w tym także dla młodzieży zagrożonej społecznym wykluczeniem. Portale społecznościowe, sieci hobbystyczne, komunikatory, a nawet gry online mogą być wykorzystywane w procesie wychowawczym; służyć jako nowe narzędzie pracy i nowy sposób komunikacji pomiędzy młodymi ludźmi a ich wychowawcami, pedagogami czy nauczycielami. Dzięki narzędziom społecznościowym i nowoczesnym aplikacjom młodzi ludzie mogą zwiększać swoją pewność siebie, zdobywać potrzebne umiejętności komunikacyjne, poprawiać kwalifikacje, zdobywać zatrudnienie, budować swój kapitał społeczny. Wreszcie nowe technologie i media społecznościowe mogą przyczynić się do zwiększania aktywności obywatelskiej i zaangażowania młodzieży w życie lokalnych społeczności.

Te i inne kwestie stały się przedmiotem debaty w dniach 13-14 września 2010 r. w Leuven (Belgia) podczas konferencji INCLUSO, poświęconej możliwościom wykorzystania nowych technologii w procesie inkluzji społecznej młodych ludzi. Debata, która zgromadziła ponad 100 specjalistów, koncentrowała się wokół rezultatów projektu badawczego INCLUSO, realizowanego w ramach 7 Programu Unii Europejskiej. Podczas konferencji prezentowano także pozostałe inicjatywy organizowane w obrębie tego programu, jak również liczne inne przedsięwzięcia oparte o ICT, realizowane przez grupy i instytucje z różnych obszarów Europy.

Organizatorem i gospodarzem konferencji był Katolicki Uniwersytet w Leuven - lider projektu INCLUSO, zaś współgospodarzami - partnerzy projektu, w tym Stowarzyszenie "U Siemachy" - organizator działań INCLUSO w Polsce.

Informacje na temat omawianych podczas zjazdu przedsięwzięć można znaleźć w prezentacjach konferencyjnych na stronie http://www.incluso.org/conference/presentations.

Żródło: ngo.pl

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej