Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Czy dziecko może uczyć się od chwili narodzin? EduMaluch.pl – portal dla rodziców, którzy chcą rozwijać swoje dzieci

Redakcja portalu, 24 Październik 13 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Czy dziecko może uczyć się od chwili narodzin? EduMaluch.pl – portal dla rodziców, którzy chcą rozwijać swoje dzieci

Dzieci uczą się od pierwszych dni swojego życia. Do ukończenia 5. roku tworzy się najwięcej połączeń neuronalnych w ich mózgu, co pociąga za sobą poważne konsekwencje. Wszystkie bodźce docierające do malucha w tym okresie mają ogromne znaczenie dla całego jego rozwoju, w tym dla jego inteligencji. Jak sprawić, żeby rozwój malucha przebiegał w sposób harmonijny? Program wspierający rozwój i inteligencję u dzieci dostarcza ważnych wskazówek i metod, które pomagają rodzicom i pedagogom wspierać rozwój maluchów. Dlaczego to takie ważne?


Edukacja od chwili narodzin

Edukacja dziecka nie zaczyna się z chwilą posłania dziecka do szkoły, czy też przedszkola - choć z formalnego punktu widzenia tak to właśnie wygląda. Prawda jest jednak taka, że to rodzice są pierwszymi nauczycielami swoich pociech. Pierwsze pięć lat życia, kiedy to maluchy spędzają mnóstwo czasu na zabawie, jest decydujące dla ich dalszego rozwoju. W początkowym okresie życia mózgi dzieci są niezwykle aktywne. Połączenia nerwowe, które są nieużywane, zanikają, a w wyniku doświadczeń dziecka, tworzą się nowe neurony i neuryty. Na cały ten proces mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W wyniku uczenia się powstają zatem całe sieci neuronowe, odpowiedzialne chociażby za procesy myślenia, a więc też rozwój inteligencji. Co to oznacza dla rodziców i pedagogów pracujących z małymi dziećmi? Wychowanie i edukacja maluchów może być źródłem przyjemności i satysfakcji, ale to także ogromna odpowiedzialność. Jak temu sprostać? 


Celem dziecka jest ROZWÓJ

Małe dzieci potrzebują do szczęścia przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, troskliwej opieki i miłości – jest to niezbędny fundament rozwoju. Myli się jednak ten, kto myśli, że to wystarczy, a z nauką można poczekać, gdyż dziecko powinno rozpocząć edukację w wieku kilku lat – z chwilą pójścia do szkoły. Zdolności dziecka rozwijają się i ujawniają już w pierwszych latach życia. Nie oznacza to oczywiście, że należy zmuszać malucha do kilkugodzinnej gry na skrzypcach albo do pisania i liczenia bez chwili wytchnienia. Warto jednak dbać o harmonijny rozwój dzieci, proponując im różnorodne aktywności. Poprzez zabawę można poszerzać wiedzę i rozwijać umiejętności maluchów. Należy przy tym pamiętać, że zabawa musi spełniać jeden podstawowy warunek – sprawiać dziecku radość. Od tego uzależnione są jej dobroczynne efekty. Wbrew krążącym przekonaniom, które można uznać za mit, dzieci chcą się uczyć! Maluchy są bardzo ciekawe świata i chcą być jak my, dorośli, chcą wiedzieć to, co my i chcą dorosnąć. Aby umożliwić dzieciom wszechstronny rozwój, wystarczy stosować odpowiednie metody, które sprawią, że maluchy będą się uczyć nawet o tym nie wiedząc, a wręcz czerpiąc z tego radość. Co to za metody? 


Wszystko, co najlepsze

Jakie zabawy są najlepsze? Jak wspomagać rozwój dziecka od narodzin do 6. roku życia? Co zrobić, żeby go nie zaburzyć? Wielu rodziców i pedagogów staje przed takimi dylematami. Szuka wskazówek. Gubi się w gąszczu informacji zamieszczanych w publikacjach książkowych i Internecie. Wszystkim, którzy mają świadomość, jak ważne są pierwsze lata życia dzieci dla ich osiągnięć i przyszłość wychowanków nie jest im obojętna, polecam zapoznać się z Programem wspierającym rozwój i inteligencję u dzieci, dostępnym pod domeną www.edumaluch.pl. Program ten stworzony został przez ekspertów w dziedzinie rozwoju małych dzieci – i z myślą właśnie o nich. Każdy zarejestrowany użytkownik otrzymuje codziennie materiały dostosowane do wieku dziecka, które są podawane w różnorodnej formie: tekstowej, audio i wideo. Krótkie, lecz ważne informacje otrzymywane każdego dnia, są „wiedzą w pigułce”, która pomaga lepiej rozumieć oraz wspierać maluchy w rozwoju. Oparte na koncepcji Profesora Howarda Gardnera zabawy wielointeligentne, pomagają kształtować inteligencję dziecka, co dla samych maluchów jest źródłem prawdziwej radości. Na koncepcji Gardnera oparte są systemy edukacyjne w wielu krajach na świecie - w Europie, w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Azji i Ameryce Południowej. Twórcy programu Edumaluch oparli się na niej, aby pomóc rodzicom i pedagogom realizować cel, jakim jest nauka poprzez zabawę. Niemożliwością jest wymienienie tu wszystkich funkcjonalności, które możemy znaleźć na www.edumaluch.pl.

Cały program jest warty uwagi ze względu na swoją kompleksowość i dbałość o każdą sferę rozwoju dziecka. Warto dodać, że tworzony jest on w nurcie psychologii pozytywnej, której założenia wyraża choćby: „Bajeczka o słoniu, który chciał być w paski”. Być może nie tylko maluchy, ale też nawet my sami – dorośli, mentorzy swoich dzieci – wyciągniemy z mądrych bajek ważne wnioski, które pomogą wspierać rozwój naszych  wychowanków. Bo wszyscy jesteśmy uczniami – już od chwili narodzin...
 

 

Podziel się
KOMENTARZE
foto

Boże Narodzenie(Gość) z: http://www.ebozenarodzenie.pl, 01 Grudzień 15 02:07

O tak, od małego warto pracować z dziećmi

foto

klamerka(Gość) z: http://www.klamerka.pl/52-1-milosne.html, 20 Listopad 15 12:11

Niektóre opracowania mówią, że nie do 5. roku, ale do 4. roku życia tworzy się najwięcej połączeń neuronalnych. Tak czy inaczej, pierwszy okres życia jest najważniejszy

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
Kategorie
Technologia
NAJNOWSZE ARTYKUłY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej