"Republika kolesi", czyli dziennikarze piszą e-podręczniki
To znaczy - według oficjalnych informacji ("Gazeta Wyborcza" za PAP) - nie tyle piszą, co redagują. Bo kształt podobno już napisanych e-podręczników trzeba zmienić tak, aby były one jak najbardziej atrakcyjne i odpowiadały na zapotrzebowanie młodych użytkowników.
W grudniu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, ogłoszono (prawdopodobnie jako pierwsza "Rzeczpospolita"), iż Ośrodek Rozwoju Edukacji – instytucja podległa Ministerstwu Edukacji Narodowej, niespodziewanie (bo wcześniej podobno nie było żadnych uwag i zastrzeżeń do ich pracy) zwolnił kilku ekspertów pracujących nad e-podręcznikami, w tym koordynatorkę projektu. Według nieoficjalnych informacji – przyczyną była niska atrakcyjność e-podręcznika. Z takim zarzutem trudno jest oczywiście polemizować, bo ocena "atrakcyjności" zawsze jest subiektywna.
W każdym razie decyzja została podjęta, w szybkim terminie miał być zorganizowany konkurs, w celu obsadzenia zwolnionych stanowisk... Tymczasem kilka dni temu, radio RMF FM podało, że bez zapowiadanego konkursu, p.o. dyrektora ORE Aleksandra Zawłocka (m.in. była zastępczyni redaktora naczelnego w: "Expressie Wieczornym", "Życiu" i "Superexpressie") powierzyła funkcję p.o. koordynatora projektu "E-podręczniki" Agnieszce Lesiak. Jej zastępcą został Dominik Rutkowski, a ekspertem – Agnieszka Gzylewska. Cała trójka została wybrana w procesie tzw. rekrutacji zewnętrznej. Wszyscy też pracowali lub współpracowali poprzednio z zespołem tworzącym szeroko oprotestowany i krytykowany "Nasz elementarz". Ponadto wszyscy są dziennikarzami... kolorowej prasy kobiecej. Jak podaje "Rzeczpospolita", Agnieszka Lesiak od 2001 r. była redaktor naczelną "Przyjaciółki"; w tym czasie funkcję jej zastępcy pełniła... obecna minister edukacji. Natomiast Dominik Rutkowski i Agnieszka Gzylewska związani byli z "Galą".
I tu jest właśnie "pies pogrzebany". Dobrze jest mieć znajomego ministra... Rządy obecnej koalicji nie od dziś przypominają "republikę kolesi" - że przypomnę tylko niesławnej pamięci "ministrę" Joannę Muchę i jej fryzjera, zatrudnionego na stanowisku wicedyrektora Centralnego Ośrodka Sportu... W MEN szczególne pole do popisu mają ostatnio dziennikarze - eksperci od wszystkiego. A już do osiągnięcia atrakcyjnej formy e-podręcznika, przystępnej dla młodzieży, dziennikarze z prasy "kolorowej", w której zdanie nie może się składać z więcej niż sześciu słów, nadają się jak nikt inny.
Tak więc - swoi zarobią, a jak efekty ich pracy będą kiepskie, to minister Kluzik-Rostkowska i... dziennikarze, winą obarczą szkołę, która podobno nie uczy myślenia i nauczycieli, którym kolejny raz wytknie się, że są nieefektywni, leniwi i roszczeniowi...
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14