Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Wrzesień, czyli jak przetrwać powakacyjną depresję. Poradnik dla nauczycielek i nauczycieli

Aleksandra Czetwertyńska, 03 Wrzesień 18 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Wrzesień, to miesiąc nieodmiennie kojarzący się z początkiem szkoły i z końcem wielkiej wakacyjnej przygody. To moment kiedy wracamy do naszego kieratu i zbroimy się, aby jakoś dotrzymać do kolejnego lipca. Jednak czy wrzesień musi być aż taki straszny?
 

Przez cały poprzedni rok w Centrum Cyfrowym pracowaliśmy nad projektem otwartej edukacji. Na jego potrzeby wybraliśmy 4 uniwersalne wartości, które naszym zdaniem mogą wpłynąć na kształt edukacji, w tym na sposób pracy nauczycieli.


Współpraca

Wracasz do szkoły po wakacjach. Uśmiechnij się do swoich koleżanek i kolegów. Zacznijcie ten rok czymś miłym (wspólną kawą, wycieczką rowerową, wyjściem do kina). A potem zastanówcie się, jak możecie sobie pomóc w tym roku. Co możecie zrobić wspólnie? Ze względu na rozpoczęcie kolejnego roku reformy, możliwe, że w waszych szkołach kadra zmienia się dynamicznie. Tym bardziej szukajcie sojuszników, którzy są gotowi razem z wami cieszyć się swoją pracą. Jeśli to ci się uda, warto postarać się zainteresować swoją pracą, środowisko lokalne. Tak na dobrą sprawę, to co robi nauczyciel jest bardzo ciekawe.


Uczenie się

Ponieważ dużą część swojego życia zawodowego nauczyciele poświęcają uczeniu innych, może się im wydawać, że uczenie siebie nie jest już tak ważne. A jednak nic nie daje takiej satysfakcji, jak nauczenie się czegoś nowego. Parę słów w obcym języku, szydełkowanie, jazda na deskorolce, montowanie filmów. I myślę tutaj o rzeczach, które dają Ci przyjemność. Cała magia polega potem na tym, aby swoją pasję i umiejętności wykorzystać w szkole. Aby pokazać uczniom rzeczy autentyczne, prawdziwe, a nie te robione na niby.

Z drugiej strony najlepiej uczymy się, jeśli jesteśmy zaangażowani, co widać, dzięki historiom znanych hakerów i programistów, którzy zwyczajnie lubi grać w gry albo mieli inne pasje, przeniesione do komputera (polecam artykuł: https://medium.com/@hiatuscc/teaching-kids-to-code-start-by-inspiring-them-to-play-b4f942c40561).

Was też zachęcam do poszukiwania pasji i do uczenia się. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy kurs online Otwarta edukacja w praktyce. Kurs Spółdzielni Otwartej Edukacji SpołEd pokazuje nie tylko prawnoautorskie aspekty otwartości w edukacji, ale również metody i nowoczesne technologie. Na kursie znajdziecie tutoriale do narzędzi edukacyjnych, pomysły na ćwiczenia i lekcje (dzięki nauczycielkom biorącym udział w naszym projekcie). Efektem pracy na kursie będzie twój własny otwarty zasób. Kurs rusza 22 października.


Otwarte zasoby

Naszym pomysłem na kłopoty związane z podręcznikami (do nowej podstawy programowej, starej podstawy programowej, dla klasy 8, czy do klasy 3 gimnazjum) są właśnie otwartej zasoby.

Prostym rozwiązaniem jest skorzystać z już gotowych otwartych zasobów, takich jak podręczniki do nauczania w klasach 1-3 “My i nasz elementarz’. Jest to podręcznik stworzony w ramach projektu MEN po lekkim liftingu przeprowadzonym przez koalicję Sztuka Uczenia (między innymi prawnoautorskim). Do podręcznika dołączony jest wersja interaktywna Elementarz z klasą, a na stronie można znaleźć też materiały wypracowane przez ORE: http://elementarz.org/

Gotowe scenariusze lekcji na wolnych licencjach można też znaleźć na stronie Uniwersytetu Dzieci: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/, czy na stronie KhanAcademy: https://pl.khanacademy.org/

Jeśli jednak nie uda ci się znaleźć niczego, z czego chciałbyś skorzystać, pozostaje zebrać swoich sprzymierzeńców, koleżanki i kolegów ze szkoły i stwórzcie swoje własne zasoby.

Proponujemy, aby wykorzystać do tego specjalnie przygotowaną formatkę: https://education.okfn.org/files/2018/03/OER-canvas_Polish.pdf


Przygoda

I na koniec tekstu, ale na początek roku – to co najważniejsze. Nie zapominaj o stawianiu sobie ciekawych wyzwań oraz o przekraczaniu granicy komfortu, tylko odrobinę, wystarczająco, aby poczuć dreszczyk emocji. Postaraj się nie dać przytłoczyć masą papierkowej roboty i znajdź czas, aby zauważyć gdzie jesteś i gdzie chcesz dojść. Pamiętaj, że ten rok szkolny to podróż również dla Ciebie. Pamiętaj, aby odbyć ją w dobrym towarzystwie, czerpiąc z niej, jak najwięcej się da. A jeśli potrzebujesz dobrych towarzyszy edukacyjnych wyzwań, napisz do Spółdzielni Otwartej Edukacji (spoled@centrumcyfrowe.pl). Chętnie ruszymy w tegoroczną podróż z tobą.

 


* * *
 

 

 O autorce:
Aleksandra Czetwertyńska  

Aleksandra Czetwertyńska

Specjalistka ds. otwartych zasobów edukacyjnych (OZE). Polonistka, animatorka kultury, trenerka, od lat związana z edukacją i środowiskiem NGO. Koordynowała projekty edukacji filmowej, czytelniczej, kulturalnej. W Centrum odpowiedzialna za tworzenie sieci ambasadorów otwartej edukacji i szkolenia dla nauczycieli i nauczycielek. Absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Teskt ukazał się pierwotnie na blogu Centrum Cyfrowe Projekt:Polska i jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 4.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Centrum Cyfrowe Projekt: Polska. 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej