Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Polskie szkoły zawodowe... czy ktoś wie o co chodzi?

Stanisław Czachorowski, 27 Czerwiec 16 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

Już za rok zmieni się bardzo dużo w szkolnictwie zawodowym... ale i w konsekwencji na uczelniach wyższych. Bo co oznaczają wyższe szkoły zawodowe, do których pójdzie młodzież po specjalnych, zawodowych maturach? Wczesny etap selekcji na ścieżkę zawodową i ogólną? Koleiny, z których trudno będzie wyjść? Społeczeństwo "roboli" i elit?
 

Równie tajemniczo brzmią słowa:
 

"Musimy tak dostosować nasz system kształcenia, by nie kształcić dla Anglików i Francuzów, tylko dla przedsiębiorców, którzy produkują tutaj - mówi Mateusz Morawiecki." (czytaj całość)


Czy w Polsce mamy jakiś specjalistyczny, wyjątkowy system gospodarczy, jakieś unikalne zawody? Takie, jakich nie ma w Europie i na świecie? Tak zaawansowane technologicznie czy może wręcz przeciwnie? Pielęgniarki i lekarze wyjeżdżają za granicę, bo tam jest jakaś inna opieka zdrowotna, inna medycyna? I do tej innej gospodarczej rzeczywistości uczą nasze szkoły... a nie na nasz rynek pracy? W Irlandii domy inaczej budują, a we Francji hydraulika to inna rzeczywistość? Czy za słowami z kół rządowych kryje się jakaś konkretna treść, czy to takie dobrozmianowe bicie piany? Czy ideologia nacjonalizmu dopadnie i polską edukację?

A to tylko pierwsza zapowiedź. Już niebawem pani minister ogłosi zmiany w całej edukacji szkolnej. Strach się bać, co tam wymyślili....

Nauczyciele, młodzieży i rodzice - cieszcie się wakacjami. To chyba ostatnie chwile normalności. Bo jak obecna pani minister ogłosiła zmiany w kształceniu sześciolatków, to kilkukrotnie zapewniała, że nie będzie zwolnień nauczycieli. Słowa te nie za bardzo pasowały do rzeczywistości... kilkanaście tysięcy nauczycieli jest zwolniona lub zostanie zwolniona do września. Kolejne zmiany, w tym te dotyczące kształcenia zawodowego, będą znacznie głębsze i poważniejsze. Skutki także.

ps. pan minister Morawiecki wobec Brexitu ma problem z głowy - nie będziemy już kształcić dla Anglików, może więc i cała reforma jest już nieaktualna? A w przypadku Francuzów może wystarczy zakaz nauczania języka francuskiego w szkołach? Bardzo ciekawych czasów dożyliśmy...* * *
 

 
 O autorze:
Stanisław Czachorowski  

prof. Stanisław Czachorowski

Urodziłem się w 1963 roku w Lidzbarku Warmińskim. Jestem Warmiakiem o mazowiecko-wileńskich korzeniach. Pracuję na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie na stanowisku profesora UWM w Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska. Jestem urodzonym optymistą i idealistą, ciekawym otaczającego świata. Kiedyś pisałem wiersze, rysowałem i malowałem. Teraz przeżywam intelektualną przygodę poznawania tajników życia wspólnie ze studentami, doktorantami i przyrodnikami-amatorami. Mistrz i uczeń dziwią się razem. Zawsze raźniej cieszyć się życiem i pięknem otaczającego nas świata z kimś jeszcze.

Tekst dostępny na licencji: Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska; ukazał się pierwotnie na blogu autora Profesorskie gadanie 

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

Poznaliśmy laureatów I edycji ogólnopolskiego Konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 19 Lipiec 2021

Rusza konkurs "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 10 Maj 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej