Astronomiczna gra fabularna w jednym z najwyższych budynków Warszawy
W najbliższą sobotę, 24 października, jeden z wieżowców Warszawy na kilka godzin stanie się miejscem fabularnej gry astronomicznej - w budynku Rondo1 odbędzie się pierwsza część weekendowych atrakcji będących finałem akcji "Niebo nad Warszawą", którą przygotowało Centrum Nauki Kopernik.
O godz. 18:30 w biurowcu mieszczącym się przy Rondzie ONZ rozpocznie się gra w reżyserii Wojciecha Farugi, oparta na motywach legendarnego filmu Ridleya Scotta pt. "Łowca androidów".
Uczestnicy zabawy łączącej w sobie elementy teatralne, fabularne, naukowe i edukacyjne będą podróżować po piętrach specjalnie wygaszonego na tą okazję wieżowca i odwiedzać instalacje teatralne, przesłuchiwać androida oraz oglądać Wahadło Foucaulta, a nawet obserwować nocne niebo z znajdującego się 160 metrów nad ziemią dachu wieżowca.
Kartą do gry, a zarazem mapą pozwalającą poruszać się po przestrzeniach budynku, jaką otrzymają wszyscy gracze będzie kopia tabliczki, jaką amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) umieściła na pokładzie jednej ze swoich sond kosmicznych (na karcie znalazły się informacje dla ewentualnych obcych cywilizacji ukazujące czym jest Ziemia i kim są ludzie).
Ostatnimi elementami zabawy będą obserwacje prowadzone na dachu wieżowca przez profesjonalny teleskop oraz wysłanie w kosmos przygotowanej przez uczestników gry wiadomości - umożliwi to aparatura dostarczona przez jednego z partnerów akcji.
Sobotnia gra jest przeznaczona dla młodzieży powyżej 13 roku życia oraz dorosłych. Aby wziąć w niej udział należy się zarejestrować przesyłając e-mail na adres niebo@kopernik.org.pl (rejestracja jest bezpłatna, trwa do 23 października). Organizatorzy proszą o zabranie latarek.
W przygotowaniu gry poza reżyserem, Wojciechem Farugą, wzięli udział również: Szymon Celej (współpraca reżyserska, grafika), Karol Wójcicki i Jakub Ryzenko (współpraca astronomiczna), Agata Sosinowska i Marta Dobecka (przygotowanie androidów), Sylwek Łuczak (projekcje), Krzysztof Masterek (światło), Przemysław Kostrzewa (trąbka), studenci z Koła Astronautyki Politechniki Warszawskiej (sygnał w kosmos, łazik marsjański) oraz studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Parterami wydarzenia są: zarządca budynku Rondo I, Infoscreen Stroer, firma Delta Optical, serwis AstroExpo.pl i portal Astronomia.pl. Ze strony Centrum Nauki Kopernik prace koordynowała Hanna Nowak-Radziejowska.
Dla trochę młodszych pasjonatów astronomii i astronautyki Centrum Nauki Kopernik ogłosiło na początku października konkurs, w którym główną nagrodą jest możliwość nazwania asteroidy oraz rozmowa z astronautami znajdującymi się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego finał oraz łączenie ze stacją orbitalną zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek, 26 października.
Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie http://kopernik.org.pl/niebo_nad_warszawa
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14