Sowa czy skowronek? Dwa rodzaje funkcjonowania dziecka, o których musisz wiedzieć
O sowach i skowronkach słyszał każdy dorosły i każdy w indywidualnej mierze utożsamia się z jedną bądź drugą opcją. Ale co zrobić z dziesięciolatkiem, który zabiera się za lekcje po 21:00, a rano nie sposób go dobudzić? Pozwolić dzieciom pracować w ich własnym trybie, czy może wpajać na siłę własny schemat?
Najlepsza pora na naukę
Wbrew pozorom, nie można określić jednoznacznie pory dnia najodpowiedniejszej do nauki. Na funkcjonowanie dziecka spory wpływ ma styl życia rodziców – jeżeli oboje często siedzą do późna, nic dziwnego, że maluch przejmuje ten wzór. I nie ma w tym nic złego – ważne, żeby obserwować dziecko i stwarzać mu optymalnie najlepsze warunki do nauki i rozwoju.
W skowronkach do szkoły
Narzucony przez system oświaty obowiązek edukacji większość zajęć przewiduje przed południem, dlatego bez względu na osobisty wzgląd na dziecko, należy mu się podporządkować. Można natomiast wpłynąć na pracę po lekcjach – jeśli Twoje dziecko jest skowronkiem, niech prace domowe odrabia tuż po powrocie. Jeżeli ma zajęcia na później, warto powoli wdrażać je w system powtarzania materiału rano, przed lekcjami.
Sowie posiedzenia
Przekonanie dziecka o sowim przystosowaniu do funkcjonowania, próba zmiany przyzwyczajeń stanie się walką z wiatrakami. Zmuszanie do snu wcześniej i tak nie przyniesie rezultatów, ponieważ córeczka czy synek zwyczajnie nie zaśnie w porze, kiedy energia ich rozpiera. Co można zrobić? Nadzorować obowiązkowość – czy zadania zostały na pewno zrobione, czy lekcje są powtórzone, czy plecak i ubranie na następny dzień są przygotowane. Kiedy następnego dnia wstanie w ostatniej chwili, może okazać się, że na nic oprócz wyszorowania ząbków i chwycenia w locie przygotowanej kanapki, zwyczajnie nie starczy czasu. Na koniec dnia możemy postarać się, by wieczór był spokojny i relaksujący – porozmawiajmy z dzieckiem, włączmy wyciszającą muzykę.
Ptasi rozkład jazdy
Bez względu na to, czy Twoje dziecko woli wstawać z kurami, czy kładzie się spać bardzo późno, najlepiej będzie funkcjonowało, kiedy jego dzień będzie uporządkowany. Co to znaczy? Przywieśmy na lodówce kartkę z planem na każdy dzień – tak, aby dziecko wiedziało, jakie obowiązki musi wykonać. W ten sposób nauczymy je systematyczności, a dziecko nauczy się rozsądnie rozporządzać czasem – dzięki temu będzie miało go więcej na zabawę i przyjemności.
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14