Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Cyfrowa szkoła nieźle się zapowiada

Karolina Krzysik, 14 Maj 12 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj


Rozpoczął się drugi etap wdrażania pilotażu Cyfrowej Szkoły
 
Termin składania wniosków o dofinansowanie na zakup sprzętu komputerowego i innych niezbędnych pomocy do wdrożenia w szkołach programu Cyfrowa Szkoła minął z końcem kwietnia. Tylko do tego czasu gminy mogły zadeklarować chęć udziału w programie. 

Teraz nadszedł czas ich weryfikacji – władze województw mają za zadanie dokonać dalszego zakwalifikowania złożonych wniosków. Termin kwalifikacji upływa wraz z końcem maja.
 
 
 
Po co nam Cyfrowa Szkoła?

Pomysł programu „Cyfrowa Szkoła” bazuje się na planach procesu stopniowej cyfryzacji polskich szkół. „Cyfrowa Szkoła” ma działać w ramach czterech obszarów: e–szkoła, e–nauczyciel, e–uczeń oraz e–podręczniki, które mają być współfinansowane przez państwo oraz z funduszów Unii Europejskiej. 

Plany obejmują cyfryzację zasobów podręczników i pomocy naukowych. Priorytety programu obejmują kwestię podniesienia kompetencji nauczycieli i przygotowanie ich do udziału w programie. Przeprowadzone zostaną ponadto szkolenia dla kilkudziesięciu e–trenerów i ponad tysiąca e–moderatorów, czyli osób mających wspierać placówki edukacyjne we wprowadzaniu nowych technologii do nauczania w szkole.

 „Cyfrowa Szkoła” ma stać się przyczynkiem do rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli w sferze stosowania nowoczesnych technologii. Zakłada dostarczenie szkołom potrzebnej infrastruktury i nowoczesnych pomocy dydaktycznych. Uczniowie i nauczyciele poprzez rozwój kompetencji cyfrowych, zdobędą wymagane kwalifikacje do efektywnego funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. 
 
 
c_szkola
fot. i.st-firmy.net 
 
 
 
Zainteresowanie Cyfrową Szkołą przerosło oczekiwania

Opracowanie przygotowane przez PAP dobrze ilustruje skalę zainteresowania Cyfrową Szkołą w różnych polskich województwach. Przykładowo w Wielkopolsce o udział w programie ubiega się 405 szkół. Ze Śląska 284 szkoły zgłosiły chęć uczestnictwa w Cyfrowej Szkole. Tylko nieco mniej zgłoszeń wpłynęło ze szkół małopolskich. Z kolei władze województwa zachodniopomorskiego zanotowały, iż do 30 kwietnia 2012 roku siedemdziesiąt dwie gminy złożyły podanie o przyznanie dofinansowania w ramach programu Cyfrowa Szkoła. Jak widać, Cyfrowa Szkoła cieszy się dużą popularnością. 
 
 
 
Dlaczego Cyfrowa Szkoła jest tak atrakcyjna?
 
 1. Cyfrowa Szkoła oznacza duże pieniądze
  To kwestie finansowe czynią Cyfrową Szkołę tak atrakcyjną w oczach gmin i szkół, bowiem na całość infrastruktury dla szkół, na nowoczesne pomoce dydaktyczne dla uczniów i na zasoby e -podręczników w ramach pilotażu Cyfrowej Szkoły przeznaczono w budżecie państwa na 2012 rok 50 milionów złotych, przy czym wkład własny samorządów ma wynosić dodatkowe 11 milionów złotych. 
   
 2. To szkoły decydują, jak spożytkują pieniądze
  Przy wydatkowaniu przyznanych szkołom funduszy to placówki edukacyjne mają mieć moc decyzyjną, gdyż od szkoły ma zależeć to, jaki sprzęt zostanie zakupiony. Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od wielkości placówki edukacyjnej – szkoły liczące do 100 uczniów mogą otrzymać do 90 tysięcy złotych, szkoły liczące do 300 uczniów mogą uzyskać do 140 tysięcy złotych, zaś duże szkoły o liczebności powyżej 300 uczniów mogą liczyć na wsparcie finansowe sięgające nawet 200 tysięcy złotych. Przy obecnym systemie finansowania placówek oświatowych i zmaganiach samorządów z ograniczonymi środkami na edukację, są to naprawdę spore kwoty. Jest zatem o co walczyć.
   
 3. Szkoły biorące udział w pilotażu będą prekursorami zmian cyfryzacyjnych w polskiej edukacji
  W dodatku szkoły, które wezmą udział w programie pilotażowym Cyfrowa Szkoła będą mogły szybciej niż pozostałe placówki edukacyjne wprowadzić uczniów i nauczycieli w świat edukacji cyfrowej. W dzisiejszym świecie zdominowanym przez technologie informacyjne, kompetencje cyfrowe są człowiekowi niezbędne do efektywnego funkcjonowania nie tylko na rynku pracy, ale i w życiu codziennym.
   
  Tymczasem OECD ogłosiło wyniki programu PISA 2009, czyli Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów. Wyniki te dla polskich uczniów były bardzo niezadowalające, bowiem polscy uczniowie wypadli bardzo słabo pod względem kompetencji cyfrowych. Z analiz dokonanych w 2009 roku można wywnioskować między innymi, iż 25 procent piętnastolatków w Polsce nie potrafi efektywnie wyszukiwać potrzebnych informacji w zasobach internetu, choć na co dzień spędza przed komputerem sporo czasu.  jedynie 3 proc. uczniów.
 
 
c_szkola
fot. www.rc.fm 
 
 
O tym, kto weźmie udział w pilotażu, zadecyduje łut szczęścia

Program cyfryzacji polskiej szkoły "Cyfrowa szkoła" ma być realizowany przez szereg lat. Rozpoczęty kilka dni temu pilotaż jest jego prologiem i  ma na celu przygotować zarówno uczniów jak i  nauczycieli do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym. Uczestnicy pilotażu będą wyłonieni w sposób losowy. Realizowany będzie on w latach 2013-2016. Jakie będą jego efekty, przekonamy się po tym czasie.
 

 

Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Szkoły niepubliczne skrzywdzone? STO interweniuje w sprawie dotacji

Redakcja portalu 14 Wrzesień 2019

30 lat wolności - zapraszamy na konferencję dla nauczycieli!

Redakcja portalu 13 Wrzesień 2019

HFPC pyta Ministerstwo Edukacji Narodowej o sytuację uczniów z niepełnosprawnościami

Redakcja portalu 07 Wrzesień 2019

Startuje II edycja Konkursu #cojaczytam

Redakcja portalu 06 Wrzesień 2019

Narodowe Czytanie 2019

Redakcja portalu 05 Wrzesień 2019


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej