Imię i nazwisko:
Adres email:

Poleć treść:


Parę słów o tym dlaczego nie jestem robotem

Jarosław Bloch, 30 Maj 15 Dodaj komentarz Wyślij Drukuj

W tym wpisie, chciałbym wytłumaczyć młodym ludziom, dlaczego Bloch – egzaminator nie może być Blochem – robotem. Wyczytałem niedawno w Gazecie Prawnej, że "maturzyści nie ufają egzaminatorom", bo w pracach sprawdzanych przez różne osoby są niewielkie różnice punktowe. Osobiście jako człowiek rozumny, nie wyobrażam sobie aby takich różnic mogło nie być. To naprawdę proste.
 

 1. Przede wszystkim pamiętajmy, że same testy maturalne, szczególnie konstrukcja pytań otwartych, mogą sprawić, że niefortunnie postawione pytanie da wiele równie niefortunnych odpowiedzi. Czasem tak bywa, nie przewidzisz wszystkiego, ale powiedzmy uczciwie, że to minus dla CKE.
   
 2. Kolejna sprawa, to surowość egzaminatora. Jeden wypowiedź uzna, bo przymknie oko na szczegóły, drugi uzna, że te szczegóły są jednak istotne. To tak jak z rodzicami, jeden nie puści na imprę bo wie, że tam alkohol i rozpusta, a drugi puści, bo uzna, że upić się i zrobić dziecko można nawet w krzakach pod blokiem. Minus dla egzaminatorów i CKE (bo ona ich szkoli).
   
 3. Dalej, zdolność do przelewania własnych myśli na papier i do ubierania ich w słowa. Przez to jeden oceniający w tej samej pracy uzna, że wypowiedź jest pokraczna, lecz do przyjęcia, a drugi stwierdzi, że sens wypowiedzi nie jest zachowany. Zawsze powtarzam maturzystom, aby pisali tak, by zupełnie obca osoba mogła zrozumieć sens ich wypowiedzi... Minus dla maturzystów za braki w czytaniu i formułowaniu myśli na papierze, bo przecież matura to nie SMS.
   
 4. No i pismo... przez kilkanaście lat uczycie się pisać (6 podstawówki, 3 gimnazjum i 3 liceum to 12), po to aby na tym jednym egzaminie ktoś mógł Was rozczytać. Niestety, niektórzy są oporni i nie rozumieją co to znaczy uniwersalny znak, który każdy powinien tak samo odczytać... Sam czasami dostrzegam te dziwne konstrukcje dopiero jak ktoś mi podpowie, że być może pisze tam to i to... Minus dla maturzystów, bo przecież raz na te kilkanaście lat można by się postarać.
   
 5. No i błędy typowo ludzkie, myślę jeden piszę zero. Powinien wychwycić to weryfikator, lecz liczba weryfikowanych prac spadła ze względu na oszczędności... Minus dla Ministerstwa, bo oszczędności zawsze kończą się spadkiem jakości. I minus dla Boga, że stworzył istotę omylną.Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że 1-2 pkt mogą zaważyć na przyjęciu na studia. Dlatego... proponuję przywrócić egzaminy na uczelnie. Skończy się ściema, testy konstruowane tak by większość zdała, trzeba będzie się na poważnie nauczyć, a uczelnie zyskają studentów z lepszym przygotowaniem teoretycznym.

 

* * *
 
 
 O autorze:
Wojciech Książek  

Jarosław Bloch
(ur. 1975 w Katowicach)

Z wykształcenia geograf, absolwent Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Obecnie nauczyciel i wychowawca w VI Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach. Prowadzi bloga o tematyce edukacyjnej pt. "Co z tą edukacją?". 

Tekst ukazał się pierwotnie na blogu "Co z tą edukacją?"

Aktualna ocena

0

Oceń
Podziel się
KOMENTARZE
Aktualnie brak komentarzy. Bądź pierwszy, wyraź swoją opinię

DODAJ KOMENTARZ
Zaloguj się albo Dodaj komentarz jako gość.

Dodaj komentarz:ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
SPOŁECZNOŚĆ
KATEGORIE
NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"

Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022

#UOKiKtestuje - tornistry

Redakcja portalu 23 Sierpień 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej lekturą jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021

RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci

Redakcja portalu 12 Sierpień 2021


OSTATNIE KOMENTARZE

Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana

~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21

Ku reformie szkół średnich - część I

~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15

"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"

~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14

Presja rodziców na dzieci - Wykład Margret Rasfeld

03 Listopad 2016, 13:09


Powrót do góry
logo_unii_europejskiej