Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Sześciolatki sprawdzają się w szkołach

WSNS Pedagogium, 17 Marzec 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Ponad 193 tysiące sześciolatków zaczęło w tym roku naukę w szkołach. To oczywiście dużo. Jednak aż 19 procent z dzieci, które miały taki obowiązek (a więc urodzonych w pierwszym półroczu 2008) zostało w zerówkach. Bo dzięki staraniom rodziców otrzymały opinię o odroczeniu rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego ze względu na brak dojrzałości. A przecież zmieniono podstawę programową i metody pracy (przynajmniej na papierze) dostosowując je do potrzeb i możliwości sześciolatków.
 

Dziwi trochę upór tak wielu rodziców, którzy chronią swoje dzieci przed szkołą, niczym diabeł przed święconą wodą. A czy jest czego się bać? Z badania przeprowadzonych przez moich współpracowników z WSNS PEDAGOGIUM wynika, że nie. Mówią tak sami rodzice. Przypominam, że aż 87 procent badanych (wybraliśmy ogólnopolską reprezentatywną próbę) zauważyło pozytywne zmiany w zachowaniu i działaniu swoich dzieci, które rozpoczęły edukację szkolną w I klasie w wieku sześciu lat. Aż 96,6 procent oceniło przygotowanie nauczycieli do pracy z sześciolatkami jako "dobre" lub "dobre z zastrzeżeniami". A aż 89,4 procent respondentów jako "dobre" lub "dobre z zastrzeżeniami" oceniło przygotowanie szkół pod względem wyposażenia, itp. do pracy z sześcioletnimi uczniami.

Więc gdzie te 19 procent rodziców widzi problem? Czy ministerstwo nie umiało odpowiednio "zareklamować" stopnia przygotowań szkół i przeciwstawić się hasłom głoszonym przez Elbanowskich i ich ruch "Ratuj maluchy"? Czy też rodzice tej grupy dzieci po prostu nie dorośli do oddania swoich pociech w "szkolne tryby"? A może rzeczywiście aż 19 procent populacji dzieci z połowy rocznika 2008 jest tak słabo rozwinięte emocjonalnie czy fizycznie, że odstaje od wymagań określonych dla dzieci sześcioletnich? Każda z tych odpowiedzi nastraja pesymistycznie i na każdą z nich minister edukacji musi znaleźć właściwe remedium bo nigdy nie dowie się, który z tych powodów był przyczyną odroczeń dla tak wielu dzieci.

Pocieszające dla MEN jest natomiast to, że zmiany na lepsze dostrzega coraz więcej rodziców. Rodzice prawie 30 tysięcy dzieci zdecydowali się dobrowolnie wysłać do pierwszych klas swoje pociechy nie objęte obowiązkiem szkolnym, a wiec te urodzone w drugiej połowie 2008 roku. A wiec jednak są rodzice, którzy dostrzegają pozytywne zmiany w systemie edukacji oraz wierzą w swoje dzieci. I to jest dobra informacja. Nie tylko dla ministra, ale dla całej społeczności oświatowej.

 
 
 
Prof. nzw. dr hab. Marek Konopczyński
Rektor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie
 
 
 

* * *
 

 
 O blogu:
Pedagogium  

WSNS PEDAGOGIUM

Blog wykładowców Pedagogium Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w Warszawie.

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu WSNS PEDAGOGIUM w serwisie natemat.pl: pedagogium.natemat.pl 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
foto

Jarosław(Gość), 18 Marzec 15 23:20

Szanowny Panie Profesorze! To, że 87% rodziców zauważa pozytywne zmiany w zachowaniu i działaniu swoich sześcioletnich dzieci, to nie jest nic dziwnego, bo w tym wieku dzieci się zmieniają, niekoniecznie dzięki szkole, ale także mimo szkoły. Z drugiej strony 13% ze 193 tysięcy, to blisko 25 tysięcy dzieci, których rodzice takich zmian nie zauważyli. Procentowo margines, ale w liczbach bezwzględnych - bardzo dużo; za każdym takim przypadkiem może iść szkolna porażka. A jeśli chodzi o optymistyczną ocenę reformy, to w mojej szkole mam porównanie pomiędzy klasami złożonymi z siedmiolatków i z sześciolatków. Proszę mi wierzyć, to jest przepaść!

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej