Wytatuuj dziecko na wakacje!
Nie ma to jak wakacje! Beztroska zabawa na plaży, w wesołym miasteczku, zwiedzanie… i wszędzie tłumy turystów. Wystarczy chwila nieuwagi, a dziecko może zniknąć opiekunom z oczu. Bardziej przezorni rodzice poinstruują swoją pociechę, jak powinna się zachować, gdy się zgubi. Ale czy to wystarczy, by rodzice i dzieci poczuli się bezpieczniej?
Zagubiony wśród tłumu…
Starsze dzieci wiedzą, że gdy zgubią rodziców, najbezpieczniej jest zgłosić się do kogoś z obsługi, gdy jest się w sklepie, w wesołym miasteczku lub sali zabaw. Malca może ucieszyć też widok osoby w mundurze, policjanta lub strażnika miejskiego, bo do niego też można zwrócić się o pomoc. Co dziecko powinno zrobić, gdy zgubi się w miejscu, w którym nie ma nikogo z wyżej wymienionych osób? Trzeba dziecko przestrzec, aby na pewno nie szukało pomocy u osób samotnych i nie wsiadało z nieznajomym do samochodu. Najbezpieczniej będzie dla niego, gdy podejdzie do jakiejś matki z dzieckiem i ją poprosi o pomoc w skontaktowaniu się z policją lub strażą miejską.
Paraliżujący strach
Najlepiej byłoby, gdyby dziecko umiało podać swoje imię i nazwisko. Starsze dzieci mogą również starać się zapamiętać numer telefonu do rodziców. Niestety, często sytuacje stresowe powodują w dzieciach takie napięcie, że nie potrafią one podać swoich danych osobowych.
Wybierając się w miejsca, w których spodziewamy się tłumów, można dziecku do kieszonki wsunąć karteczkę z numerem kontaktowym do rodziców lub zaopatrzyć w bransoletkę, którą dziecko będzie nosiło na rączce lub nóżce. Co jednak zrobić, gdy karteczka wypadnie z kieszeni, lub zostanie zalana i numer nie będzie czytelny? A co zrobić w przypadku, gdy dziecko zgubi bransoletkę? Można napisać dziecku numer telefonu na ręce, ale ten sposób też może okazać się zawodny.
Dziecko z numerem
Wybierając się z dzieckiem nad morze, jezioro, do marketu czy na plac zabaw, wysyłając je na kolonię lub obóz, warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Dobrym rozwiązaniem mógłby być dwutygodniowy wakacyjny tatuaż z numerem kontaktowym do opiekuna. Dziecko wiedząc, że zawsze będzie miało przy sobie numer kontaktowy do opiekuna, będzie czuło się bezpieczniej, natomiast rodzice powinni być trochę spokojniejsi o swoje pociechy.
Trzeba jednak pamiętać, aby przed wytatuowaniem dziecka sprawdzić, czy nie jest ono uczulone na żaden składnik barwnika.
Życzę Państwu udanych i bezpiecznych wakacji!
* * *
O autorce: | ||
Magdalena Waleszczyńska |
||
Teskt ukazał się pierwotnie na blogu autorki pod adresem: http://waleszczynska.pl/ |
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14