Oferta dla studenta, czyli jak studiować i równocześnie wypoczywać na Karaibach
Choć egzaminie eksternistyczne - wobec których 11 stycznia 2012 roku Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas podpisała nowe rozporządzenie - kierowane są przede wszystkim do osób z niepełnym wykształceniem, osób już pracujących, a chcących się przekwalifikować, nie zapomniano także o studentach.
Coraz więcej uczelni wyższych oferuje studia w tym trybie. Jest to rewelacyjne wyjście dla osób, które chcą podjąć/kontynuować naukę na uniwersytecie, a które pragną równocześnie realizować się na drodze zawodowej bądź podróżować. Studia eksternistyczne wymagają jednak dużo odpowiedzialności i zdyscyplinowania. Student nie musi uczęszczać na zajęcia przewidziane w programie, natomiast obowiązuje go ten sam materiał do egzaminów, który jest w obowiązku samodzielnie opracować, oraz termin samych egzaminów. Jest także obarczony koniecznością indywidualnego konsultowania się z wykładowcami i uczelnią.
Niewątpliwym plusem studiowania eksternistycznego jest fakt, że samemu ustala się plan zajęć, sposób i czas nauki. Nie jest się ograniczonym czasem i przestrzenią, tzn. taki system pozwala podróżować i znajdować się w wielu miejscach, co uniemożliwia normalny tryb studiów. Równocześnie można też podjąć pracę, rozwinąć karierę zawodową albo zająć się rozwijaniem swoich pasji i zainteresowań. Z drugiej strony konieczność samodzielnego zdobywania wiedzy i materiałów może stanowić problem dla osób niezdecydowanych bądź lubiących uczyć się w ostatniej chwili. Od eksternistów często wymaga się więcej, w myśl zasady, że takowi prezentują niższy stan wiedzy niż studenci stacjonarni czy zaoczni, biorący udział w zajęciach. Jest też jeszcze jedna bardzo istotna sprawa, o której powinien wiedzieć każdy, kto o takim wyjściu myśli – eksternistyczne studia są przewidziane tylko dla kierunków, które nie kładą dużego nacisku na ćwiczenia i praktykę. Filologie, prawo, marketing i zarządzanie stoją otworem, ale kierunki pokroju medycyny, fizyki czy technologii, przewidują w programie zbyt dużo zajęć praktycznych, które wymagają obowiązkowej frekwencji.
Warto, czy nie warto? Dla osób zorganizowanych i mających dużo planów, które kolidiują ze stacjonarnym trybem nauki, takie rozwiązanie wydaje się wprost idealne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw” zanim zdecydujemy się na taki krok.
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14