Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Dziecko na wyłączność

Aleksandra Podsiadły, 11 Lipiec 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Koniec roku szkolnego i za razem początek wakacji to chwila szczególnie sprzyjająca refleksji nad tym, co było i myśli o tym, co będzie. Wraz z ostatnim, czerwcowym dzwonkiem odstawiliśmy tegoroczny stres, ciężką pracę, problemy i radości, wszystkie aspekty związane ze szkołą. Nastał czas odpoczynku, relaksu, zrobienia bilansu strat i zysków oraz wysnucia odpowiednich wniosków. Jest to też świetny okres, by przyjrzeć się uważniej relacjom z własnym dzieckiem i zastanowić się, czy na pewno wszystko jest w porządku.


Skok w inną rzeczywistość

Dla dzieciaków wakacje stanowią przełomową granicę przejścia z jednej klasy do wyższej; szczególne oczekiwania i niepokoje żywą uczniowie rozpoczynający naukę w szkole, przeskakujący z podstawówki do gimnazjum czy z gimnazjum do liceum. W jaki sposób najlepiej przygotować dziecko na nowe zmiany? Jak rozmawiać i o czym, żeby czuło wsparcie, akceptację, a w sercu miało więcej radosnego oczekiwania niż strachu przed nieznanym?

Rozmowa z dzieckiem na każdym etapie rozwoju wygląda inaczej. Inne metody towarzyszą konwersacjom z sześciolatkiem, który za dwa miesiące po raz pierwszy usiądzie w szkolnej ławce, a diametralnie różne rozmowie z piętnastolatkiem, dzieckiem, które powoli wyrasta z dzieciństwa i próbuje szukać drogi do samego siebie i klucza do otaczającej go rzeczywistości. Jedyne, co jest niezmienne, a przy tym szalenie istotne, to odczuwalna miłość ze strony rodziców oraz ich wsparcie. Są to fundamenty zdrowej, dobrze rozwiniętej relacji – dzięki poczuciu pewności i stabilności w domu, każde dziecko będzie miało odwagę poznawać świat, podejmować ryzyko, brać udział w rozmaitych przedsięwzięciach. Dlaczego? Ponieważ świadomość wsparcia ze strony najbliższych osób działa jak środek pobudzający: sprawia, że nie czujemy lęku przed utratą wszystkiego w przypadku niepowodzenia, bo zawsze możemy na kogoś liczyć, a starania o wyższe stopnie w szkole i ponadprogramowe osiągnięcia nie są strachem przed gniewem wymagających rodziców, ale wynikiem zainteresowania poszczególnymi dziedzinami życia.


Rodzic-kat?

Wychowując dziecko, wielu rodziców popełnia kardynalny błąd: uważa je za swoją własność. Czynią z własnych latorośli osobę, która ma w pewien sposób nadrobić ich własne braki z dzieciństwa i okresu młodości. Piętnują, wymagają, oczekują, narzucają – dziecko, chcąc zdobyć przychylność rodzicieli, staje na uszach by sprostać wymaganiom. Kiedy dorasta, często się buntuje i neguje wszystkie narzucane mu wartości. Nie sposób rozpocząć działania rekonwalesencyjnego, dopóki nie nazwiemy problemu po imieniu i nie uświadomimy sobie faktycznego stanu rzeczy. 

Każde dziecko jest dla rodziców darem. Jest też niezależną istotą, którą otrzymują na wychowanie na dobrego człowieka. Narzucanie swojej woli jest konieczne w momentach, kiedy grozi mu niebezpieczeństwo – w codzienności owocuje to jedynie buntem albo niezrozumieniem. Zadajesz sobie pytanie, dlaczego Twoje dziecko nie chce grać na fortepianie? A systematyczne ucieczki z lekcji usprawiedliwiasz trudnym charakterem i nieposłuszeństwem? W tym miejscu trzeba powiedzieć sobie stop, wyjść z siebie, popatrzeć z boku, odetchnąć – i wrócić. Być może narzucając naszą wizję, niszczymy prawdziwy talent dziecka. A każde je ma, trzeba tylko umieć je dostrzeć i stworzyć warunki do ich uzewnętrznienia.


 
 
Są wakacje, czas zabawy i odpoczynku. Na wszystko jest czas: ten na refleksje i podejmowanie decyzji właśnie nadchodzi. Podczas wspólnych wypadów w góry, nad wodę, za miasto, spróbujmy wykorzystać ten czas jak najlepiej – porozmawiać o rzeczach dalekich obowiązkom szkolnym, o naszych zainteresowaniach, marzeniach. Obserwujmy się nawzajem. Ciepła relacja pełna zrozumienia i pogodne wspomnienia z wakacji będą otuchą przez cały nadchodzący rok szkolny. O tym, jaki będzie – lepszy czy gorszy – zadecydujemy sami. 
 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:



ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej