Niepewna przyszłość Krystyny Szumilas. Czy zapowiadane zmiany w rządzie przyniosą zmianę na stanowisku Ministra Edukacji Narodowej?
W czwartek 14 lutego 2013 roku premier Donald Tusk zapowiedział, że w środę 20 lutego ogłosi zmiany w rządzie. Impulsem do przeprowadzenia zmian było odejście szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego z zajmowanego stanowiska. Tomasz Arabski znajdzie nowe stanowisko w Hiszpanii, gdzie obejmie funkcję ambasadora. Jednak inni współpracownicy Donalda Tuska mogą nie mieć tyle szczęścia. Premier zapowiedział bowiem, że zmiany mają dotyczyć również konstytucyjnych ministrów.
Ta zapowiedź wywołała natychmiastową falę spekulacji na temat tego, kto może stracić fotel ministra. Na szczycie tego zestawienia najczęściej wymieniani są minister skarbu Mikołaj Budzanowskiego, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas.
Czy Krystyna Szumilas ma się czego obawiać?
Większość specjalistów jest zdania, iż zmiany zapowiadane przez Donalda Tuska mają na celu zwrócenie uwagi wyborców na osobę premiera oraz poprawę wizerunku rządu w oczach obywateli. W tym kontekście dotychczasowa działalność pani minister może działać na jej niekorzyść, gdyż większość inicjatyw przez nią podejmowanych nie cieszy się poparciem i popularnością, zwłaszcza ze strony środowisk nauczycielskich.
Czym minister edukacji naraziła się nauczycielom?
Propozycja, aby ograniczyć wymiar urlopu nauczycieli do 47 dni została odebrana bardzo nieprzychylnie przez związki zawodowe nauczycieli. Gdyby zmiana weszła w życie, nauczyciele, którzy w obecnej chwili dysponują wolnymi wakacjami, feriami, a czasem przerwami świątecznymi (bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi) mogliby zostać przez dyrektora w tych dniach zobligowani do prowadzenia dodatkowych zajęć z uczniami.
Minister edukacji zaplanowała również zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania przez nauczycieli z urlopów na poratowanie zdrowia.
Nauczyciele z obawą odnoszą się do zamiarów MEN w kwestii likwidacji profitów socjalnych przysługujących nauczycielom: prawa do lokalu mieszkalnego, dodatku mieszkaniowego, użytkowania działki gruntu szkolnego, zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych, zasiłku na zagospodarowanie czy tzw. dodatku wiejskiego.
W opinii związków zawodowych nauczycieli takie zmiany służą przede wszystkim realizowaniu polityki oszczędnościowej przez MEN i samorządy oraz negatywnie odbijają się na jakości edukacji w Polsce.
Czy minister się obroni?
Niechęć nauczycieli do zmian proponowanych przez minister Krystynę Szumilas jest powszechnie znana. W środę dowiemy się, czy zła sława pani minister w środowiskach oświatowych przyczyni się do jej odwołania, czy też Krystyna Szumilas wyjdzie z tej sytuacji obronną ręką i wciąż będzie mieć szansę na to, by zaproponowane zmiany wprowadzić w życie.
0
Warszawska Liga Debatancka dla Szkół Podstawowych - trwa przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Trwa II. edycja konkursu "Pasjonująca lekcja religii"
Redakcja portalu 29 Czerwiec 2022
Redakcja portalu 23 Sierpień 2021
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
RPO krytycznie o rządowym projekcie odpowiedzialności karnej dyrektorów szkół i placówek dla dzieci
Redakcja portalu 12 Sierpień 2021
Wychowanie w szkole, czyli naprawdę dobra zmiana
~ Staszek(Gość) z: http://www.parental.pl/ 03 Listopad 2016, 13:21
Ku reformie szkół średnich - część I
~ Blanka(Gość) z: http://www.kwadransakademicki.pl/ 03 Listopad 2016, 13:18
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:15
"Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"
~ Gość 03 Listopad 2016, 13:14