Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Zmiany w Karcie Nauczyciela - nowe zasady przyznawania urlopów na poratowanie zdrowia dla nauczycieli

Karolina Krzysik, 05 Czerwiec 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj


Czego dokładnie mają dotyczyć zmiany w Karcie Nauczyciela?

Zmiany obejmą obszar Karty, który dotyczy zasad przyznawania nauczycielom urlopów na poratowanie zdrowia. Związek Nauczycielstwa Polskiego przystał na propozycję zmian, bowiem mają one na celu zmniejszenie zakresu patologii, polegającej na tym, że corocznie samorządy są zmuszone wydawać ogromne sumy pieniędzy w ramach finansowania tegoż przywileju, który części korzystających z niego nauczycieli się nie należy.
 
 
kn_01
fot. www.miastons.pl 
 
 
Czym jest urlop na poratowanie zdrowia?

Urlop na poratowanie zdrowia jest przywilejem, z którego skorzystać mogą przedstawiciele nielicznych grup zawodowych, w tym sędziowie czy nauczyciele. Prawo do uzyskania tego rodzaju urlopu zależy od tego, czy pracownik spełnia kilka warunków. 

Zgodnie z obowiązującą obecnie Kartą Nauczyciela, z urlopu dla poratowania kondycji psychofizycznej mogą skorzystać nauczyciele, wychowawcy i  inni pracownicy fizyczni, zatrudnieni w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych działających na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, w publicznych kolegiach pracowników służb społecznych, nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni przed wejściem w życie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw w publicznych placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych działających na podstawie ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.). Zgodnie z orzeczeniem SN z 10 września 1998 r. (I PKN 303/98) prawo do urlopu na poratowanie zdrowianie przysługujenauczycielom zatrudnionym w szkołach niepublicznych.

Urlop zdrowotny należy się nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony, jeśli tylko jego staż pracy w szkole wynosi co najmniej 7 lat. Dyrektor placówki zobowiązany jest doweryfikacji tego, czy długość okresu zatrudnienia umożliwia udzielenie urlopu podwładnemu.

Ustawowo wymagane 7 lat stażu może być sumą okresów zatrudnienia w różnych placówkach szkolnych. Nie zachodzi również konieczność, żeby przez te wszystkie lata pracownik zatrudniony był w oparciu o umowę na czas nieokreślony. Istotne jest, by w chwili udzielania mu urlopu wiązała go z pracodawcą umowa bezterminowa (art. 73 ust. 1 ustawy).Okres siedmioletniej pracy w szkole, stanowiący uzasadnienie prawa do urlopu, powinien przypadać bezpośrednio przed datą rozpoczęcia urlopu, którego jednorazowo udziela się w wymiarze nie wyższym niż 1 rok.


Jak jest teraz, a jak będzie po wprowadzeniu zmian?

Obecnie nauczyciele mogą korzystać z urlopu na poratowanie zdrowia trzykrotnie w trakcie kariery i często z tego korzystają. Wykorzystują też fakt, że mogą się o ów urlop ubiegać już po siedmiu latach zatrudnienia. Toteż istnieje dość spora grupa nauczycieli, którzy przez okres trzech lat przebywania na urlopie pobierają pełne wynagrodzenie, wypłacane ze środków samorządowych. 

Gminy uważają, że jest to dla nich zbyt duże obciążenie finansowe. Rzeczpospolita przytacza dane, z których wynika, że zgodnie ze Statystykami pochodzącymi z końca marca 2012 roku, na  urlopie na poratowanie zdrowia przebywało blisko 16 tysięcy (spośród około 650 tysięcy) nauczycieli. Średnie wynagrodzenie w sektorze edukacji według GUS w 2011 roku wynosiło 3,6 tysięcy złotych, więc  za  urlopy nauczycieli samorządy musiały zapłacić blisko 700 milionów złotych. Dodatkowym obciążeniem dla budżetu gmin były koszty, jakie gmina musiała ponieść z tytułu opłacenia zastępstwa za urlopowanego nauczyciela.

Planowane zmiany mają dotyczyć częstości i długości urlopu na poratowanie zdrowia. W zmodyfikowanej wersji zasad przyznawania urlopów na poratowanie zdrowia, nauczyciel mógłby z niego skorzystać tylko raz w ciągu trwania jego kariery i przebywać na nim przez okres roku szkolnego, a nie jak dotychczas – roku kalendarzowego.. Zmianie uległby także tryb przyznawania urlopu – decyzję o jego przyznaniu podejmować mieliby orzecznicy z ZUS i oni mieliby finansować koszty urlopu.

 
kn_03
fot. img.interia.pl 
 
 
Związkowcy także widzą potrzebę zmian

Związek Nauczycielstwa Polskiego zgodził się na negocjacje w sprawie zmiany zasad dotyczących przyznawania i organizacji urlopów na poratowanie zdrowia, bowiem jego przedstawiciele dostrzegają, że obecne zasady mogą prowadzić do nadużyć i patologii.
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej